Domů Ostatní Rybářská publicistika PROTEST RYBÁŘE: Na svazových vodách chytám přes noc! No a co?

PROTEST RYBÁŘE: Na svazových vodách chytám přes noc! No a co?

- Reklama -

Pravidla jsou jasně daná. V každém měsíci je rybářskými pravidly stanovena doba, kdy mohou rybáři lovit ryby. Takže v jistém časovém intervalu nesmí mít rybáři své nástrahy ve vodě vůbec nahozené. Jenže toto omezení mnoho příznivců rybářského koníčku obtěžuje, a proto jej nerespektují. Pak se ale nemohou divit, když přijdou o svá povolení k lovu. Řadu rybářů ale ani tato hrozba možného trestu od chytání ryb v noci neodradí.

Sedím se svým kamarádem na břehu Labe. Rybářský kolega mě pozval na „jeho“ oblíbené místo, na které chodí už od nepaměti. Koukám na noční oblohu, která nádherně září. Je krásně jasná noc. Měsíční světlo se leskne na klidné hladině. Jen občas se ve stříbrném odlesku objeví kolečko od ryby. Za námi tiše stojí mohutné stromy. Vůně lesu se líně povaluje horkou nocí. Své pruty mám nahozené na úhoře. Mohutné rousnice se svůdně kroutí na háčcích. Ale co z toho? Světélkující číhátka jen nehybně visí pod pruty. Můj kamarád je kaprař. Miluje kaprařinu. Rád váže ty složité montáže a vymýšlí nejrůznější věci, se kterými se snaží přelstít kapří giganty. Na rybách je téměř každý den. A to i v zimě.

Kouknu na mobil. Čas dnešního pohodového lovu se chýlí ke konci. Protáhnu se na rybářské stoličce a zvedám se, abych stáhnul pruty z vody. Kamarád jen nehybně sedí, potichu ze sebe vydechuje cigaretový kouř. Nevšímám si jej. Stahuju první prut, pak druhý. Stihl jsem to. Je přesně půlnoc. Otočím se na kamaráda. Ten jenom tiše sedí, vychutnává si cigaretu a upřeně zírá na nahozené pruty.

Já: Už je půlnoc. Nevytahuješ pruty na břeh?

Kamarád: Ne.

Já: Hm, nemáš strach, že se tady objeví porybní?

Kamarád: Ať klidně přijdou.

Já: No jo, ale to by znamenalo, že budeš bez papírů.

Kamarád: No a co? Myslíš, že když mi vezmou rybářské doklady, tak přestanu chodit na ryby? Neboj se nic, nepřestanu!

Já: No, ale to asi není moc správné chování. Co myslíš?

Kamarád: Hele, chytám ryby pro zábavu. Lov kaprů je můj život. V životě jsem žádného nevzal domů, nikdy jsem žádného nezabil. Ryb si vážím, mám k nim úctu. Nedělám nic špatného!

Já: Jenže tohle by mohl říct úplně každý.

Kamarád: Jo, to je fakt. Ale proč mám být v jednom pytli s těmi skutečnými darebáky? Trápí to někoho? Řeší někdo ty skutečně problémy? Jde někdo po pytlácích nebo překupnících velkých ryb? A že se jich z Labe odvezlo! Řeší někdo to, že se rybáři chovají k rybám jako prasata? Já myslím, že ne! Nikoho ty ryby nezajímají. Sakra, jen se podívej na ten rybářský zákon. Vždyť porybní nemají přece žádné pravomoce. Ti s pytláky neudělají nic. A trápí to někoho ze svazu? Netrápí! Jen Ti řeknou, že s tím nic udělat nemůžou, že to by se musel někdo rozhoupat na ministerstvu zemědělství. Jen si přehazují horký brambor. Takže ti všichni nahoře budou mít radši takovou stráž, která bude jenom buzerovat normální rybáře kvůli prkotinám. A chytání v noci, v porovnání s jinými problémy, prkotina prostě je! Jaký má tohle smysl?

Já: Jo, ale tyhle stížnosti slyším pořád dokola. Pořád se to řeší jenom u piva. Proč se na schůzi Tvé organizace nezvedneš a neřekneš, že chceš, aby se chytalo na vašich revírech v noci?

Kamarád: Děláš si srandu?! Každou zimu jsem si stoupnul a snažil se s tím něco udělat. V téhle republice nejsem naštěstí jediný. A jak myslíš, že to dopadne? Samozřejmě, že neúspěchem! Všichni si akorát na Tebe ukazují. Jasně, chytání ryb v noci někde povolili a je z toho obrovská sláva. Ale proč to nefunguje všude? Ta pravidla jsou tak zkostnatělá, že je nikdo měnit už ani nechce. A mě to už nebaví. Rezignoval jsem. Prostě budu chytat ryby v noci načerno.

Já: Tak když tě ta pravidla tak štvou, tak proč nejezdíš na soukromáky?

Kamarád: Miluju Labe a nikam jinam jezdit nebudu. Navíc, rád přispěju svazu, aby měl z čeho kupovat ryby do vody. A nemyslím si, že koupí povolenky přispěju zrovna málo penězi. Ale váží si toho vlastně někdo? Uvědomuje si někdo to, že bez rybářů to nebude fungovat? Asi ne! Protože ti nahoře zatím dělají vše úspěšně pro to, aby ti, kteří si chtějí rybařinu užít se vším všudy, jezdili na soukromáky. A těch lidí, kteří papíry už nekupují, a jezdí chytat na komerční vody, znám hromadu.

Já: A jsme zase na začátku. Nikdo s tím nic nedělá, nikdo s tím nic neudělá…

Kamarád: A Tebe to samotného neštve? Kam se rybařina v tomhle ohledu posunula? Jak se za těch 25 let ta rybářská pravidla změnila? Nijak! Připadám si, jakoby si ti, co o tom rozhodují, mysleli, že se ryby pořád chytají s krmítkem na foukačku. Ale ta rybařina jde dopředu! A půjde ještě rychleji dopředu!

Já: No jo, ale co pohled z druhé strany? Jak se změnilo chování rybářů? Tam to taky není žádná sláva! Někde to pořád vypadá jako v masokombinátu.

Kamarád: Jo, to je fakt. Ale pokud ten rybář dodržuje míry a dobu hájení, tak je to OK, ne? Má na to právo! Někdo si prostě ty ryby brát chce. Nebudu mu nadávat, že si vezme kapra domů, to je trochu přehnané. Zase jsme u té buzerace normálních rybářů. Ale řeší někdo pytláky a jejich nelegální rybolov? Já tím chci jenom říct, že ta pravidla jsou nastavena jedním směrem.

Já: Počkej, teď to nechápu.

Kamarád: Vrátím se zase k tomu vývoji rybařiny. Proč v dnešní době stále není možnost si koupit povolenku chyť a pusť s tím privilegiem, že prostě s ní budu moci třeba chytat v noci po celé republice?

Já: To by bylo asi složité…

Kamarád: Přesně, a jsme zase u toho. Nikomu se do toho nechce. A dokud se to nezmění, tak budu proti tomu takhle protestovat (ukazuje na nahozené pruty).

Já: Tohle fakt bereš jako protest?

Kamarád: Jo, a na Labi takhle neprotestuju sám…

Náhle naši konverzaci přeruší praskání větví a šramot trávy. Po břehu se rozzáří kužel oslňujícího světla. „Dobrý večer, rybářská stráž!“ ozve se zpoza světla. A je to tady! Navštívili nás dva porybní. Najednou se mi zastaví tep, a to i přesto, že nemám nahozeno. Mobil ukazuje 1 hodinu ráno. Pohledem sjedu na kamaráda. Teď jsem zvědavý, jakým hrdinou bude.

night-fishing-is-not-a-crime

Kamarád jen líně típne další cigaretu o stěnu plechovky a slušně pozdraví. „Jak to dneska v noci jde, chlapi?“ prohodí. „Dneska je tady klid,“ odpovídají mu porybní, a hned se ptají: „Berou dneska?“ Kamarád jen zakroutí hlavou, a začne si stěžovat, jak je voda v řece teplá.

Jejich krátká konverzace mě přivádí k úžasu. Co to má znamenat? „Kamarád je nějak potichu,“ rýpne si do mě jeden z porybných. „Ale, ještě asi nikdy neviděl porybné,“ utahuje si ze mě můj kamarád. Nerozumím tomu.

„Hele, proč tady Tvému kolegovi budu brát papíry? Já taky chytám v noci. A chytat budu! Ale to neznamená, že každému svolím. Když vidím, že je někdo fakt hodně přes čáru, tak mu ty doklady seberu. Například včera jsem našel borce, co měl v saku 3 kapry a ani jeden nebyl zapsaný. Tohle je už humus! Ale chytání v noci?“ vysvětluje mi porybný.

Dvojice kontrolujících po chvíli mizí v temném lese. Kamarád se na mě jen s úsměvem podívá a řekne: „Vidíš, neprotestuju sám…“

Poznámka redakce: Z důvodu ochrany osobních údajů osob zmíněných v textu nepadla žádná jména ani přesný název revíru. Snažíme se tak předejít možným problémům, které by mohly zainteresované osoby z tohoto textu potkat. Názory uvedené v článku se nemusí ztotožňovat s názory redakce InRybar.cz.  

Autor: Viktor Krus

Ilustrace: Zuzana Staňková

Přidejte i vy své hodnocení

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

15 KOMENTÁŘE

 1. Takoví porybní by měli odevzdat odznaky!Nejsou soudci a především oni by měli dodržovat RŘ a BPRŘ a pokud chtějí protestovat ,tak rozhodnê né takovým způsobem,že budou přehlížet a tolerovat hrubé porušování pravidel .Člověk,který si zakoupí svazovou povolenku dobrovolně souhlasí s rybářským řádem a jejími dodatky. s pozdravem Juryn

  • Souhlasím s kolegou,
   RS by se měla řídit RŘ. V tomto případě bych byl pro odebrání placek. Ať věřím, že jsou mezi námi slušní rybáři a že jsou horší prohřešky. Ne každý člen RS je stejný a chodí na jistotu !!! S pozdravem Petr

 2. Souhlasím chytání přes noc by mělo bejt dovoleno všude minimálně přes letní měsíce.Znám spoustu lidí u nás na Severní Moravě KTEŘÍ BY RÁDI CHYTALI PŘES CELOU NOC ,ALE JE TO UMOŽNĚNO JEN NA SLEZSKÉ HARTĚ.Bohužel zase místní zloději vykrádají auta,propichují pneu,a všude je zákaz vjezdu že člověk je od auta i několik kilometrů,navíc za vjezd přes dědinku se platí denně 18kč.Člověk zaplatí tolik peněz za povolenku a na Severní Moravě je jedna z nejdražších a je tady nejméně ryb.Proto i já bych uvítal nonstop lovení ryb minimálně třeba od Května do Října.Michal K.Krnov.

 3. ale hovno odevzdat placku,dyť ti porybní udělali dobře pro všechny strany.masařům vzali paíry a tomu kdo ryby chrání je nechali…to je přece v pořádku sakra.jen takto bude víc poctivých rybářů na svazovkách oproti těm opačným

 4. Chvála takovýmto porybným lepší by bylo řešit pytláky,masaře co jim nic neříká množství ryb ,a nebo takové kteří nerespektují míru a dobu hájení .

 5. Podle mě se zachovali správně. ..Pokud viděj že rybáři máj vše v cajku,u vody není bordel tak proč by to měl i řešit? ? Taky mě štve chytací doba v zimě…proč se sakra chytá do 17.00??? Ráno jdu do práce a končím v 17.00…tudíž listopadu a prosinci si prostě nezachytám. ..celej řád je starej a pokud tam budou sedět furt starý komouši tak se nikdy nic nezmění! !!!!

 6. Tím že se bude kričet na schůzi místní organizace se nezmění nic, pokud to organizace nebude tlumočit vedeni svazu a lidem odpovědným za RŘ.
  Reviry rady ČRS maji povoleno chytání nonstop a proč asi?
  Překvapuje mě že se ještě nesepsala petice na tohle téma.
  Vždyť co je komu do toho ze vydržím u vody pres noc treba v říjnu obzvlášť v dnešním vybavení pro rybáře.

 7. Tady se řeší 24 h nonstop, ale bude konec srpna a doba lovu se zkracuje. jako pracující dojdu dom 18 h a než se dostanu k vodě tak mohu jet domů. to je problém číslo jedna úprava dobu lovu celoročně.

 8. Chytám přes půlnoc taky, na sumce stahnout pruty o půlnoci je hanebnost. Poslední dva tři roky u nás porybní s policií dělají zátahy na lov po půlnoci a mohutně sbírají povolenky, ale přes den je u vody neuvidíte, jak je rok dlouhý a masařky s pytlákama mají pré……..tak jsem svině a co …..ať si každý v tomhle zkorumpovaném státě trhne nohou.

 9. Článek se dá nazvat diskuzí 2 psychopatických imbecilů..“Hele, chytám ryby pro zábavu. Lov kaprů je můj život. V životě jsem žádného nevzal domů, nikdy jsem žádného nezabil. Ryb si vážím, mám k nim úctu. Nedělám nic špatného!“ tak to je síla, – ryba si vrazí hák do tlamy a ty debílci je teda ani nežerou a vypustí zpět? no tak to je lobotomie úplná už….chce to najít si jinou zábavu,třeba sbírání známek…. „ryb si vážím“ tady ty opice chodí mezi náma…fuj

 10. Výmysl článek, tento portál je trapný a neumí nic jiného než drbat o kravinách. Musím se tomu smát.

 11. proč to jde na Slovači a proč ne u nas?Slováci mají 3 mes nonstop a od bud.roku budou mít nonstop 6 mesícu a v zime lov do 21ej.A ryb mají více,v kazdé louži.

 12. Tak za prvé taky jsem rybář co si vezme cca 2 ryby do roka víc jich ani nesníme mám rád lov kaprů na těžkých vodách se spoustou vázek byl bych pro aby se denní doby lovu změnili a to i tak že by se v letních měsících v dobách rekreace doba protáhla na non-stop.Nicméně by si musela spousta rybářů sáhnout do svědomí sama sobě co kdy udělala proti pravidlům.Byl jsem víckrát svědkem kdy si rybáři nepočínali zrovna poctivě a to jen proto že hlad po rybách je na Jesenicku ze stran více méně důchodců neskutečný.Svazové vody přišli o spoustu lokalit a tlak rybářů na ostatní revíry je tím větší. Co se týká toho že pan porybný sám chytá přes noc a chytání 24h nebere jako závažný prohřešek neberu jako zločin jen mu fandím je správné krotit masaře a podporovat chyt a pust.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -
Přidejte i vy své hodnocení