Domů Ostatní Rybářská publicistika Rybářské závody: Boj o každý centimetr!

Rybářské závody: Boj o každý centimetr!

- Reklama -

Tak jako minulý rok se i letos do Vlašimi sjeli závodníci z téměř celé České republiky, aby na krásné řece Blanici poměřili své síly v závodu, který pořádala MO ČRS Vlašim. Druhý ročník rybářských závodů se konal 28. 9. 2013.

V časných ranních hodinách se závodníci shromáždili u řeky Blanice v blízkosti městského koupaliště. Zde probíhala prezentace a losovaní závodních úseků. Každý se zde v chladném podzimním počasí mohl ohřát u stánku s občerstvením. Na ty otužilejší čekalo už od rána dobře vychlazené pivo. Na závody se sjelo dohromady 46 závodníků! Někteří dokonce až z Hranic na Moravě! Po vylosování míst se všichni závodníci přemístili na své stanoviště, kde se chystali na první část závodu.

krmeniPřed začátkem závodu dopadlo na hladinu řeky Blanice desítky krmných koulí. Odpočetlo se posledních pár vteřin a vzduchem se pronesl zvuk klaksonu, který odstartoval začátek prvního kola! Nyní se na řece pohupovalo několik desítek barevných splávků. Netrvalo to příliš dlouho a rozhodčí měli plné ruce práce s měřením prvních úlovků.

Pravidla závodu byla jasná. Každý centimetr se hodnotil jedním bodem. Každá ryba tedy bodovala, i když měla jen několik centimetrů. Zkušení závodníci totiž vědí, že takový závod se nevyhrává s jedním velkým kaprem, nýbrž s plným vezírkem menších ouklejí a plotic.

krajinaTo si vzalo k srdci i mnoho účastníků závodů ve Vlašimi. Jenom si představte, že vítěz prvního kola závodu Martin Rašek měl celkem 2102 bodů! Pro porovnání: Vítěz 1. ročníků Luboš Tlustý měl celkem za obě kola 930 bodů! Neskutečného výsledku dosáhl pan Rašek právě při chytání několika centimetrových ouklejí, kdy zdolal v průměru dvě ryby za minutu! To je opravdu obdivuhodný výkon.

Jiní závodníci vsadili na větší ryby a převážně pomocí děliček se pokoušeli přelstít plotice nebo cejny. Ovšem tato taktika byla mnohem méně účinná než lov malých ryb, na které je řeka Blanice opravdu bohatým revírem. Za dvě a půl hodiny bylo první kolo u konce.

 

Druhá část

krajinaPo konci první části závodu probíhalo velké měření ulovených ryb, které většina závodníků přechovávala během kola ve vezírcích  nebo vědrech. Poté si závodníci přenesli vybavení na své další stanoviště a mohli se jít společně naobědvat ke stánku s občerstvením, které pro ně připravili vlašimští rybáři.

Během přestávky si všichni závodníci vyprávěli zážitky z první části závodu a rozebírali taktiku na další kolo. Pořadatelé během pauzy vybrali od všech bodovací lístky a začali s počítáním výsledků prvního kola. Uniklé informace vyvolávaly mezi závodníky velké debaty.

zavodyA znovu se ozval klakson a začala druhá část závodu. Velká skupina závodníku se po prvním kole rozhodla také lovit menší ryby. Jenže aktivita ryb na některých úsecích závodní tratě značně opadla. Jinde se ale ryby chytaly o poznání více než v předešlém kole.

V odpoledních hodinách se u řeky začal shromažďovat velký počet přihlížejících. Diváci s nadšením pozorovali rybáře z lávky, ze které měli výhled na obě části závodní tratě. Většina přihlížejících pozorovala s nebývalým zájmem závodníky lovící na několika metrové děličky, které v životě neviděli. Pro některé z nich to byl skutečně jedinečný zážitek.

jelecUběhly poslední dvě a půl hodiny závodu a o všem bylo rozhodnuto. Závodníci čekali na konečné výsledky a během přestávky si prohlíželi vystavené ceny. Organizátoři vcelku rychle spočítali úlovky a z těch se sestavilo konečné pořadí. Všichni se sešli do velkého půlkruhu a dali příležitost předsedovi MO ČRS Vlašim Ladislavu Vondráčkovi a jednateli Aleši Truhlářovi, aby pronesli závěrečnou řeč a mohli přejít k samotnému vyhlášení.

 

Vyhlášení

zavodyVítězem 2. ročníku rybářských závodů o motorovou pilu Husqvarna se stal pan Martin Rašek, který zvítězil s obdivuhodnými 4518 body! Na 2. místě se umístil stejně jako minulý rok pan Vojtěch Jungwirth. Bronzovou pozici obsadil závodník z Mirovic pan Martin Průša. Za zmínku stojí i čtvrté místo, které obsadil místní rybář Radek Smítka! Vítěz si i stejně jako minulý rok odnesl motorovou pilu značky Husqvarna! Všem vítězům gratulujeme!

jelecDruhý ročník rybářských závodů ve Vlašimi proběhl znovu na výbornou. Značná většina dotazovaných závodníků byla s průběhem celé akce velmi spokojena a přislíbila účast i v dalším ročníku. Celý závod proběhl v přátelské atmosféře a skvělé náladě. Nejvíce závodníky potěšilo obrovské množství ryb, které se během závodu podařilo ulovit. Velké uznání patří organizátorům, kteří se zasloužili o hladký průběh celého závodu. Velký dík patří také sponzorům: firmě Husqvarna Česko s.r.o. a Rybářství Karel Domin Vlašim, kteří darovali na závod mnoho hodnotných cen.

Děkujeme za účast a těšíme se i příští rok!

Autor: Patrik Truhlář (za MO ČRS Vlašim)

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější z rubriky

Nejnovější články

Nejnovější z rubriky

Nejnovější články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -