Domů Novinky Řeku Labe trápí extrémní sucho! V Ústí nad Labem chybí metr vody na...

Řeku Labe trápí extrémní sucho! V Ústí nad Labem chybí metr vody na výšku

- Reklama -

Vodohospodáři z Povodí Labe hlásí extrémně nízký průtok vody v úseku u Ústí nad Labem. Právě zde v tuto dobu běžně protékalo dva a půl metru vody na výšku, teď je to o metr méně. Naprosto alarmující je, že tato situace se opakuje každoročně. Ale hlavně! Takto nízké průtoky byly v posledních letech zaznamenány až na konci května a na začátku léta, ne na přelomu dubna a května. Nízký průtok Labe komplikuje například lodní dopravu, která zase počítá s mnohamilionovými ztrátami…

O stále více se prohlubujícím suchu nejlépe vypovídá místo pod železničním mostem v Ústí nad Labem. Právě zde je koryto velmi mělké, takže lidé se dostanou až do poloviny řeky po souši. „Dříve to bylo výjimečné, že se dalo dojít k prostřednímu pilíři mostu, dnes je to stále častěji,“ uvedl pro Právo jeden z místních ze čtvrti Střekov.

Sucho, které se rok od roku opakuje – a také prohlubuje – znepokojuje především tím, že začíná už brzy v jarních měsících. Takové problémy Labe dlouhá léta nemělo, ovšem v posledních letech je to stále se opakující kolorit.

K suchu se vyjádřil i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ten uvedl, že je nejhorší za 500 let. „Čelíme bezprecedentnímu období sucha jak ve své délce, tak svými dopady. Pokud bychom se na tato čísla dívali v srpnu, bylo by to varující, ale dávalo by to smysl. My se na tato čísla díváme v dubnu,“ řekl Novinkám ministr.

Už teď mají s plavbou po Labi problém velké lodě, ty prostě po řece plout nemohou. Hladina vody je nyní na 150 centimetrech, v toto období by ale v řece mělo být o metr vody na výšku více. Současná situace se začíná blížit k letním hodnotám, kdy v řece bývalo jen 110 až 130 centimetrů vody. Taková výška vody dovoluje plavbu lodím s ponorem 50 centimetrů – takový ale žádná osobní nebo nákladní loď nemá.

Rejdaři tak každoročně počítají mnohamilionové ztráty, které by podle nich mohl zastavit až jez u Děčína. Podle nich by tato stavba zvýšila splavnost mezi Děčínem a Ústím nad Labem, který je právě pro velké lodě nesplavný. Ovšem s touto stavbou zásadně nesouhlasí ekologové, podle kterých by jez zdecimoval přírodu v údolí Labe a podle nich by to lodím stejně nepomohlo…

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -