Domů Novinky Tuňák za 69 000 000 korun: Kupec v Japonsku koupil nejdražšího tuňáka za rekordní peníze!

Tuňák za 69 000 000 korun: Kupec v Japonsku koupil nejdražšího tuňáka za rekordní peníze!

- Reklama -

Japonec Kijoši Kimura, který je majitelem oblíbeného řetězce sushi restaurací, vydražil v Tokiu tuňáka obecného za rekordní částku. Za 278 kilogramů těžkou rybu zaplatil 333,6 milionů jenů, což je v přepočtu asi 69 milionů korun. Jedná se tak o rekordní částku, která je nejvyšší v historii. Dosavadní rekord držel tuňák z roku 2013, který byl vydražen za 155 milionů jenů, což je méně jak polovina nového rekordu…

Bedlivě sledovaná aukce se odehrávala na novém rybím trhu v Tokiu, který leží v lokalitě, jež se jmenuje Tojosu. Jedná se o nové rybí tržiště, které nahradilo populární rybí trh v Cukidži, který v Japonsku fungoval už od roku 1935. Nové tržiště v Tojosu bylo otevřeno proto, že to staré v Cukidži prostě nestačilo aktuální poptávce – tržiště bylo zastaralé jak z hlediska infrastruktury, tak i prostorově.

Zpátky k aukci: Oblíbené aukce tuňáků probíhají v Japonsku brzy ráno. Před východem slunce si účastníci aukce prohlédli ulovené ryby a ověřili si jejich kvalitu. Aukce, která rozhodla o nových majitelích ryb, pak začala v 05:10 místního času.

Je třeba zdůraznit, že rekordní tuňák, který se vydražil za 69 milionů korun, byl vydražen v novoroční aukci. Právě tato aukce je spíše propagační aukcí oblíbeného trhu, a účastníci aukce kolikrát platí přemrštěné částky. Tyto částky neodpovídají skutečné hodnotě rybího masa.

Cena masa z tuňáka se ještě před několika týdny před novoroční aukcí pohybovala okolo 4000 až 6000 korun za kilogram. Kdežto kilogram masa z rekordního tuňáka vyšel na 250 000 korun. I přes vysokou cenu tuňáků patří právě toto maso k velice oblíbeným. A právě obliba tuňákového masa stojí za tím, že těchto ryb rapidně ubývá, a že se dokonce tuňák ocitl na seznamu ohrožených druhů.

Velkou tíhu odpovědnosti na tom nese právě Japonsko, které patří k hlavním „producentům“ produktů z tuňáků. Podle webu irozhlas.cz právě Japonci zkonzumují největší procento tuňáků na světě. I proto možná Japonsko v posledních letech investuje do projektů, které se snaží negativní trend zastavit, a které se snaží pomoci populacím tuňáků posílit.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -