skingbranding-banner

ZDEVASTOVANÉ LIPNO: Kolik zbylo candátů v Lipně? To teď budou zjišťovat vědci


Lipno. Největší nádrž v České republice, která byla v minulosti vyhlášená díky úlovkům obrovských candátů. Jenže! Pak nastalo velice temné období, kdy rybáři tyto nádherné ryby v Lipně málem vyhubili. Rybáři tak museli sáhnout k tvrdým a razantním opatřením, která měla za cíl stabilizovat populaci candátů v Lipně. To, jestli se to povedlo nebo ne, teď zjistí vědci z českobudějovického centra Akademie věd ČR. Vědci se totiž chystají na rozsáhlý průzkum Lipna, kdy se budou snažit zjistit, jak si candáti v této přehradě vedou.

Hydrobiologové z českobudějovického centra Akademie věd ČR budou zkoumat Lipno od přítoku až k hrázi. Samotný průzkum započal 29. srpna a bude trvat celý týden. Průzkum Lipna bude mít na starost 20 vědců, kteří se budou snažit zjistit, jak si candáti v Lipně vedou. K průzkumu budou vědci používat i lovné sítě nebo sonary, které jim v jejich práci výrazně napomohou. Výsledky tohoto rozsáhlého průzkumu pak mohou být velkou nápovědou pro hospodařící rybáře, kteří mohou díky výsledkům tohoto průzkumu upravit pravidla lovu candátů v Lipně, anebo obhospodařování této obrovské nádrže.

AKCE: Rozdáváme navijáky ZDARMA!

To, proč se vědci snaží zjistit populaci candátů v Lipně, prozradil pro ČTK ředitel Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR Jan Kubečka: „Candát je pro řadu rybářů nejzajímavějším druhem jezera z hlediska sportovního rybolovu. V posledních dekádách minulého století bylo Lipno velmi bohaté na candáta a na jeho potravní druhy, ale po roce 2000 výrazně zchudlo.“ Vědci podobný průzkum provedli na Lipně v roce 2012. A tehdy závěry tohoto průzkumu nebyly nijak radostné – závěrem bylo, že candáti z Lipna stále mizí.

Přesto, závěry tohoto aktuálního průzkumu, který na Lipně probíhá, mohou být jiné. Hospodařící rybáři totiž sáhli k několika opatřením, která mají vést k tomu, aby se populace candátů v Lipně stabilizovala. „Máme zájem najít správný způsob rybářského managementu nádrže. I když nám je jasné, že doba hojnosti jako před 20 lety už je i vzhledem k dalším okolnostem zřejmě pryč,“ řekl pro ČTK hospodář Jihočeského územního svazu rybářů Milan Hladík.

Věřme tedy, že i tento průzkum vědců na Lipně napomůže k tomu, aby se candáti zase vrátili v hojném počtu. To si přeje asi každý rybář…

Redakce InRybar.cz

Nové články v rubrice

VIDEO: Brutální útok metrové štiky! Rybář všechno vidí na sonaru! Bavilo by vás to?

admin | přečteno: 227x | 5.03.2021 | Žádné komentáře

Dnešní rybařina je plná technologií, které tento koníček posunuly o …

Ministerstvo zemědělství: Rybaření pouze v katastru obce! A jen do 20:59 hodin!

admin | přečteno: 28377x | 5.03.2021 | 54 komentářů

AKTUALIZOVÁNO (5. března 2021, 15:50): Od pondělí 1. března 2021 …

„Proč by rybáři měli mít výjimky?“ ptají se naštvaní lidé! Média píšou o „noční výjimce“ pro rybáře

admin | přečteno: 3929x | 5.03.2021 | 6 komentářů

Velké mediální domy si všimly výjimky, která povoluje rybářům výkon …

Komentáře

  • Rád napíši poznatek k rybařině na Lipně. Lipno v letech 1980 bylo z poloviny zabojkováno a za ně rybáři nesměli. Všechny tyto zákazy měly něco pozitivního a ryby byly v klidu. Nekolísala hladina vody a ryby se pravidelně vytíraly. V posledních letech tomu však v žádném případě není a hladina jezera se neustále mění. Nejde jen o pokles populace candáta. Je zde velký výskyt sumce, který se zde vytírá a veškeré ryby likviduje. Takže dnešní rybařina už není to, co bývalo dříve.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.