DomůNovinkyVIDEO: Nadšenec staví krásné tůně, které pomáhají proti suchu! Svou prací inspiroval...

VIDEO: Nadšenec staví krásné tůně, které pomáhají proti suchu! Svou prací inspiroval tisíce lidí

- Reklama -

Lubor Křížek je amatérský stavitel soustav tůní a jezírek. Tahle práce je jeho velkým koníčkem, přitom jeho zásluha na zadržování vody v oblasti, kde žije, je nesmírně užitečná a důležitá. Lubor Křížek začal větší soustavy jezírek a tůní stavět před několika lety. Dnes, na těchto upravených pozemcích, bují pestrý život. Do tůní se nastěhovali vzácní živočichové i rostliny. Navíc, tyto tůně mají významně pozitivní vliv na okolí, protože zadržují povrchovou vodu po hodně dlouhou dobu. Přitom stavitel to dělá bez dotací…

„Tůně jsou taková přidaná hodnota, která pomáhá zvýšit biodiverzitu. Pochopitelně všude být nemohou, je třeba vybrat vhodné lokality. Kde to jde a udrží se voda na povrchu, tam se jí zase více odpaří a udrží to malé vodní cykly. Jsou u nás hodně narušené. Zničily se jich statisíce, možná miliony. Člověk vše rozoral, dal do země trubky. Proto zmizela řada živočichů, voda totiž rychle odteče a oni pak nemají kde žít,“ řekl před časem webu iDNES.cz Lubor Křížek.

Lubor Křížek nechtěl zesilujícímu suchu v okolí jeho bydliště jen přihlížet, a proto se rozhodl konat. Začal budovat soustavu tůní a mokřadů, která během relativně krátké chvíle začala zadržovat velké množství vody. Rázem se u těchto tůní začali objevovat vodní živočichové a rostliny. Jeho úsilí si všimla i Agentura pro ochranu přírody, se kterou nyní spolupracuje. A za svou práci dostal i cenu Ivana Dejmala.

Navíc! Jeho práce oslovila tisíce lidí po celé republice. „Udělal jsem na Facebooku jednoduché album, chytlo se během jednoho dne. Naskákalo tam 1 500 reakcí, teď je jich přes 10 000. Opravdu jsem se jen podělil o zkušenost. Takže jsem tam začal dávat třeba i ptáky a druhovou ochranu. Těší mě už to, kolik lidí jsem inspiroval, aby vyvěsili ptačí budku.,“ řekl iDNES.cz Lubor Křížek.

VIDEO: Podívejte se na krásné tůně od Lubora Křížka v přiloženém videu… 

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -