DomůNovinkyRadikální rozhodnutí! V roce 2018 musí rybáři pouštět všechny candáty a boleny! Je...

Radikální rozhodnutí! V roce 2018 musí rybáři pouštět všechny candáty a boleny! Je v nich hodně rtuti

- Reklama -

Hodně radikální rozhodnutí postihlo ty rybáře, kteří s velkou oblibou loví na Liptovské Maře na Slovensku. Tamní veterinární správa přišla na to, že v candátech a bolenech, kteří žijí v Liptovské Maře, je vysoká hodnota rtuti. Rozhodnutí je nekompromisní! Rybáři musí v roce 2018 pouštět všechny candáty a boleny zpátky do vody! Dokdy toto rozhodnutí platí? Až do odvolání!

„Regionální veterinární a potravinářská správa v Liptovském Mikuláši na základě výsledků vyšetření ryb podle zákona nařizuje uživatelovi revíru: Informovat členy Slovenského rybářského svazu a osoby, které mají vydané povolení na lov ryb na VN Liptovská Mara o výsledcích nadlimitních hodnot rtuti v rybách (bolen dravý a candát obecný) a o možném riziku pro zdraví lidí po konzumaci takových ryb pocházejících z revíru VN Liptovská Mara.“

„Zákaz přivlastňování si ryb: bolen dravý a candát obecný a uplatňovat způsob lovu formou chyť a pusť s platností od 1. 1. 2018 do odvolání,“ píše se na webu hospodáře Liptovské Mary. V praxi to znamená, že rybáři budou muset od příštího roku pouštět všechny candáty a boleny zpátky do přehrady. Toto nařízení platí do té doby, než veterinární správa rozhodne jinak.

Liptovská Mara patří k nejvýznamnějším rybářským revírům na Slovensku. Tato přehrada má rozlohu neuvěřitelných 2700 hektarů. Přehrada leží na severu Slovenska na řece Váh. Vybudována byla v letech 1965 až 1975. Hlavím účelem této přehrady je ochrana měst na Váhu před povodněmi. Přehrada je samozřejmě oblíbeným rekreačním a rybářským místem. Jedná se o vyhlášený revír pro lov velkých kaprů nebo candátů.

 

Rtuť v rybách v České republice

S rtutí v rybách máme problém i v českých revírech. Například některá měření v Labi ukázala, že ve svalovině zkoumaných ryb se nejvíce ze škodlivých látek nachází právě rtuť. Ale rybáři mohou být v klidu. Odborníci uklidňují, že množství v rybách nepřesahuje stanovené limity. Například rybáři mohou měsíčně spořádat až 3 kilogramy masa z kapra, kterého ulovili v Labi.

Přesto, některá měření v jistých lokalitách ukázala, že množství rtuti v rybách je opravdu vysoké. Ale nikdy nedošlo k tak razantnímu rozhodnutí, které by nařizovalo dané druhy ryb pouštět.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -