Domů Novinky Rekordman mezi revíry: Z Nechranic rybáři odnesli 84 000 kilo kaprů! Mnohem více než...

Rekordman mezi revíry: Z Nechranic rybáři odnesli 84 000 kilo kaprů! Mnohem více než z Orlíku

- Reklama -

Kdekdo by si mohl pomyslet, že nejvíce kaprů se odnese z nejznámějších revírů typu Orlík nebo Lipno. Jenže je to jinak! Rekordmanem v ulovených a ponechaných kaprech jsou Nechranice! Právě na tomto revíru rybáři chytili a ponechali si 84 000 kilogramů kaprů! To je výrazně více než na zmíněném Orlíku nebo Lipně. Vedení Severočeského územního svazu poukazuje na to, že tato rekordní čísla jsou výsledkem nadstandardního zarybňování. Přinášíme kompletní informace…

Na webu Severočeského územního svazu se píše:

Údolní nádrž Nechranice v roce 2018 trhala rekordy v úlovcích kapra s takřka 84 tunami ulovených a ponechaných ryb, stejně jako v roce předchozím, kdy si rybáři ponechali cca 95 tun kapra. Daleko za ní zůstaly i mnohem větší nádrže, jako je Lipno nebo Orlík. Kapr je u nás již stovky let z hlediska chovu a lovu dominantní rybou, množství jeho úlovků je dlouhodobě konstantní, nebo se mírně zlepšuje. Pokud se zaměříme i na další druhy na ÚN Nechranice, lze zmínit například hezké páté místo v případě candáta s 2000 kg úlovků.

Územní svaz má ovšem také revíry, které jsou v rámci ČRS na pomyslném vrcholu také v případě dalších druhů. V případě lína vykazuje nejvíce ulovených a ponechaných ryb revír Bílina 6 se zhruba 650 ks. Dlouhodobě se jako velice dobrá ukazuje strategie územního svazu nevysazovat do revírů malé líny, ale ryby již v tržní velikosti. Mezi 20 nejlepšími revíry na lína v ČRS jich je tak hned sedm v Severočeském územním svazu!

Velice dobře si vedou také naše pstruhové revíry. Ohře pod ÚN Nechranice je vyhlášená trofejními pstruhy duhovými, přesahujícími i 2 kg/ks, ale nejen těmi, v Ohři pod přehradou byly uloveny i stovky pstruhů obecných o váze přesahující kilogram! Mezi 20 nejlepšími pstruhovými revíry co týče pstruhů obecných má Severočeský územní svaz hned 5 svých zástupců, z toho například Černá Nisa 1 je hned na druhém místě se 725 ks a 265 kg.

V posledních letech jsou revíry Severočeského územního svazu nadstandardně zarybňovány jak v kusovém množství, tak i ve vyšších hmotnostních a věkově starších kategoriích ryb, což přináší efekt v úspěšnosti lovu rybářů. Nadstandardní vysazování ryb je realizována nejen u kapra, ale je velmi důležité, že tento trend je praktikován úspěšně i u dravých ryb jako štika a candát nebo na pstruhových vodách u pstruhů a u sivena.

Naší zásadní úlohou při zarybňování revírů je doplňování stavu hospodářsky významných druhů ryb. Ryby říční jsou spíše než na vysazování závislé na stavu prostředí, které vyžadují k rozmnožování, vyhledávání potravy a úkrytech. Z uvedených důvodů spíše než vysazování ryb nezřídka pochybné kvality je důležitější věnovat pozornost při péči o říční ryby ochraně jejich prostředí.

Významnou pomocí je podpora Ministerstva zemědělství ve formě dotace na mimoprodukční funkce rybářských revírů, jako částečná kompenzace škod kormorány a vydrou, ze které lze ve významném finančním rozsahu zlepšovat stav zarybnění  revírů, například pstruhem obecným, lipanem, candátem, štikou a línem.

Také v letošním roce bylo již od jara aktivně zarybňováno a vysazování ryb téměř nepřetržitě pokračuje a bude prováděno průběžně až do zimy. V následujícím období se rybáři mohou těšit na desítky tisíc candátů, krásné pstruhy o průměrné váze 1 kg/ks a siveny.

S potěšením také informujeme o skutečnosti, že rok 2018 skončil přebytkem hospodaření a zejména do fondu revírů půjde více finančních prostředků pro nákup pozemků, získávání nových revírů a staveb revírů.

Zdroj: Severočeský územní svaz 

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -