Domů Ostatní Rybářská publicistika Rybářská sezóna 2019: Rybáři si připlatí za povolenky a (ne)bude platit zákaz...

Rybářská sezóna 2019: Rybáři si připlatí za povolenky a (ne)bude platit zákaz srkaček

- Reklama -

Nová sezóna 2019 je za dveřmi! A právě tento rok přinese do rybařiny hned několik změn. Tak třeba: Někteří rybáři si připlatí. Cena se zvedne například u celosvazových povolenek. U mimopstruhových o 100 korun, u pstruhových o 150 korun. Zdraží i některé krajské povolenky, třeba ty středočeské. Další změny se pak týkají rybářských pravidel. Rada Českého rybářského svazu schválila změny, které například zakazují používání srkaček. Přinášíme přehled nejzásadnějších informací, které v roce 2019 zasáhnou velké množství rybářů…

Zdražení (některých) povolenek pro rok 2019: Český rybářský svaz bude zdražovat celosvazové povolenky – mimopstruhovou o 100 korun, pstruhovou o 150 korun. Zdražení povolenek okomentovalo vedení ČRS:

„Rada ČRS stanovila ceny celosvazových povolenek pro rok 2019 (od roku 2013, spektive 2015 se neměnily). Zejména s ohledem na očekávaný růst cen ryb došlo ke zvýšení ceny mimopstruhové celosvazové povolenky pro dospělé o 100 korun (na 2200 korun) a pstruhové o 150 korun (na 2300 korun). Pro děti a mládež byly zachovány stávající ceny, pouze u pstruhových povolenek došlo ke zvýšení o 50 korun.“

Dobrou zprávou pro rybáře je, že zájem o celosvazové povolenky neustále roste. Rostoucí trend je zřejmý i v letošním roce, kdy vedení ČRS očekává nárůst příjmů za prodej celosvazových povolenek. O tomto trendu informovala Rada ČRS na svém posledním zasedání:

„Rada vzala na vědomí odhad prodeje celosvazových povolenek a redistribuce prostředků celosvazového rybolovu v roce 2018, který signalizuje pokračující růst zájmu o celosvazové povolenky a tím i vyšší příjmy za jejich prodej o 8,1 mil. Kč (celkové příjmy se odhadují na 91,4 mil. Kč) a z toho vyplývající vyšší podíly, které připadnou uživatelům rybářských revírů sdružených do celosvazového rybolovu.“

Zdražení se týká ale i některých krajských povolenek, například těch středočeských. Doteď středočeští rybáři za mimopstruhové roční povolenky platili 1200 korun, což byla jedna z nejnižších cen v rámci celého Českého rybářského svazu. Od příštího roku si ale Středočeši připlatí. Za krajskou mimopstruhovou roční povolenku zaplatí 1400 korun, což je ale pořád oproti některým územním svazům levnější.

Zdražení povolenek schválila Konference Středočeského územního svazu, která rovněž ještě schválila: nejmenší lovnou míru okouna na 20 cm, K-70, nejmenší lovnou míru parmy na 60 cm a povinnost používat háčky bez protihrotu nebo se zamáčknutými hroty na pstruhových revírech.

 

Ceník povolenek pro rok 2019: Kolik vlastně budou stát povolenky v jednotlivých územních svazech, a na kolik vyjdou povolenky celosvazové? Český rybářský svaz zveřejnil kompletní ceník povolenek pro rok 2019. Mrkněte se na ceny…

Co se týče ceny povolenek v jednotlivých územních svazech, tak tradičně nejdražší povolenky jsou v Moravskoslezském územním svazu. Tam si rybáři například oproti pražským rybářům připlatí až o 500 korun více. Na druhou stranu je nutné dodat, že na cenu povolenky má pochopitelně vliv i celková velikost svazových revírů.

Nejlevnější povolenky pro rybaření mají rybáři v Praze. Ti za roční povolenku zaplatí 1100 korun. A nejlevnější povolenku pro děti mají na západu Čech. Za roční povolenku zaplatí dítě do 15 let jen 250 korun. Podívejte se na kompletní ceník povolenek pro rok 2019…

Kompletní ceník povolenek naleznete ZDE

 

Změna rybářských pravidel pro rok 2019:  Změn v rybářských pravidlech bude hned několik! Tak předně: Od příštího roku budou muset rybáři povinně nosit k vodě podběrák. A některé rybáře zasáhne zákaz používání srkaček. Na ty nebude možné od roku 2019 chytat. Těch změn je ale více! Přinášíme přehled změn, které vejdou v platnost od roku 2019.

Je třeba připomenout zásadní věc: Pokud některá z uvedených opatření konkrétní uživatel revíru nepřevezme do svých bližších podmínek výkonu rybářského práva (Rada ČRS nemá kompetenci direktivně vstupovat do výlučné pravomoci uživatele revíru), musí o tom být rybáři informováni.

Rada už před časem schválila změny rybářského řadu pro rok 2019. A některé body v rybářských kruzích spustily intenzivní diskuzi. Například zákaz používání srkaček. Srkačky jsou už dlouhá léta kritizovány zejména vyznavači moderní kaprařiny. Ti tvrdí, že srkačky jsou velmi rizikové, a že kaprům často způsobují vážná poranění. Jenže! Srkačky jsou mezi českými rybáři velice populární, a proto není vyloučeno, že to způsobí u některých rybářů nevoli.

Co je to vlastně srkačka? Jaká je definice srkačky? Rybářská pravidla hovoří jasně: Za srkačku se považuje krmítko nebo jiná zátěž, ke kterému je přímo přivázán návazec s háčkem (případně návazce s háčky).

Pojďme si nejvíce zásadní změny v rybářském řádu připomenout. Jaké změny v rybářském řádu tedy máme v roce 2019 očekávat?

  • povinnost mít při lovu ryb podběrák
  • nejmenší lovná míra okouna říčního na 15 cm
  • zákaz lovu na srkačku
  • zákaz používání vylovovacího háku (gafu)
  • zákaz používání dvoj a trojháčků a omezení lovu ryb na umělou mušku a muškařením na mimopstruhových revírech v období od 1. 1. až 15. 6.

Poznámka: Soupisy revírů s rybářským řádem a bližšími podmínkami se vydávají vždy na dva roky. Dojde-li v průběhu těchto dvou let ke změně, je při vydání povolenky rybář o změně informován formou tištěného dodatku k Soupisu revírů. To je případ letošního roku – soupisy revírů jsou platné pro roky 2018 a 2019.

Redakce InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

4 KOMENTÁŘE

  1. Nevím k čemu Rada je, když není schopná definovat „srkačku“ a TUTO LUMPARNU jednoznačně zakázat. Já považuji za srkačku všechno, kde je zátěž v systemu za háčkem. Tedy i koncová zátěž jakákoliv.- Tečka Viděl jsem moc „zahlušenejch“ ryb srkačkou od masařu.

    • Ja zase vytahl mnoho kapru zamotanych do meho vlasce utrzenych i s olovem a boilisem na pevne montazi od libacu kapru. Zakazat pevnou montaz. Hnus!!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -