Domů Novinky Rybáři bojují o svazové vody: Organizace málem přišla o oblíbený rybník! Pomohl...

Rybáři bojují o svazové vody: Organizace málem přišla o oblíbený rybník! Pomohl fond územního svazu

- Reklama -

Předseda Pavel Helebrant, který vede místní organizaci v Unhošti, napsal hodně zajímavý text, nad kterým je třeba se zamyslet. Text pojednává o tom, jak „jeho“ organizace málem přišla o populární revír. Pronajímatel se totiž rozhodl, že rybník prodá. Naštěstí ale s pomocí přispěchal Středočeský územní svaz, který výrazně finančně přispěl k tomu, že rybáři mohou na tomto oblíbeném svazovém revíru dále chytat. Přesto: Tento příklad budiž varováním. Nikdo si nemůže být jistý tím, co bude s jeho oblíbenou vodou v dalších letech. Je třeba být připravený na všechno! Navíc, tohle není jediný příklad, kdy to je s budoucností svazové vody nahnuté… 

Na webu MO Unhošť předseda Pavel Helebrant napsal:

Fond pro nákup vodních ploch, je fond zřízený na začátku roku 2019 středočeským územním svazem (SÚS) z rozhodnutí územní konference v roce 2018. Fond, který představuje novou formu pro financování získávání nových, ale i stávajících vodních ploch do vlastnictví a zachování tak revírů ve společném rybolovu. Fond, který jde ruku v ruce úkolu, který ukládají konference v posledních letech výboru SÚS a místním organizacím, získávání vodních ploch do osobního vlastnictví.

Necelý rok je tento fond na světě a na své využití nenechal dlouho čekat. Podařilo se z něj zachránit několik pozemků a pomohl některým místním organizacím, které byly v úzkých. Nelze opomenout i skutečnost, že v obdobné situaci přišla pomoc od územního svazu i naší místní organizaci – MO Unhošť – kdy SÚS zakoupil rybník ve Svárově. Bohužel poptávka po prostředcích z fondu převýšila naspořenou výši, a tak musel územní svaz některé koupě financovat i z jiných zdrojů. Proto by bylo žádoucí, aby se ve fondu podařilo pozvednout růst naspořené částky a finanční rezervy. Příště může potřebovat pomoc kterákoliv ze 106 místních organizací SÚS! Může se to týkat i vašeho oblíbeného revíru, který rádi navštěvujete!

Jak dosáhnout zvýšení rezervy ve fondu? A jakým způsobem se vlastně do fondu peníze dostanou?

Prostředky rozvojového fondu jsou tvořeny příspěvkem SÚS, dobrovolným příspěvkem MO ve společném rybolovu, mimořádnou finanční částkou z výnosů společného rybolovu (redistribuce), mimořádným příspěvkem, nebo darem (po případném zdanění).

SÚS přispívá každý rok částkou 50 až 70 Kč za každého člena. Tento obnos je částí z příspěvku z členské známky z dílu, který ze známky připadá na SÚS. Na SÚS připadá z příspěvku za členské známky 37%, na MO pak připadá 50% a na radu ČRS 13%. Z celkové ceny 500 Kč za členskou známku jsou tedy finance rozděleny takto: 250 Kč připadne MO, 185 Kč dostane SÚS a 65 Kč získá Rada ČRS. Za rok 2019 přispěl do fondu SÚS částkou 1 701 100 Kč.

Dalším zdrojem fondu jsou dobrovolné příspěvky MO. Velký počet MO na svých výročních schůzích v roce 2019 schválily příspěvek, a to buďto jako jednorázovou částku, nebo také jako poměrnou část vztaženou k počtu členské základny MO. Např. u nás v MO Unhošť výroční schůze schválila příspěvek také formou poměrové částky připadající MO z členské známky. Bylo to 50 Kč za každého člena s tím, že na další VČS se budeme opět zabývat příspěvkem pro rok 2020. V roce 2019 jsme tedy přispěli částkou 6850 Kč.

Spousta příspěvků na účet přišla i od soukromých osob. Je pravdou, že se jednalo převážně o funkcionáře SÚS a funkcionáře některých MO.

Boj o svazovou vodu: Ze svazového rybníku měl být soukromý revír

ANO, tady se nabízí prostor a volný potenciál pro možné dosažení zvýšení rezerv ve fondu. Vezměte jen, že aktuálně má celý SÚS 38 788 registrovaných členů. Kdyby každý z nich jednou za rok přispěl např. částkou 30 Kč, to jest 2,50 Kč měsíčně, částka, kterou může poskytnout téměř každý, tak ve výsledku ve fondu udělá přes milion korun. Tedy, jak z mála lze udělat moc.

Zkusme se tedy nad textem výše zamyslet a přispět dle svého uvážení do fondu pro nákup vodních ploch. Jedná se přeci o revíry nás všech!

Název transparentního účtu: ČRS SÚS-FOND NA NÁKUP RYBÁŘSKÝCH REVÍRŮ
Číslo účtu: 115-8444200237/0100

Více na webu Středočeského územního svazu

 

Co se stalo v Unhošti? 

Revír 411 032 na Svárově. Jak všichni víte revír, na kterém hospodaří právě naše MO Unhošť. Po dlouhou dobu jsme měli tento revír v symbolickém pronájmu od MO Kladno, na základě dalších dohod.

MO Kladno se rozhodla rybník prodat a s tím nastali pro naši MO komplikace. Naštěstí se podařilo rybník koupit středočeskému územnímu svazu (SÚS) v souladu s usnesením z konference o získávání vodních ploch a ne jejich pouštění směrem k soukromníkům.

Po několika projednáních a diskutování nad pachtovní smlouvou jsme se s novým majitelem rybníka dohodli. K dnešnímu datu jsou již nějakou dobu pachtovní smlouva a dohoda o technicko-bezpečnostním dohledu podepsány.

Zdroj: MO Unhošť

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: MO Unhošť

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. To je sice blbá situace, ale v okolí se nachází více svazových vod. Bydlím v Jihočeském kraji, mimo řeky bez ryb a 3 rybníků(v jednom skoro není voda) v okolí 30 km. nic není a nikdy nebude. Takže přikupuju i Moravu a to od příštího roku nepůjde, pouze celorepubliková povolenka, proč bych měl někam přispívat??? Vysadí 38 cm kapříky obecné nízké jak jelec a než dorostou 45 cm do míry tak mají uhnilé huby a stejně je to rybička k pláči.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -