DomůNovinkyVIDEO: Česká firma postavila gigantickou přehradu větší než Lipno jen za dva...

VIDEO: Česká firma postavila gigantickou přehradu větší než Lipno jen za dva roky! Proč takhle nestavíme dálnice?

- Reklama -

Povedlo se! Česká firma Energo-Pro v Turecku postavila dvě přehrady, které dohromady stály 19 miliard korun. Vodní díla se jmenují Karakurt a Alpaslan 2. Tyto přehrady budou sloužit pro výrobu elektrické energie, podle mluvčí české firmy jsou elektrárny již připojené v síti. Právě tyto dvě přehrady od českých stavbařů se rázem staly největšími českými investicemi v oblasti vodní energetiky od roku 1989. Firma také zveřejnila úžasné video, které znázorňuje stavbu přehrady v krátkém čase. Tohle je bomba!

Jaký výkon budou mít nové vodní elektrárny? Ta v Karakurtu bude mít výkon 99,5 megawattů, vodní elektrárna v Alpaslanu 2 pak bude mít výkon 280 megawattů. Pro lepší představu: Lipno má výkon 120 megawattů. Co se týče rozlohy nových tureckých přehrad: Ta v Karakurtu má rozlohu 14 kilometrů čtverečních, Alpaslan 2 pak zabírá plochu o rozloze 55 kilometrů čtverečních. Druhá jmenovaná je tak například rozlehlejší než Lipno, které má rozlohu 49 kilometrů čtverečních.

Jak vlastně vypadají hráze těchto vodních děl? Karakurtská hráz má na výšku neuvěřitelných 137 metrů. Aby ji stavbaři mohli postavit, tak bylo zapotřebí 6,4 milionu metrů krychlových navezené horniny. Jak si to představit? Toto množství horniny by se vlezlo do 360 000 naložených nákladních aut. Asfaltové jádro této hráze pak obsahuje 30 500 kubíků asfaltové směsi.

VIDEO: Dva roky v několika vteřinách! Jak probíhá stavba gigantické přehrady?

Jak vypadá těleso hráze u Alpaslanu 2? Objem tělesa hráze má 9,05 milionu metrů krychlových. Výška této hráze je 103 metrů. A v tomto případě předvedli čeští stavbaři neuvěřitelný výkon! Firma totiž stavěla 24 hodin 7 dní v týdnu. Takže toto obrovské dílo Češi postavili jen za dva roky. Na stavbě se podílelo až 1900 lidí.

Proč vlastně stavbaři zvolili hráze s asfaltovým jádrem? „Ukázaly se jako nejvhodnější pro místní seizmologické podmínky a také to byla nejrychlejší varianta z pohledu realizace,“ řekl výkonný ředitel Energo-Pro Pavel Váňa. Jaká je vlastně nejvyšší sypaná hráz v Česku? Jedná se o hráz na přehradě Dalešice, která je vysoká 100 metrů.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Energo-Pro

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -