skingbranding-banner

Rybáři bojují proti zasypání části populární štěrkovny u Labe! Na straně rybářů je i vedení města


Společnost Kamenolomy plánuje zavážení části štěrkovny Sandberk, která leží nedaleko Kolína. Firma chce do štěrkovny navézt až 1 800 000 tun materiálu, se kterým upraví podobu některých břehů. Proti záměru firmy se ale ohradilo hned několik subjektů. Třeba kolínští rybáři, anebo samotné město Kolín. Právě pro město by tahle rekultivace zvýšila počet kamionů v okolí města.

„Dnes proběhla schůzka zástupců ČRS Kolín s panem starostou Michaelem Kašparem, odborníky na životní prostředí a autorem petice. V tuto chvíli vám mohu oznámit, že se v dané věci proti rozhodnutí Krajského úřadu v zákonné lhůtě za rybáře odvoláme. (Krajský úřad má stále možnost autoremedůry.) V celé věci máme podporu Města Kolín a dalších subjektů, čehož si osobně velmi vážím, neboť může jít o nevratný zásah do této lokality. Prozatím bych chtěl poděkovat každému, kdo v této věci vyvinul aktivitu. Nejen pro desítky tisíc rybářů, ale zejména přírodu, bude rozhodující pouze výsledek,“ napsal předseda kolínských rybářů Jiří Krouza na sociálních sítích.

„Rozporujeme záměr, chtěli jsme další posouzení z hlediska vlivu na životní prostředí a minimálně dvě další varianty řešení,“ řekl Kolínskému Deníku starosta Kolína Michael Kašpar. Podle něj není současný plán rekultivace moc vhodný, protože podle starosty v takové podobě, v jaké společnost rekultivaci plánuje, by mohlo dojít ke znečištění vody. „Argumentujeme, že by tím mohlo dojít k vytváření polozavřených lagun, k mnohem vyššímu znečištění vody, k přemnožení sinic.“

S tím souhlasí i odborník z odboru životního prostředí Vladimír Gladkov: „Při provádění technické rekultivace v lokalitě těžby štěrkopísku bylo doloženo (již v minulost) značné zhoršení kvality vlivem navážených materiálů a zemin nutně s významným obsahem znečišťujících látek včetně kontaminovaných odpadů, například výkopů ze staveb materiálů z kolejiště, průmyslových areálů.“

Starostovi pochopitelně vadí i to, že v okolí Kolína by se pohybovalo až 100 kamiónů denně po dobu 200 dní v roce. Jak dlouho? Až 7 let! Navíc, až 70 % těchto kamiónů by jezdilo do Starého Kolína, 30 % od Kolína. „Následujících 7 let těžko může jezdit do Kolína tolik kamiónů, když se plánuje rekonstruovat Nový most,“ zlobí se starosta města.

V současné situaci odvolání nepostupuje podle správního řádu, ale podle speciálního ustanovení zákona o životním prostředí. To znamená, že nyní se může odvolat jen dotčená veřejnost, což je například 3 roky fungující spolek, anebo skupina lidí, která bude čítat alespoň 200 osob. Odvolat by se tak mohli třeba rybáři, anebo nějaká ekologická organizace. Však taky, zainteresované subjekty požádaly o pomoc i hnutí Arnika nebo hnutí Duha.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Kapraři zuří: Ochrana velkých kaprů na Pálavě nebude? Tisíce podpisů nemají žádnou váhu!

admin | přečteno: 1144x | 25.01.2021 | 1 komentář

Skupina moravských kaprařů v loňském roce ohlásila to, že bude organizovat …

Šílenci! Autem chtěli přejet zamrzlou přehradu! Probořili se do vody

admin | přečteno: 353x | 25.01.2021 | Žádné komentáře

Slovensko „se baví“ nezodpovědným chováním mladíka, který svým vozidlem vjel …

VIDEO: Obrovský okoun versus malá štika! Zaútočí pruhovaný predátor na budoucí „královnu“?

admin | přečteno: 1283x | 22.01.2021 | Žádné komentáře

Okouni patří k velmi oblíbeným rybím druhům, na které má spadeno …

Komentáře

  • Opět chtějí rybáři rozhodovat o majetku jiných, to je snad nějaká genetická porucha. Tak ať si pískovnu koupí a mohou rozhodovat, co se tam bude dít, místo nákupu Niklovo koulí se můžou složit na revír. Současným majitel, který jim zřejmě pískovnu pronajímá, či nechá užívat zdarma, to netuším, by jim měl vypovědět smlouvu, pokud taková existuje a můžou na Labe.

    • Dobrý den. Můj názor je, že v dnešních klimatických podmínkách je potřeba spíš vodní plochy zvětšovat než zmenšovat. Chápu že soukromý majitel má jiné zájmy. Co nejrychleji vytěžit, a prodat. A po druhé vydělat na zavážení neadekvátním materyálem.A když už by k tomu mělo dojít, tak jen materiálem, který nezhorši kvalitu vody, a nezmění okolností ráz krajiny.

      • Pak nezbývá, než aby to koupilo město, kraj, stát, a zachoval vodní plochu. Když dokáže prostřednictvím státních podniků Povodí xxx devastovat vodní toky, když může dávat dotace zemědělcům za devastaci orné půdy, když dokáže miliardovými dotacemi udržovat mimo ztrátu estébákův Agrofert, pak by určitě zbyla i nějaká pětka na odkoupení pískovny. Jinak by měla zvítězit nedotknutelnost vlastnictví.

  • soukromej majetek je nedotknutelný ,odkoupit!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.