skingbranding-banner

Smutný začátek roku 2020: Jedna z největších ryb světa vyhynula! Za její vyhynutí mohou přehrady!


Živočišná říše přišla o svou dominantu! Vědci totiž na začátku roku 2020 prohlásili, že obrovští veslonosi čínští vyhynuli. Tyto majestátné ryby, které dorůstaly až 7 metrů délky, se nedokázaly vyrovnat s činností lidí na obrovské řece Jang-c´-ťiang. Právě na téhle řece vznikla v posledních letech celá řada přehrad, které přehradily cestu pro migrující veslonose. Výsledkem tak je, že tyto ryby nadobro zmizely z živočišné říše…

Záznam o posledním živém veslonosovi pochází z roku 2003, od roku 2009 pak už nejsou jediné záznamy o pozorování této ryby. Odborníci jsou proto nuceni tuto rybu prohlásit za vyhynulou. „Na základě 210 pozorování veslonosů čínských v letech 1981 až 2003 odhadujeme dobu vyhynutí na rok 2005, nejpozději na 2010,“ uvedli biologové pro odborný časopis. „Respektujeme model vytvořený experty z IUCN, ale přijímáme jej jen s těžkým srdcem,“ dodali odborníci.

Veslonos čínský byl opravdu majestátný tvor. Tato ryba mohla dorůstat délky až 7 metrů a váhy 250 kilogramů. Tato ryba měla původ v pradávné linii, která vznikla před 75 000 000 let. Ryba se nejvíce pohybovala u dna, kde hledala potravu v nánosech bahna, které vířila s pomocí charakteristického nosu. I proto máme o tomto živočichovi tak málo informací (a obrazových dokumentů), ryba se jen velmi těžko dala pozorovat.

Ryba zmizela z obrovské řeky Jang-c´-ťiang i proto, že na ni vznikají neustále nové a nové přehrady. Doslova gigantický vliv na vyhubení veslonose čínského měla například přehrada s největší elektrárnou na světě – Tři soutěsky. Ta vznikla na místě, kde veslonos čínský kladl vajíčka. Navíc, přehrady přehrazují migrační cesty i jiným vodním živočichům. Výsledkem tak není jen vyhynutí veslonose čínského, ale také například delfínovce čínského (vyhynutí 2006) nebo ryby „placka toli“ (2015).

REVOLUČNÍ NOVINKA: Špičkové rybářské křeslo, které vyztužuje páteř! Nízká cena!

„Obří ekosystém této řeky byl v minulosti domovem různorodých vodních druhů velkých zvířat, ale je stále více negativně ovlivňován různými druhy stresu, jehož původcem jsou lidé. A ten vede k neustálému úbytku biodiverzity,“ uvedli se znepokojením biologové. Ti říkají, že kromě přehrad je velkým problémem i nadměrný rybolov nebo znečišťování vody.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

VIDEO: Obrovský okoun versus malá štika! Zaútočí pruhovaný predátor na budoucí „královnu“?

admin | přečteno: 323x | 22.01.2021 | Žádné komentáře

Okouni patří k velmi oblíbeným rybím druhům, na které má spadeno …

Kriminalisté vyslýchali zaměstnance z chemičky DEZA a prohlíželi jim mobily! Proč?

admin | přečteno: 263x | 22.01.2021 | Žádné komentáře

Už od loňského podzimu se snaží vsetínští kriminalisté zjistit, kdo …

Rybáři poslali už přes 20 000 korun! Odstartovala sbírka na „plovoucí vozíček“ pro rybáře

admin | přečteno: 2228x | 21.01.2021 | 1 komentář

Rybář Julius Nass, který spustil projekt přestavby klasického belly boatu …

Komentáře

  • Jen tak dál lidi…nakonec tu zbyde jen ,,pán,,tvorstva…a všechny výtvory co nás zahubí.
    Od staveb přehrad,mrakodrapů přes plasty,auta,inverze a smrad..po nás jen zkáza…a hnus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.