Domů Ostatní Rozhovory Tomáš Flajzar o firmě Jakub Vágner Electronics: "Jakub Vágner udělal chybu. Osudovou...

Tomáš Flajzar o firmě Jakub Vágner Electronics: „Jakub Vágner udělal chybu. Osudovou chybu.“

- Reklama -

Kauza o údajném odcizení duševního vlastnictví z firmy FLAJZAR v momentálních hodinách hýbe s rybářským internetem. O co jde? Bývalý majitel firmy FLAJZAR Tomáš Flajzar tvrdí, že bývalý ředitel této společnosti Michal Pelikán ukradl duševní vlastnictví firmy, a přenesl jej pod křídla společnosti Jakub Vágner Electronics. A podle Flajzara tak vznikly hlásiče ALFA, které vyrábí právě firma Jakub Vágner Electronics. 

Je těžké se v této situaci vyznat, neboť pravda může být jakákoliv. Nezapomínejme, že zatím nemáme vyjádření vedení firmy Jakub Vágner Electronics nebo zmíněného pana Pelikána. Přesto, celá situace se ve velice hutném množství probírá a diskutuje se o ní. Jasnou ukázkou jsou rybářské diskuze, které rozdělily rybářskou veřejnost na dva tábory. Jedni rybáři se zastávají firmy FLAJZAR s tím argumentem, že šlo o velký podvod. Jiní v tomto případu nevidí nic zvláštního a jen dodávají, že tohle je prostě byznys.

O celém případu se dočtete na stránce vagnerpelikan.cz.

Ještě než se pustíme k samotnému rozhovoru s panem Flajzarem, musíme zmínit to, že jsme dali příležitost k vyjádření obou stranám, jak firmě FLAJZAR, tak i společnosti Jakub Vágner Rybářství (pozn. JV Electronics je odnoží této společnosti). Obě společnosti měly na vyjádření stejné množství času.

Reakce přišla jenom jedna a to z firmy FLAJZAR. Konkrétní informace na naše otázky ale zatím nepřišly. Z firmy FLAJZAR jsme dostali toto vyjádření: „Ohledně kauzy Pelikán-Vágner se firma Flajzar s.r.o. vyjádří nejpozději do 17. 2. 2016, protože momentálně jsme mimo Českou republiku.“

Firma Jakub Vágner Rybářství se nám k aktuálnímu případu ještě nevyjádřila.

 

Rozhovor s bývalým majitelem firmy FLAJZAR Tomášem Flajzarem 

Pane Flajzare, proč jste vlastně celý případ zveřejnil? Vždyť už nejste majitelem firmy FLAJZAR. K čemu to má vést? Nebylo by lepší, kdyby se to řešilo takříkajíc za zavřenými dveřmi?

Protože jsem chtěl, aby rybáři znali pravdu o společnosti Jakub Vágner Electronics. Jak vznikla a kdo jsou lidé v ní, její původci. Proto jsem to zveřejnil. A řešit to za zavřenými dveřmi? Snažil jsem se, neprošlo to. Tak ať to rybáři vědí a znají tak, jak to je.

 

Není z Vaší strany vypočítavé pustit takové informace před výstavou For Fishing v Praze? Nejde tady z Vaší strany o nekalý konkurenční boj?

Ne. Načasování mého prohlášení souvisí se spuštěním webu Jakub Vágner Electronics. O víkendu jsem se to dozvěděl, tak jsem reagoval. S výstavou to nemá nic společného.

 

Firmu FLAJZAR jste před časem prodal, pořád v ní ale máte 10 % podílu. Nezlobte se, ale není příčinou oné situace selhání nových majitelů firmy? Z Vašeho textu je zřejmé, že se celý případ táhl několik měsíců. To si toho nikdo nevšiml? Neházíte tak vinu na někoho jiného?

Já si nemyslím, že by noví majitelé v této situaci nějak vyloženě selhali. Vezměte si, že jste investor a kupujete fungující firmu. Rozumíte ekonomice, právu, ale nejste technik. Prostě firma funguje a vy ji koupíte.

Pak dojde k dohodě mezi klíčovými zaměstnanci – a je jedno, co je k tomu vedlo – a ti odejdou a založí firmu na to stejné a ještě využijí vaše informace. Jak se tomu chcete bránit, když jste za těch pár měsíců ani neměli možnost pořádně pochopit kdo je kdo? Tady to vidím jednoznačně jako selhání pana ředitele, který místo toho, aby se dokázal prosadit v zaběhlé firmě, vzal příležitost za pačesy a odešel s jasným záměrem. Mně z toho nic jiného nevychází.

A co se týče toho, že se případ táhl mnoho měsíců. Ano, dozvěděl jsem se to někdy v létě 2015 a hned jsem reagoval. Vágnera a jeho manažery jsem se svým postojem seznámil, nabídl jsem i řešení, ale oni odmítli. Tím naše jednání skončila.

 

Mluvil jste o celé záležitosti s panem Pelikánem osobně, z očí do očí? Co Vám k tomu řekl?

Ne, s panem Pelikánem jsem nemluvil, protože si nedokážu představit, čím by chtěl své jednání obhájit. Jako člověk mě velmi zklamal, nemám potřebu to s ním osobně řešit.

 

Pokud je Vaše tvrzení pravdivé, pak mně to pořád nejde do hlavy. Proč někdo z toho nejvyššího vedení ukradne duševní vlastnictví ze zaběhnuté společnosti a vloží jej do nového a nejistého projektu? Co bylo podle Vás tou hlavní motivací?

To se musíte zeptat pana Pelikána. Já to taky moc nechápu. Možná peníze, možná sláva, uznání, úspěch …

Ale myslím, že Michal trochu tíhl ke slavným lidem a k osobnostem. Pořád toužil se s někým takovým dát dohromady, rovnat se mu. Dost často zmiňoval různé miliardáře – Zemky, firmy jako Penta a podobně. Já jsem to naopak nesnášel. Vždycky jsem si všechno prošlapával sám a toto uvažování mi moc sympatické nebylo. Možná se právě z tohoto důvodu chopil příležitosti a získal pana Vágnera na svou stranu. Nevím.

 

Jak celou situaci vnímá nové vedení firmy FLAJZAR? Hodlá se nějak bránit, například soudní cestou? Má šanci uspět?  

Nového vedení se musíte zeptat sám. Ale zcela jistě se bránit budou, je toho hodně, co je potřeba řešit. Čekali jen, až se to stane skutečností. Šance na úspěch je vždycky. Po přečtení příběhu si přece normální člověk nemůže myslet, že je to v pořádku.

 

Co znamená tato situace pro firmu FLAJZAR? Může to vážněji ohrozit její budoucnost?

Nemyslím si. S firmou to sice hodně zamávalo, to se není čemu divit, ale dnes vnímám výrobu stabilizovanou a pokud vím, vše funguje. Určitě se musí změnit obchod, ten pracuje špatně, je potřeba více motivovat odběratele, nejlépe vrátit původní systém, ale to mi nepřísluší tady rozebírat.

Já chystám další výrobky pro rybáře. A co se týče budoucnosti? Myslím, že značka FLAJZAR je silná, má hodně příznivců.

 

O celém případu jste jednal i se zástupci JV Electronics, tedy s firmou, kde je nyní i pan Pelikán a podle Vás i část duševního vlastnictví firmy FLAJZAR. Jak se zachovali, víme z Vašeho textu. Co podle Vás měla firma JV Electronics udělat, jak se měla zachovat?

To, co by měl udělat slušný člověk, když za ním přijde banda lidí z nějaké firmy, a řeknou: „My jsme z konkurenční firmy, jsme celý tým, víme co a jak, máme informace, pojďte, založíme firmu.“ Takové lidi bych poslal někam. Pan Vágner mi vícekrát řekl, a to i před svědky, že by do výroby elektroniky pro rybáře nikdy nešel, kdyby za ním pan Pelikán nepřišel. Ten mu představil plán, řekl, že má za sebou tým lidí od obchodu, přes vývoj až po výrobu.

Takže panu Vágnerovi muselo být jasné, co dělá, že nebuduje firmu na zelené louce od nuly, ale že využívá něčí informace, informace, které mu nenáleží. Musel si být velmi dobře vědomý toho, že se jedná o citlivou věc, protože první co udělal bylo, že nechal tyto lidi podepsat smlouvy o mlčenlivosti.

A jak to měl správně udělat? Jsem naivní, ale něco jiného by bylo, kdyby si jednoho dne řekl, že založí firmu na výrobu elektroniky, najme elektroniky, začnou vyvíjet své vlastní výrobky – toto je zdravá konkurence. To první ne. To je odsouzeníhodné.

 

Jak hodnotíte krok společnosti JV Electronics, kdy jednoduše celou věc vypustili mezi lidi? Zajímá mně Váš názor na tu sázku této firmy na pana Pelikána. Jak to podle Vás dopadne?

Podle mě udělal pan Vágner chybu. Osudovou chybu. On přece neměl zapotřebí využívat nějaký tým lidí odcházejících z jiné firmy. Myslím si, že on o tom ani nerozhodoval. Nemohu se pořád zbavit dojmu, že je v jádru slušný člověk, jen je dnes již velmi svázaný svými investory a manažery.

Ti si v touze vydělat co nejvíce peněz počínají již příliš agresivně. Jde to cítit, že pan Vágner již není pan Vágner, je to stroj na peníze. Za každou cenu. Myslím si, že by jemu osobně nejvíce prospělo, kdyby zařadil zpátečku, ohlédl se a začal zase dělat věci svým vlastním rozumem, ne rozumem investorů a manažerů. On je přece ten hlavní představitel firmy a může si dupnout. Oni musejí poslouchat jeho, ne on je.

Nejlepší by bylo, kdyby veřejně vystoupil, kdyby řekl, jak to bylo, že to byla chyba a on nedomyslel důsledky svého jednání. Pana Pelikána by i s jeho lidmi poslal někam a našel etickou cestu, jak celou věc vyřešit. Dohoda je vždycky možná. Přece jen je lepší, když se chlap přizná, než když bude mlžit, koktat a vyhrožovat právníky. Když člověk chce, řešení se dá najít.

Jak to dopadne, netuším, ale jsem připravený do posledního dechu hájit svoji pravdu. Stejně tak předpokládám, že svoji pravdu bude hájit i druhá strana. Tak si počkejme.

 

Co Vás na celém případu mrzí nejvíce?

Lidské selhání. Někdo pracuje, jiný parazituje. Je to drsné, můžeme si tisíckrát říkat, že žijeme v takové době, že je to tvrdý byznys, ale já toto neakceptuji. Musíme být především lidé. Pokud budou peníze a osobní prospěch na prvním místě, je to smutné. Jak jinak chcete přistupovat k tomu, když si do firmy vezmete člověka, který je sice možná dobrý manažer, ale vůbec nerozumí elektronice ani rybařině a po chvíli odchází z firmy a bere si sebou to nejcennější, co jste celé roky budoval, váš výrobní program, plány, vize…

A donese to jako na stříbrném podnosu někomu jinému, aby tím získal osobní prospěch a vás poškodil. To přece nemohu brát jinak než jako naprosté morální selhání člověka.

 

I když je celá situace velice nepříjemná, a týká se firmy, kterou jste 22 let budoval, tak to berete s nadhledem. Píšete, že jste spokojený. Co vlastně po prodeji Vaší firmy teď děláte, čemu se věnujete?

Pořád se především věnuji své rodině a zálibám. A aktuálně pracuji na vývoji nového výrobku pro rybáře.

Autor: Viktor Krus

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Tak zde čtu, že za to může nové vedení firmy. Pokud bývalý ředidel odešel a použil informace pro výrobu jiného přístroje, tak kde je chyba p. Flajzar!!!!!!!! Ve Vágnerovi………nebuďte směšný…….

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -