Domů Novinky ZAMYŠLENÍ: Někteří rybáři zabijí za sezónu ryby za skoro 5000 korun! Mají...

ZAMYŠLENÍ: Někteří rybáři zabijí za sezónu ryby za skoro 5000 korun! Mají platit přísnější limity úlovku?

- Reklama -

Předseda Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián se zamyslel nad čísly úlovků z jedné organizace v roce 2018. Z nich vyplývá, že podstatnou část úlovků „má na svědomí“ jen úzký počet rybářů. Ano, tato úzká skupinka lidí je schopna odnést od vody ryby v přepočtu za tisíce korun. Otázkou je, zdali územní svazy nemají začít uvažovat o limitech úlovků, které by bylo možné od vody odnášet. Například konkrétně v tomto územním svazu takové omezení platí (roční limit 40 kusů kapr, štika, candát, amur – nebo jejich kombinace). Přesto! Někteří rybáři volají po snížení limitu na 20 kusů!

Ještě jedna věc: Sám předseda Pavel Kocián přiznává, že data z jedné jediné místní organizace nemusí být zcela vypovídající. Je to prostě malý vzorek. Jenže! Podobné zkušenosti mají i jiné územní svazy nebo místní organizace. Například předseda jihočeských rybářů Karel Koranda v rozhovoru v říjnu 2018 pro magazín InRybar.cz řekl, že jen 10 % rybářů odnese od vody až 50 % ulovených ryb! A to je alarmující!

Co napsal předseda Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián? Tady je jeho zamyšlení k dané problematice:

VÝPRODEJ: Obrovské slevy na špičkovou bižuterii na kapry z Anglie! 

Inspirací mi byly statistické údaje o úlovcích za rok 2018 z jedné naší místní organizace střední velikosti, ležící v severní části našeho územního svazu. Nejsem ortodoxním příznivcem různých statistických dat, ale na druhé straně může statistika poskytnout to, co na první pohled není až tak zřetelné.

V této místní organizaci bylo na rok 2018 vydáno celkem 540 MP územních povolenek. Při zpracování sumářů o úlovcích byla vypracována následující tabulka, s rozdělením počtu lovících podle hmotnostní kategorie jejich úlovků.

Z této tabulky vyplývá, že početně největší kategorií je skupina celkem 255 lovících s ročním úlovkem – a to ve váhových kategoriích do 10 kg, a od 10 kg do 20 kg ponechaných ryb.

Naopak, je zde poměrně malá skupina, celkem 59 lovících ve váhových kategoriích úlovků od 50 kg do 100 kg a v kategoriích úlovků nad 100 kg. Na první pohled nic nevypovídající tabulka.

 

Zkusme se na to podívat trochu jinak

Poněkud jiný pohled na věc získáme až tehdy, kdy tato data převedeme do další tabulky, která uvádí, kolik kilogramů ryb si od vody odnesly jednotlivé skupiny lovících, podle hmotnostní kategorie ročních úlovků.

Pro zjednodušení budeme definovat, že jejich roční úlovek odpovídá aritmetickému průměru v dané hmotnostní kategorii, jak jsou uvedeny v předchozí tabulce. A najednou jsou před námi hodně zajímavá data, která již o něčem vypovídají, a která lze následně analyzovat. Pro tuto analýzu si rozdělme tabulku na dvě – zeleně a červeně podbarvené části.

 

Co lze z této analýzy vyčíst?

Z předchozí tabulky byly data z každé podbarvené části sumarizovány a dále bylo provedeno procentuální srovnání s celkovým počtem lovících a s celkovou hmotností ulovených ryb – viz následující tabulka.

 

A výsledek?

 • Pouze 11,1% lovících (59 členů) odlovilo 43,9% (4.500 kg) z celkového počtu ulovených ryb
 • Na druhé straně 88,9% lovících (474 členů) odlovilo 56,1% (5.760 kg) z celkového počtu ulovených ryb
 • Pokud bychom odlovené ryby přepočítali pouze na cenu 1 kg násady kapra (63 Kč), tak zjistíme, že těch 59 lovících v červené skupině ulovilo ryb za celkem 283.500 Kč, což na jednoho lovícího připadá částka v průměru 4.805 Kč
 • Naopak lovící v zelené skupině (474 členů) odlovili (přepočítáno na kapra) ryb za 362.880 Kč, což na jednoho lovícího připadá v průměru částka 766 Kč.

 

Proč rozdělení na zelenou a červenou skupinu?

Pokud úlovky ryb zjednodušíme na nejvíce lovenou rybu a to kapra, pak zjistíme, že průměrný úlovek 40 kg ryb (což je poslední řádek v zelené části druhé tabulky) odpovídá zhruba úlovku 20 kusů kapra o průměrné hmotnosti 2 kg.

VÝPRODEJ: Obrovské slevy na špičkovou bižuterii na kapry z Anglie! 

Nepřipomíná vám toto číslo 20 kusů něco? Není to náhodou množstevní limit pro roční počet úlovků vyjmenovaných druhů ryb, po kterém dnes volá celá řada našich členů?

Zdroj: Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

74 KOMENTÁŘE

 1. Omezení je jen přáním závistivých hovnochytů, případně zvrhlíků, kteří hledají potěšení v týrání živých tvorů neustálým ochytáváním, olizováním a pouštěním. Pilný vláčkař – pouštěč zabije daleko víc ryb, než „masařka“ která si na rybku lapí ročně dva candáty a dvě štiky a neotravuje denně u vody nebo na kajaku. „Masařka“ je alespoň zužitkuje, kdežto pouštěčovi oběti zahynou zbytečně. Vlastně zbytečně ne, bude fotka na reklamu na gumy, v případě kaprařů na Niklovo či Krásovo koule.

  • A tohle máte podloženo čím? Masaři masí, co můžou a je dost případů, které nerespektují zapisování úlovků či K70 omezení apod. Plus zacházení s podměrečnou rybou je u masařů taky kapitola sama pro sebe. U vody sedí kdykoliv mohou. Mě to tedy suma sumárum vychází na mnohem větší negativní dopad masaře než šetrného chytače a pouštěče. Jsem klidně pro omezení třeba na 30 ks a nebo pro širší cenovou škálu povolenek dle zamýšleného počtu ulovených ryb. Přeci jen to je sport a ne způsob obživy. Daleko více jsem však pro četnější kontroly a mnohem přísnější postihy za porušování pravidel.

    • Jenom snaha obhájit neobhájitelné. Je v pořádku si občas něco vzít, ale odnést od vody metrák ryb je hnus. Není to jen o lovu, rybařina je hlavně koníček.

    • Super.Oni by totiž jen chtěli vybírat prašule a nezarybnovat.Ale stejně to tady dopadne do budoucna špatně.Škoda jsem rád že jsem už starší.

     • At se podívají na poslední video p.Kuny,Kam pak dává svaz peníze.Pár hovnochytů a líbačú by měnilo Rř. Peníze do kapsy.

   • Vám se zdá cena za povolenku málo ? To myslíte vážně ? Na to, jak jsou zarybněny naše revíry je to naopak až moc. Máte představu, kolik stojí celorepubliková povolenka ? No a k těm podle Vás šetrným chytačům, vláčkařům a pouštěčům, chytám ryby více jak čtyřicet let a musím Vám říci, že jsem jich tedy ještě moc neviděl.

  • Meleš nesmysly. Pustene ryby v drtive většině prezijou bez újmy. Kdybys tuhle tvojí teorii měl aplikovat na masaře ale i na běžného rybáře, co si v sezóně vezme jednu rybu týdne a nebere ryby na hraně spodní míry,tak kolik na tu jednu co si vezme musí ulovit ryb? Vždy jen jednu? Určitě ne. Pod míru pouští …. vynasob to počtem takovychto normalne chytajicich rybářů…podle tabulek je jich vetsina….dle tvé teorie by byly ve vodě jatka…plovoucí kafilerka.

  • Máš pravdu já měl loni jednoho kapra ale stojím za tebou.olizujou ryby ať se jim udělá na držtce pořádnej kekel. Nechápou že nemůžou vnucovat lidem to svoje chyť a pusť a ještě jim nadávat.ryba patří na pekáč a oni do Bohnic

  • S takovou bude za chvíli ve vodě úplné , vlastně už je! Na severní Moravě určitě, zajímalo by mě kolik se vlastně a kde na jakém revíru zarybňuje a jakou obsádkou! To málo co se nasadí, jestli vůbec, hned banda vydrancuje!

 2. Autor očividně nemá vůbec přehled o prodejních cenách ryb.
  Nechápu čemu se diví a proč mu přijde částka 5000kc za rok moc, když to vezmu, že třeba 1kg candáta stojí 500kc. Takže podle autora, když si někdo vezme za rok 2-4 ryby, je to průser?

  Udělejte si v tom pořádek.

   • Třeba v Makru 450Kč za kg kuchaného candáta. Takže pokud si nechám 10ks 60cm+ tak jsem tam minimálně za sedmičku. A neargumentuj mi tu tím, že kdo to chytí.. Protože já poslední roky tohle chytám i když je horší rok. Omezení úlovků nic moc nevyřeší, jenom se to nebude zapisovat a jelikož se to nebude zapisovat, tak si ty candáty nevezmou dva a nepůjdou domu, ale vezmou jich 5 přes křoví, když půjdou… Neskutečně mě štve, jak lidi v téhle zemi uvažují.. Každý vychcánek vymyslí nesmyslné zákazy a nařízení viz. Omezení úlovků, nebo 15cm rybka, zkrátka nejlépe tak, aby to dotyčného neomezovalo, nemusel se sám o něco přičinit a nejlíp, aby z toho byl taky nějakej osobní profit.. Zamyslete se sami jestli vám přijde na stejném revíru normální, že můžete lovit jen na rybky nad 15cm, aby jste chránili malé candáty a zároveň temtéž můžete ty samé candátky nahánět v lodi s echolotem a 7cm dlouhou gumovou nástrahou… Pokud nechceme sledovat osobní zájem a chceme chránit ryby jen cestou restrikcí, vraťme hájení stojatých a tekoucích vod, zakažme lov z loděk na revírech pod 500ha, zakažme používání echolotu při lovu a nepovolujme nonstop lov. Pokud chceme pracovat, tak je potřeba tlačit na obnovu přírodního charakteru toků, na regulaci rybožravých predátorů, na provozovatele MVE, podporovat přirozenou reprodukci v revírech, změnit způsob hospodaření na revírech z kaprocentrického směrem k dravcům a reofilním rybám, ale i rybám „plevelným“. Ale to je práce a ta lidem v téhle zemi smrdí.. Všichni chtějí všechno hned a bez práce.

    • Chytáš kuchaný candáty? Asi dobrej revír. Musíš brát v úvahu cenu zpracování, marže všech překupníků, i to, že Makro jsou celkem zloději. já bych tu cenu živýho konzumního candáta viděl reálně okolo 250,- – 300,-. A když je chytáš, tak je bereš? Pokud ne, tak je nechytej. Jinak souhlas.

     • Budeš se možná divit, ale nechytam je kuchaný :)) cena za živýho myslim 250kc je ok, ale to koupíš tak někde na sádkách, kolik lidí to tam kupuje? Pro pivo si taky většinou nepůjdeš do pivovaru do džbánku. A k tvojí otázce, když jdu na candáty, tak je beru. Chytat na manipulaci choulostivý ryby jako okoun, candát, lipan, pstruh pro zábavu mi nepřijde moc „sportovní“.. Nejsem reklamou vydlabanej kaprolízač, kterej je velkej sportovec, protože po celonočním zasakování kapra vyfotí, volízne a pustí a to všechno v květnu, protože jsou tu kapři před třením nejtěžší a dotyčnej má velkou šanci si zlepšit PéBéčko jak u šupináče, tak lysce, ale i řádkáče.. No jo jenže by potřeboval nonstopky, protože to přece kvůli těm zavostalejm masařskejm dėdkum ze svazu nebude na 4hodiny vyndavat, má přece podložku, klinik a příposlech až do ložnice, no chápeš to nééé??

    • Nejvíc malých candátů se zlikviduje při chytání na malé rybky, když je rybáři nechají zažrat. To je prokázaný fakt. U přívlače to může vzít hluboko, ale není to pravidlem. Jediný problém může být vytažení z velké hloubky, ale pokud se nerve nahoru moc rychle a nechá se u lodě rozplavat, tak není problém. Jo a samotný echolot ryby nenachytá. Jinak souhlas.

   • Konkrétně u nás na rybárně 499kc/kg živé váhy. Prostě žvást do prázdna úplně, 5k za rok na osobou z revíru je nic.

 3. Konečně dobré👍 pojmenování vyznavačů způsobu „chyť a pusť“ .Týrání by se omezilo pravidlem, kdy by „zvrhlíci“👹po chycení a puštění úlovku, mírový úlovek zapsali s poznámkou puštěno a po dosažení počtu úlovků/dle svazů/ jako „masařky“, od vody vypadli.
  Pozn.: Jinak pro nás, za mlada „pytláky“,byly velcí kapři tzv.“matky“ posvátní. Dnes jsou cílem honby za rekordy.

 4. Rybařím asi 40 let.Vždy jsem se snažil si ponechat jen tolik ryb,kolik jsme doma schopni sníst.Loni to bylo 6 kaprů.Bohatě nám to stačilo.Bohužel jsou mezi námi rádoby rybáři,kteří ryby prodávají,nebo výrobky z nich.Takové bych okamžitě a navždy vyloučil.A že jich je!!!

  • Někdo může rybu častěji, a lepší kapr ze svazovky než kuře z Vodňan od estébáka. Ale klidně všichni pouštějte, zbude víc na mě, hlavně si ale odpusťte ty závistivý pindy okolo a omezujte sebe a ne ostatní.

 5. Bolševici z RS zdražují povolenky a pak se diví, že si to někdo snaží „vychytat“ a jediné opatření co dokáží vymyslet, jsou další a další buzerace a omezení, které se dotknou hlavně poctivých a rozumných rybářů… Asi začnu pytlačit, alespoň bude větší zábava.

  • RS povolenky nezdražuje, to Územní svazy (územní povolenky) a Rada (celosvazové), letos o 300,- proti loňsku, zloději, asi aby bylo na sportování, tak se do toho budu muset trochu opřít, aby se to rentovalo.

 6. 50 kusů ryb za rok… jsem rybář ,ryby téměř nejím a vše pouštím….ale 50 kusů ryb bych dovolil, protože si myslím že jedna ryba na týden by měla každému rybáři stačit ,nebo máte potřebu mít rybu 7 dní v týdnu?A samozřejmě bych zavedl horní míru kapra na 70 cm na všech revírech bez výjimek…a ten kdo má potřebu si vyudit 10 kg a více kapra ať si ho koupí od soukromých chovatelů ,kteří se nestydí vykupovat velké kapry ze státních vod

 7. Tady to je samej chytrej člověk 😂😂 Komentáře úplně o ničem, spíš o něčem o čem nic nevědí, ale dělají chytrých… Klidně bych omezil kapra i na 20ks ročně… normální rybář jezdí na ryby oddychovat, relaxovat atd…ne jak masařky, rychlé chytit kapra a domů nech je co na oběd… Rybářina je o něčem jiném, ne o tom si jít chytit žrádlo….ale to těžko pochopí někdo, kdo má IQ jak nanuk v mrazáku… mějte se a doufám, že takových co tady píšou ty chytré komentáře u vody nepotkam…

 8. Poraďte mladému a ne zkušenému srkacky kde povoleno a kde ne ani členové R. Stráže nevede někteří dik

 9. To Jarda: rybáři nakupují násadu u chovatelů, tak ta cena bude zas jinde, než je pro konzumenta, takže tady počítat s cenami z Makra je mimo mísu. A že se koupí násada která doroste do konzumní velikosti, to je smysl hospodaření na revírech, využít jejich úživnost, to je smyslem hospodaření na revírech, ne sportování, ale to většina rybářů zblblých reklamou a propagandou těžko chápe. A pro pivo do pivovaru jezdíme, když chceme sud 🙂

 10. No mám dost číst tady ty komentáře 😂, mal ty budeš dobrej trotl, každopádně díky za pobavení, někdy je potřeba mít mezi sebou takový nezmary.

  • Trotlové jste všichni pouštěči, olizovači a omezovači druhých. Svaz v dnešní podobě mele z posledního, zejména díky vám. V dohledné době příjde o dekrety na „státních“ vodách, držitelé nových dekretů jsou již známi a v jejich zájmu je, aby revíry dostali bohatě zarybněné, ještě z peněz členů Svazu. Proto ten tlak na horní míry a limity ponechaných ryb. No a blbci to jen podporují, tak podporujte, v zájmu normálních členů je vody před „předáním“ vyrabovat.

 11. Limity budou mít akorát důsledek ten, že lidi to nebudou psát. Bude se víc pytlacit a někteří ani povolenky radši nekoupí. Hlavně sadit tuny kaprů. Protože pak najedou v létě např. k nám na Labe kaprari a začnou krmit, desítky kil skvaseme kukuřice…. Voda je pak krásná, krasne, voní a vůbec není špinavá! Bych blil!

  • A to že většina chatařů pouští do Labe to vám nevadí?? Jsem z Pardubic ,vím kam chataři pouští svoje a splašky…

 12. Naprosto souhlasím omezit by se to mělo ale mnohem více aspoň původní přírodní lokality jako řeky a některá jezera. Konkrétně unas Opavsko a okolí je spousta tupych kteří vůbec neví o čem mluví a nadávají na sportovní rybáře jako já kteří chytají chyť a pusť protože to dělají pro zábavu ne obzerstvi nebo prodej. Takovýmto kteří berou co můžou a ryby zapisujou as jim stojí porybny jinak vůbec nenapisou bych chtěl říct, že dle jejich teorie by vůbec nemohli fungovat soukromé chyť a pusť reviry protože dle jejich teorie by všechny ryby byly hned mrtvé stejně jako v jiných zemích kde se také chytá většinou chyť a pusť a neplavou nikde tisíce mrtvol. Ono je to o přístupu a chování člověka k vodě a rybě což většina rybářů chytajícich chyť a pusť umí narozdil od výše zmiňovaných tupych co pak píšou akorát nesmysly a myslí si jak nejsou chytří.
  Petrův zdar a hezký den

 13. Proč se nevydají povolenky pro rybáře chyť a pusť v ceně třeba cca 6000 kč na rok povolte vyvážku , 24 hod nostop rybolov a kdo poruší pravidla této povolenky už ji nikdy nedostane a tím se vyrovnáme soukromým revírům a poctiví rabáři s tím nebudou mít problém a bobkaři sin ji nekoupí.

  • Proč tedy nejedeš na soukromák? Tam to všechno máš. Vyvážka netřeba, nauč se nahazovat, nonstop lovit nikdo nevydrží, spát se musí a lovit a přitom chrápat je urážkou ryb. Prostě s nesmyslama.

 14. Jsem pro zavedení tohoto limitu. A kdo chce víc, ať si koupí další povolenku a nebo ať si zajde do kauflandu. Hned bude v našich vodách víc ryb a tím i více potěšení pro rybáře, co chytá pro zábavu a ne pro nafutrovani mrazáku. A teď se masařky třeba

 15. Česká HA HA Demokracie jsou limity Zákazy Omezení Práskání Buzerace atd.Zlatá doba na rybaření před rokem 1989.

 16. Vše je způsobeno systémovým bordelem ve vedení ČRS, jak jinak si vysvětlit rozdíly v pravidlech územních svazů. Na Moravě ti za něco seberou povolenku, přejedeš do Čech a můžeš každý den chytit 2 vyjmenované ryby, žádný limit není. MO jen stále nabírají nové členy, je jim jedno jestli to jsou pytláci, hlavně peníze. Pokud se toto nezmění, tak bude brzo vymalováno. Pak bude lepší, aby každá voda měla svého soukromého majitele a celý ten moloch na hliněných nohách skončil na smetišti.

 17. V dodatku na rok 2020 jsem četl, že do ušlechtilých ryb se bude započítávat i lín s okamžitým zapsáním do úlovků. Čili 10 měsíčně a 40 ks ročně.
  Tím pádem 40 ks ušlechtilé ryby, nic moc.

 18. No nevím. S omezením na 50 za rok (mimo plevelných) nemám problém. Přijedu k vodě, chci si užít klid, šplouchání břehu a občas něco vytáhnout. Když se mi nezdá dost velká vypadá že jsem ji neublížil a nejsem nucen si ji ponechat, tak ji pošlu zpátky dorůst. Když mám pěknou, balim uklidím. Přijdu domů, naporcuju a pár jídel z toho je. Ono zase sežrat větší rybu za 1 oběd, to už chce velkou rodinu i když uznávám, že pstruzi mizí rychle…Takže za mě úplná pohoda.

 19. Tady v sm kraji je tolik nesmyslných omezeni, že mně udivuje kde se berou ti šašci co dokaží vymyšlet stale nove nesmyslne omezení.40 ks ryb je malo v druhovem rozloženi.Ted čekam kdy napadne nějakeho VOLA aby na jednu povolenku mohl ulovit jen 2ks z ušlechtilých ryb za rok.

  • Proboha Goleme-nesmíš jim radit-víš jak to tady chodí-ono by to někoho mohlo napadnout -2 ryby za rok. :- )))))).Teď si děláme legraci-ale čert nikdy nespí. Bral bych 40 ryb na povolenku.Líni byli 4 denně-dnes je to zařazeno do těch 40 kusů.Uvidíme. bobika

 20. Já bych povolenky klidně zdražil.15 let jsem ryby nebral,ale letos jsme je z rodinnou zařadili do jídelníčku,tak občas rybku odnesu.110kg ryb za rok,není zase tak závratné množství,když se vše nepřepočítává na kapry.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -