Domů Ostatní Rybářská publicistika Pět věcí, které rozmazlují rybáře

Pět věcí, které rozmazlují rybáře

- Reklama -

Ať už se vám to líbí nebo nelíbí, rybařina doslova překypuje věcmi, na kterých jsou rybáři závislí. Mnohdy si bez těchto pomůcek neumíme představit pobyt u vody, poněvadž lov je s nimi snadnější a příjemně pohodlnější. Tady je pět hlavních adeptů do našeho žebříčku.

 

Příposlech

Je jedna z pomůcek, která patří k symbolům rybářské pohodlnosti. Tento přístroj umožňuje rybářovi „trajdat“ daleko od prutů, protože v případě záběru vysílač odešle signál, který přijme přijímač, jenž ze sebe vydá zvuk. Někteří rybáři tuto věc používají jako rybí budík, kdy pohodlně spí ve svém provizorním obydlí, a v případě záběru, je vzbudí příposlech položený u ucha.

 

Rybářské obydlí

Přiznejme si, dokáže si někdo představit například kaprařinu bez bivaků či lehátek? Mnoho z nás by se zřejmě nepřihlásilo. Tyto věci jsou symbolem právě především kaprařiny, kdy při delších výpravách za kapry udržují rybáře v příjemném pohodlí. Bivaky zajišťují rybářovi pocit bezpečí před mnohými přírodními živly, které mohou u vody panovat.

I lehátka jsou součástí těchto výprav. Rybáře chrání před nepříjemným chladem, který mnohdy vychází ze země. Navíc díky lehátkům odpadají i bolestivá rána po spánku na karimatce položené na tvrdé a hrbolaté zemi.

 

Čelovka

Osobně si neumím představit noční lov úhořů bez této pomůcky. Ano, přiznávám. Jsem na ni závislý, neboť odpadají nepříjemné chvíle s klasickou baterkou, kterou jsem mnohdy krkolomně držel v ústech, pod krkem či v podpaždí. Tomu ale s příchodem čelovky odzvonilo. Stačí si ji prostě jednoduše navléct na hlavu a v případě potřeby navázání či rozmotání návazce má rybář obě ruce volné.

Rybářské prsačky

Efektivní pomůcka, kterou používají rybáři z různých odvětví rybařiny. Prsačky používají jak vláčkaři a muškaři při aktivním lovu, tak i například výše zmínění kapraři při nahazování. Prsačky při vláčení nebo muškaření skrývají velkou výhodu, protože mnohdy se dostanete před vodní vegetaci, kterou obstřelujete s nástrahou v místech, která by vám ze břehu zůstala zapovězena. Velice vhodné jsou i při vláčení na rozsáhlých vodách, kdy je nutností dostat svou nástrahu co nejdále.

I kapraři mají tuhle pomůcku velice v oblibě. Při nahazování brodí dále od břehu, aby se vyhnuli okolním větvím stromů a měli kolem sebe dostatek prostoru.

 

Polarizační brýle

Kdo by si někdy pomyslel, že na trh vpadne pomůcka, pomocí které můžete šmírovat ryby pod vodou? „Polarizačky“ jsou naprostou bombou při lovu kolem břehu.

Na jaře při plavané byste je neměli nechávat doma, neboť mnohdy díky nim spatříte ryby nebo překážky, které pouhým okem nezpozorujete. Při nasazení na oči způsobí to, že z hladiny „zmizí“ nepříjemný odlesk, který je ale mnohdy nepropustnou branou, jenž skrývá před smysly rybářů blízko se vyskytující ryby.

Autor: Viktor Krus

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější z rubriky

Nejnovější články

Nejnovější z rubriky

Nejnovější články

2 KOMENTÁŘE

  1. Ještě tam chyběj „pípáky“ jako takový… Nejsem zastáncem téhle pomůcky která vydává pronikavý nepřipozený a do přírody nehodící se zvuk. Sedíte u vody, krásné ráno nebo večer a najednou začne „řvát“ pípák od souseda. Není nic horšího co Vám může ten krásný pocit rána zkazit. Rybařím aktivně 16 let a nikdy jsem ani neuvažoval nad tím že bych si neco takovýho pořídil. Vždyt stačí uplně obyčejná rolnička která se používala i v minulém století. A jěště když si ji vyrobíte sami tak o to lepší pocit z toho máte…

    • Dobrý večer,

      já s tím souhlasím. Ale pamatuji se, že když jsem tenhle článek psal, tak jsem nechtěl být zase až tolik „ortodoxní“. Osobně mám taky rád jednoduchou rybařinu, tedy čím méně věcí, tím mě to baví více… 🙂

      V. K.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -