DomůNovinkyVrcholný hospodář říká: „Chyť a pusť škodí rybám! Raději je odnášejte domů!“

Vrcholný hospodář říká: „Chyť a pusť škodí rybám! Raději je odnášejte domů!“

- Reklama -

S hodně pikantním textem přišel hospodář Západočeského územního svazu Jaroslav Vogl. V něm rozebírá hned několik témat, mezi kterými najdeme i zamyšlení nad dopady lovu stylem chyť a pusť na pstruhových vodách. Autor textu se v této pasáži zamýšlí nad tím, jaký dopad to na ryby má, a ptá se, zdali by nebylo lepší ulovené ryby brát domů (odchytat se). Text pochopitelně vzbudil mezi rybářskou veřejností velké vášně, a to i proto, že Jaroslav Vogl je vrcholným hospodářem Západočeského územního svazu.   

„Ulovení a následné zacházení s rybou, kdy řada lovících pořizuje před vrácením ryby vodě fotografie úlovků, není nic, nad čím bychom měli jásat. Každá taková manipulace, od zdolávání ryby pomocí jemného náčiní, po samotné vylovení a následné foto, má poměrně fatální důsledky. Pro celou řadu vyznavačů takového lovu není problém ulovit několik desítek ryb během návštěvy revíru. I když bude rybář obzvlášť opatrný, dosáhne mortalita úlovků přibližně 6%. Následně si můžeme snadno spočítat, kolik ryb takovou návštěvu nepřežilo. Otázka k zamyšlení zní, zda je lov pstruhů a lipanů pro potěšení pro revír přínosem. Není lepší si ponechat tři první ulovené mírové ryby a odkráčet domů?“ píše Jaroslav Vogl na webu Západočeského územního svazu.

Na hospodáře se okamžitě snesla kritika. Rybáři se ptají, zdali tedy mají skutečně „masakrovat“ pstruhové revíry, které jsou vinou několika zásadních faktorů už v tak zuboženém stavu. A mají se vůbec chytat ryby? Má na pstruhových vodách platit nejmenší lovná míra? Neměly by se odnášet i menší „píchnuté“ ryby? A nemají na pstruhové vody fatálnější dopady třeba rybožraví predátoři, kteří likvidují ryby po tunách? Nebo regulace toků? Těch otázek ze strany rybářské veřejnosti je celá řada…

 

Další problém: Nepořádek u vody

Jaroslav Vogl zmiňuje ještě další problémy, které podle něj trápí naše revíry – třeba nepořádek. Ten je problémem na celé řadě revírů. „Poslední téma, které bych rád zmínil, se týká všech vyznavačů Petrova cechu. Když  navštívím nějaký revír, anebo se tam dostanu při příležitosti zarybňování, nelze si nevšimnout neskutečného nepořádku. A to je často hodně mírný výraz při pohledu na skutečnost, kterou lze na březích vod spatřit!“

Rybáři ale poukazují na to, že tento problém lze řešit. Buďto musí postačit stávající rybářská pravidla, a pokud se ukáže, že ta nefungují, musí přijít modernizace. Nejčastější otázkou pak je, proč si stěžuje člověk, který „sedí“ vedle předsedy Českého rybářského svazu Karla Macha. A který „seděl“ vedle tehdejšího předsedy Alexandera Šímy. Proč to s ním neřešil? Proč to neřeší s lidmi, kteří mohou s tímto problémem reálně něco dělat? Kdy přijdou reálné kroky ke zlepšení situace? Anebo zůstaneme jenom u planých výkřiků? Bude to vedení ČRS řešit?

Další rybáři pak vyzývají: Pokud se pánové ve vedení na řešení celé situace necítí, anebo na to nemají, pak by měli dané funkce přenechat jiným. Zájem by určitě byl, ale jak ukázaly poslední volby, daným členům na funkcích záleží více, než by se mohlo někomu zdát…

 

Západočeský územní svaz: Obhájce srkaček

Jaroslav Vogl, který je hospodářem Západočeského územního svazu, je rovněž i obhájcem tzv. srkaček. Tento styl lovu je z pohledu moderních rybářů považován za vysoce rizikový, ovšem tak to nevidí právě rybářský hospodář ze západu Čech. Na revírech tohoto územního svazu tak mohou být tyto montáže nadále používány. Jaroslav Vogl před nedávnem k srkačkám napsal:

U lovu na tzv. srkačku narážíme na problém přesné specifikace takového způsobu lovu a lze snadno způsobit problém rybářské stráži, která v případě neexistence přesné specifikace takového způsobu lovu, může za srkačku považovat prakticky všechny „kaprové montáže“, kdy je nástraha umístěna mimo háček.

Dalším argumentem proti takovému zákazu bylo zpochybnění množství případů, kdy po utržení hlavního vlasce, nebo šňůry, dochází k tomu, že jeden háček drží v tlamce lovené ryby a druhý uvázne např. za potopenou větev, či jinou překážku v revíru. Pokud by těchto případů bylo prokázáno již škodlivé množství, bylo by možné, i když diskutabilní, povolit lov pouze na jeden návazec.

K takovému radikálnímu řešení se náš hospodářský odbor nepřiklonil a ani k samotnému zákazu lovu na srkačku.

Zdroj: Západočeský ÚS

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

    • Tak doufám že vy jako ostuda ČR budete brzy chytat na našich revírech jen s povolenkou pro nečleny, nebo se definitivně odporoučíte pouze na revíry soukromé kde úchylce Chyt a pust je vytvořeno dostatečné zázemí. Rybolov není sport ale lov ryb.
      Nikdo vám nebránil ulovené ryby pouštět, ale vy si myslíte že to budete přikazovat ostatním rybářům změnou pravidel. Nutil Vás někdo ulovenou rybu zabít? Tak proč chcete bránit jiným rybářů si jejich ulovek ponechat když něco chytnou?

  1. Panu Voglovi třikrát hurá.Je povzbuzující že má tento názor.Já a myslím že nas je hodně máme stejný názor.Bohužel je tady DOST PITOMCU který chtějí chytit a pustit a já jim jen chci říct at chytaj a pouštěj ale at nikde ty své pí…..y nepíšou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -