Domů Novinky SKANDÁL: ČRS zuří! Podvod za desetitisíce! Rybáři dopisují úlovky do povolenek!

SKANDÁL: ČRS zuří! Podvod za desetitisíce! Rybáři dopisují úlovky do povolenek!

- Reklama -

Na povrch se nedávno dostala závažná věc, která trápí celý Český rybářský svaz. Předseda Středočeského ČRS Dušan Hýbner na Facebooku nedávno zveřejnil velice podezřelou povolenku. V čem byla podezřelá? V každé kolonce byl zapsán ulovený kapr. Existuje velice závažné podezření, že daný rybář dostal pokyn zapisovat úlovky, které ani nechytil. Proč? Protože takové zapisování úlovků znamená peníze pro danou organizaci.

Není divu, že tento případ nadzvedl ze židle celou řadu rybářů, a také významné funkcionáře ČRS. Například v tomto případu jde přibližně o 55 000 korun. A to není malá částka. K situaci se už vyjádřil už i předseda ČRS Alexander Šíma. Ten na webu ČRS napsal:

povolenka

„Jako každoročně projednávala Rada ČRS na dubnovém zasedání zprávu obsahující výsledky zpracování celosvazových povolenek a sumarizaci všech úlovků na tyto povolenky za uplynulý rok. Zpracovatel zprávy opětovně upozornil na skutečnost, že některé povolenky (a nelze říci, že by šlo o zcela ojedinělé případy), resp. oddíl II. povolenek, obsahující evidenci úlovků a sumář úlovků, se odlišují od běžného standardu, neboť obsahují zápisy, jejichž věrohodnost se jeví jako velmi pochybná. Jedná se především o dopisování „úlovků“, které nikdy uloveny a rybářem přisvojeny nebyly. S ohledem na četnost těchto případů jde už o tak závažný problém, že je třeba ho razantně řešit.

Povinností každého rybáře je řádně vyplňovat díl II. povolenky, tedy zapisovat do evidence úlovky a následně zpracovat sumář úlovků. Řádně (jak přikazují zákon o rybářství, prováděcí vyhláška, bližší podmínky výkonu rybářského práva na revírech ČRS, Stanovy ČRS) znamená především pravdivě! Pohnutky, které vedou některé rybáře k tomu, že některé úlovky nezapisují, anebo naopak, že do evidence a sumáře dopisují úlovky, kterých nikdy nedosáhli, jsou zcela nevýznamné; podstatný a zásadní je sám fakt, že zapsali údaje, které neodpovídají skutečnosti (to samé platí pro opačný případ, kdy nezapsali ulovenou a přisvojenou rybu).

Pokud tedy rybář uvádí v povolence údaje, které neodpovídají skutečnosti, sleduje buď osobní prospěch (může pak lovit více ryb než je stanovený limit) nebo tak činí ve prospěch uživatele revíru, který může naopak neoprávněně obdržet více prostředků z redistribuce celosvazového rybolovu. V obou případech však jde o to, že rybář nesplnil základní povinnost, totiž vyplnit povolenku v oddílu II. řádně. A takové jednání lze kvalifikovat jako přestupek podle § 30 odst. 1 písm. f/ zákona o rybářství, za jehož spáchání může být uložena pokuta do výše 30.000 Kč (§ 30 odst. 6 zákona o rybářství). Nelze v některých případech ani vyloučit trestněprávní odpovědnost (§ 209, § 254 trestního zákoníku).

Důrazně proto varuji zejména před dopisováním neexistujících úlovků do evidence a sumáře v oddílu II. povolenky k lovu. Stávající alarmující situace nutně musí vést k tomu, že objasňování těchto nekalých praktik a postihování viníků bude také věnována odpovídající zvýšená pozornost.“

 

Pamatujete? Podivný text z ÚS města Prahy

Není tomu zase tak dávno, co na rybářském internetu koloval poměrně zvláštní text, jehož „autorem“ byl ÚS města Prahy. O co tehdy šlo? Je možné, že autoři onoho textu to tak vůbec nezamýšleli, ale při jeho přečtení mohl čtenář dostat pocit, že pražští funkcionáři rybářům tak trochu „vyhrožují“. Celý text si přečtěte v přiloženém odkazu. Souvisí to s tímto případem?

ČTĚTE TAKÉ: Rybáře vyděsil podivný dokument z ÚS města Prahy! Co se v něm píše?

Spojitost tady existuje. Pokud se totiž pozorně podíváte na danou povolenku, pak uvidíte číslo revíru – 401 018. Jedná se o revír VLTAVA 6, který spadá pod ÚS města Prahy. Co se to tady děje?

Redakce InRybar.cz

Zdroj: ČRS

Foto: Facebook a archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

8 KOMENTÁŘE

  1. Tu organizaci bych okamžitě zrušíl. Nečekal jsem že i rybářstvy se dějí takové hnusné podvody. Každej by jenom hrabal.

  2. Rybářsky řád bych pozměnil. Lovit každý druhý den, dvě ušlechtilé ryby. Jsou rybáři co ryby lový každý den s prodávají známim, sousedům

  3. Mám již odchytáno skoro 50 roku,dělal jsem i hospodáře a diskuze o počtu ryb na povolenku je pořád živá.Jediné řešení je asi celorepublikově určit roční kusy ryb a přísná kontrola.Jinak a vdnešní době již vubec se nic nezmění.

  4. Taky bych pozměnil rybářský řád na 10 úlovků kapra ročne a horní míru kapra na 60 cm. To normálnímu rybáři bohatě stačí. Rybarina je sport a ne aby se mi vrátily peníze za povolenku.

  5. To je katastrofa co se děje,,! Příslušný rybářský svaz by měl nést zodpovědnost za tento megaprůser! Pokuta, vyházet, vyměnit patřičné osoby! Každopádně velký problém je s pytlákama. Chce to častější kontroly,, a pokud to tak vidí, ať zavedou povolenky s kolonkou pustil/ponechal, již před časem jsem se o něčem podobném bavil,, chodím vracet povolenku s doslova několika rybama, což neznamená, že jsem toho moc nechytil,.. Chodím jen na dravce většinou přívlač, klidně si za den chytnu 2 candaty a 10 okounů,, nenapíšu třeba ani jednoho, jelikož nemají pro mě míru, nebo jsou vážně podmírový, nebo prostě nechci… Tímto by se problém trochu vyřešil, a pokud by si tam rybáři nepsali nesmysly, že chytil štiku 130cm,ale pustil, jakožto se to děje i s ponechanýma rybama, vědělo by se v jakém skutečném stavu je daný rybářský revír apod..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -