skingbranding-banner

VÁŽNÁ SITUACE: Zákaz rybářských olůvek? Ministerstvo životního prostředí připravuje omezení!


To, z čeho si rybáři dělali v minulých letech legraci, se zřejmě nevyhnutelně blíží! Rada Českého rybářského svazu na svém webu informovala, že ministerstvo životního prostředí chystá materiál o na omezení olova jako rybářské zátěže. Rybáři jsou samozřejmě proti! A to nejen proto, že se škodlivost olova neprokázala, ale také proto, že prakticky neexistuje vhodná náhrada.  

Tohle je šok! Ministerstvo životního prostředí připravuje materiál, který navrhuje omezení olova jako rybářské zátěže. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) již zítra (25. 10. 2019) svolal jednání, na kterém se sejdou dotčené subjekty, a tedy i zastupitelé Českého rybářského svazu. Rybáři pochopitelně omezení olova odmítají.

Dokument, který ministerstvo životního prostředí připravuje, se jmenuje Národní strategie řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů v České republice na období 2020-2030 – a právě tento materiál navrhuje, aby došlo k výraznému omezení rybářských zátěží, ale například i olověného střeliva.

Proč chtějí rybářská olova zakázat? Údajně je na stole například ten argument, že utržená olůvka mohou sníst vodní ptáci. A ti následně mohou být olovem otrávení. Problémem je, že takový případ nebyl v České republice nikdy prokázán. Někteří také argumentují škodlivostí olova. Jenže! Český rybářský svaz se brání tím, že utržené olovo zoxiduje, potáhne se slabou vrstvou a dále s prostředím nijak nereaguje…

Tyto argumenty jsou opřeny například o studii od agentury ECHA (Evropská agentura pro chemické látky). Jenže! Rybáři například poukazují, že studie je poskládána tak, aby obsahovala takové informace, které „prokážou“ škodlivost olova ve vodě. Problémem ale je, že například v České republice nebyla otrava vodního ptáka olovem prokázána.

Největším problémem je, že rybáři nemají moc variant, kterými by mohli olovo nahradit. Tak například: Muškaři místo olova mohou používat wolfram, jenže ten je výrazně dražší. A například u plavané snad ani nejdou olověné broky nahradit – může se používat zinek, ale ten je pro životní prostředí ještě horší. Nejlépe jsou na tom kapraři. Ti můžou chytat na betonové zátěže, anebo zátěže z přírodního kamení.

Český rybářský svaz se chystá maximálně apelovat na ministerstvo životního prostředí, aby nedošlo k omezení olověných zátěží. Na pátečním jednání s ministrem Brabcem předají zástupci Českého rybářského svazu nesouhlasné vyjádření za rybářskou veřejnost.  

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

VIDEO: Obrovský sumec albín si udělal z potopeného deštníku úkryt!

admin | přečteno: 703x | 26.02.2021 | Žádné komentáře

Děláte to taky tak? Aby rybář pochopil chování dravých ryb …

Rybáři dostanou až 150 miliónů korun za škody po kormoránech! Netýká se svazových vod

admin | přečteno: 161x | 26.02.2021 | Žádné komentáře

Velké vítězství si připsali rybáři, kteří dokázali na půdě Senátu …

Začátek konce rybaření? Evropští úředníci chtěli zákaz rybolovu na území, které je pětkrát větší než Česko!

admin | přečteno: 10012x | 25.02.2021 | Žádné komentáře

Jakoby toho na rybáře nebylo málo! Nedávno Evropská agentura pro …

Komentáře

 • Brabec za ANO=papeztejši než papež.. Ano, lépe už bylo😠, bohužel! Myslivci se asi budou muset vrátit k prakum, lukům a kušim,ne?!🤮bych,velebnosti..

 • Dobrý den všem
  Řešení tohoto imaginárního problému s olovem takto?
  Kde za vymírání života kolem a ve vodě může olovo? Jaké jsou o tom důkazy?
  Zamyslete se nad tím, proč vídám např. Ve vodách kolem Libně P-8 nafouknute, polomrtve kachny, Labutě…
  Zamyslete se hlavně všichni, všude co bezcilně nosí k vodě jakékoliv potraviny, za účelem “krmení” To vy zabijite nejvíc….
  A pro ty, co uvažuji o olovu jako u šumici tabletě…. Tak skoro všechna voda se masivně přemísťuje, čili neustále odplavovani, snižuje tyto, za mě, zanedbatelné koncentrace olova z ryb. pomůcek, jestli vůbec nějaké jsou….

 • lidi co blbnete víte kolik olova se nachází stále ve vodovodním potrubí a nikdo to neřeší, ono se to ani podrobným rozborem vody zjistit nedá. Onehdá zakázaly hliníkový sudy na pivo pro škodlivé účinky na zdraví ale hliníkový nádobí nikomu nevadí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.