DomůNovinkyZDEVASTOVANÉ LIPNO: Kolik zbylo candátů v Lipně? To teď budou zjišťovat vědci

ZDEVASTOVANÉ LIPNO: Kolik zbylo candátů v Lipně? To teď budou zjišťovat vědci

- Reklama -

Lipno. Největší nádrž v České republice, která byla v minulosti vyhlášená díky úlovkům obrovských candátů. Jenže! Pak nastalo velice temné období, kdy rybáři tyto nádherné ryby v Lipně málem vyhubili. Rybáři tak museli sáhnout k tvrdým a razantním opatřením, která měla za cíl stabilizovat populaci candátů v Lipně. To, jestli se to povedlo nebo ne, teď zjistí vědci z českobudějovického centra Akademie věd ČR. Vědci se totiž chystají na rozsáhlý průzkum Lipna, kdy se budou snažit zjistit, jak si candáti v této přehradě vedou.

Hydrobiologové z českobudějovického centra Akademie věd ČR budou zkoumat Lipno od přítoku až k hrázi. Samotný průzkum započal 29. srpna a bude trvat celý týden. Průzkum Lipna bude mít na starost 20 vědců, kteří se budou snažit zjistit, jak si candáti v Lipně vedou. K průzkumu budou vědci používat i lovné sítě nebo sonary, které jim v jejich práci výrazně napomohou. Výsledky tohoto rozsáhlého průzkumu pak mohou být velkou nápovědou pro hospodařící rybáře, kteří mohou díky výsledkům tohoto průzkumu upravit pravidla lovu candátů v Lipně, anebo obhospodařování této obrovské nádrže.

AKCE: Rozdáváme navijáky ZDARMA!

To, proč se vědci snaží zjistit populaci candátů v Lipně, prozradil pro ČTK ředitel Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR Jan Kubečka: „Candát je pro řadu rybářů nejzajímavějším druhem jezera z hlediska sportovního rybolovu. V posledních dekádách minulého století bylo Lipno velmi bohaté na candáta a na jeho potravní druhy, ale po roce 2000 výrazně zchudlo.“ Vědci podobný průzkum provedli na Lipně v roce 2012. A tehdy závěry tohoto průzkumu nebyly nijak radostné – závěrem bylo, že candáti z Lipna stále mizí.

Přesto, závěry tohoto aktuálního průzkumu, který na Lipně probíhá, mohou být jiné. Hospodařící rybáři totiž sáhli k několika opatřením, která mají vést k tomu, aby se populace candátů v Lipně stabilizovala. „Máme zájem najít správný způsob rybářského managementu nádrže. I když nám je jasné, že doba hojnosti jako před 20 lety už je i vzhledem k dalším okolnostem zřejmě pryč,“ řekl pro ČTK hospodář Jihočeského územního svazu rybářů Milan Hladík.

Věřme tedy, že i tento průzkum vědců na Lipně napomůže k tomu, aby se candáti zase vrátili v hojném počtu. To si přeje asi každý rybář…

Redakce InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

  1. Rád napíši poznatek k rybařině na Lipně. Lipno v letech 1980 bylo z poloviny zabojkováno a za ně rybáři nesměli. Všechny tyto zákazy měly něco pozitivního a ryby byly v klidu. Nekolísala hladina vody a ryby se pravidelně vytíraly. V posledních letech tomu však v žádném případě není a hladina jezera se neustále mění. Nejde jen o pokles populace candáta. Je zde velký výskyt sumce, který se zde vytírá a veškeré ryby likviduje. Takže dnešní rybařina už není to, co bývalo dříve.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -