Domů Novinky Rybáři staví na Odře provizorní hráz! V řece je málo vody!

Rybáři staví na Odře provizorní hráz! V řece je málo vody!

- Reklama -

Pořádné problémy mají rybáři na Odře! Na této řece, která je populární i z rybářského hlediska, chybí voda. A některá města, která leží na řece, zavádějí přísná opatření. Například město Odry zakázalo odběr vody. Dodržování zákazu hlídají městští strážníci. Kritickou situaci s nedostatkem vody se snaží rybáři z Oder řešit tak, že postavili provizorní hráz.

„Když je velké vedro, není voda a neprší, nejsou tůně, hladina klesá a ryba se potom prakticky udusí,“ řekl Českému rozhlasu Jaroslav Fabián, který je hospodářem v MO Odry. Rybáři se proti nedostatku vody snaží bojovat s pomocí provizorní hráze – její výška je povolena na 30 centimetrů.

Aby rybáři mohli podobná opatření zrealizovat, potřebovali povolení od vodohospodářů. „Jako děti jsme to dělali každé léto, dnes je zasahování do koryta prakticky pod pokutou,“ dodává hospodář. Ale s klesající hladinou v řece je zapotřebí něco dělat. Občasné deště totiž pomohou jen na chvíli!

Dalším problémem jsou pak predátoři, kteří celou situaci ještě více komplikují. „Je tady příliš mnoho predátorů – kormorán, čáp černý, vydra volavka – kteří tu řeku úplně vyplundrují. Kdybychom my, rybáři, do té vody nesadili ryby, tak už je dávno mrtvá,“ říká předseda oderských rybářů Miloslav Černoch.

Hospodář oderských rybářů celou situaci několikrát denně kontroluje. „Jsem tady dvakrát, třikrát denně, protože se může stát, když se lidé u splavů začnou koupat, že někdo skočí do vody a ta tlaková vlna malátné ryby prostě dorazí,“ vysvětluje.

Problémy na řece Odře jsou ale i jinde, například i na Vítkovsku. „Na Vítkovsku chybí tři čtvrtiny toho, co normálně naprší. Je to vlastně tím, že se tady vykácely veškeré lesy, zůstalo jich jen pár. A je to tou klimatickou změnou,“ řekl hospodář vítkovských rybářů Josef Vejvoda. S tím souhlasí i hospodář oderských rybářů Fabián – podle něj situaci komplikuje narovnané koryto.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -