DomůOstatníRybářské komentáře225 korun. Tolik zaplatí každý člen ČRS za krmivo pro kormorány

225 korun. Tolik zaplatí každý člen ČRS za krmivo pro kormorány

- Reklama -

Prvního dubna tomu bylo rok, co Ministerstvo životního prostředí vyřadilo kormorána velkého ze seznamu chráněných druhů. Tento zásah měl rybářům ulehčit při ochraně jejich vod proti tomuto ptákovi, který působí nemalé škody na rybí obsádce. Jenže nestalo se tak. Rybáři nadále dotují krmivo pro tyto rybožravé ptáky ze svého. Celý tento případ poukazuje i na jeden velmi znepokojivý trend v nitru rybářské veřejnosti.

Příklad: ČRS udává, že v roce 2012 kormoráni spořádali na jím obhospodařovaných revírech ryby asi za 54 milionů korun. Při zaokrouhlení členské základny ČRS na 240 tisíc vyplývá, že každý člen ze svého zaplatí kormoránovi žrádlo v podobě rybího masa za 225 korun.  

 

Jak to celé začalo? 

Resort životního prostředí vyřadil kormorána ze seznamu pod vedením tehdejšího ministra Tomáše Chalupy (ODS). Ten krok ministerstva vysvětlit tak, že se úřad snažil „znormálnit“ určitý jev směrem k přirozenosti v přírodě. A zároveň přislíbil jednodušší řešení ohledně regulace vysokých počtů kormoránů.

Jenže s postupem času se proti těmto slovům ohradili například produkční rybáři z Rybářského sdružení České republiky. Situace se podle nich nezměnila, protože kormorán je nadále chráněn. Jedinou změnu tak produkční rybáři vidí v odepření finančních kompenzací za škody na rybách, které kormorání hejna napáchala. Ministerstvo životního prostředí tak ušetřilo na úkor rybářů.

K celé této zmatečné situaci, která panuje na našich březích, a které rybáře (jak produkční, tak rekreační) stojí přes 100 milionů korun, přispěla i nečinnost Ministerstva zemědělství. Tento resort, pod který tuzemské rybářství spadá, ustoupil požadavkům kolegů z životního prostředí. Ministerstvo zemědělství celou situaci vysvětluje tak, že cílem bylo co nejvíce zjednodušit proces příjímání výjimek na plašení a lov kormorána velkého. Ovšem s tímto tvrzením se nelze spokojit, neboť rybáři pochopitelně spoléhali na to, že je úřad na „jejich straně“ a podpoří je. Chyba lávky.

plotice

Spokojení jsou tak především ornitologové, kteří proti odstřelům mocně protestují. Je to logické. Musíme totiž připustit ten fakt, že odstřely mohou rušit i některé další druhy ptáků. To ostatně naznačil i Kamil Čihák z České společnosti ornitologické. V rozhovoru pro náš magazín tehdy řekl, že střílením bez jakékoliv regulace může dojít k ohrožení a rušení dalších druhů ptáků.

Jenže zde se dostáváme do patové situace. Kormoráni totiž nelikvidují pouze ryby určené pro spotřebu, ale i původní druhy ryb, které půjde jen těžko nahradit. Z této rovnice tedy logicky vyplývá, že ochrana ptáků je nadřazenější, než ochrana ryb, neboť úřady se nejprve dívají na dopady regulace ve světě ptáků, nikoliv ryb.

 

Nečinnost rybářů = smrt pro tuzemské vody

Celá situace ohledně kormorána je jak vidno velice vážná. A je třeba ji začít řešit. Máme ale chuť s tím něco dělat? Pokud se totiž podíváme do řad rybářské veřejnosti, tak v jejím nitru se nic neděje. Rybáři o problému ani nemluví. To je špatně! Rybáři musí představitelům svazu nebo produkčních rybářů naznačit, že stojí za nimi. Členská základna ČRS má přes 200 000 členů, což je pořádné velké zájmové uskupení, které může ledacos prosadit.

Máme totiž na to právo. Pokud kormoráni působí na revírech, jež obhospodařují svazy, škody za desítky milionů korun, pak si musíme uvědomit, že ty ušlé peníze hradíme my ze svých povolenek. To potvrzuje i ministerstvo zemědělství, které nechává celou problematiku na svazech.

„Rybářské svazy mají od státu rybářské revíry bezúplatně. Prodávají povolenky a z těchto prostředků mohou částečně krýt zvýšené náklady spojené s životními projevy druhů, které se na našem území nebývale rozmnožily v důsledku neúměrné ochrany ze strany Ministerstva životního prostředí.“

(Dana Večeřová, mluvčí Mze. Z článku – Ministerstvo zemědělství: Za kormorána neneseme odpovědnost, vyšel 1. 12. 2013).

Co si o tom myslíte? Pojďme o tom diskutovat pod článkem!

 

Autor: Viktor Krus

Ilustrace: Zuzana Staňková

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Zdravím kolegové a kolegyně. Mě by hlavně zajímalo kdo kdy vymyslel, že kormorán bude (byl) chráněným druhem. Vždyť akorát páchá milionové škody ne jen na našich vodách a nic pozitivního nikdy nepřinášel – nebo aspoň mám takový pocit. Co by se stalo, kdyby kormorán byl vyhuben a vůbec neexistoval? Já si myslím že v naší republice je furt dost masáku, kteří plní mrazáky rybami aniž by je zkonzumovali a radši to dávají psům, kočkám slepicím a podobně. Hlavně aby se jim vyplatila povolenka a mohli machrovat, že Jarda má plnější mrazák než nějakej Véna atp.?? Řekl bych že někteří mají ke kormoránům hodně blízko, možná by měli povolit odstřel i těchto jak se říká Masařů. Já bych prostě kormorány vyhubil ať máme více času bojovat s masákama. Toď můj názor. Petrův zdar, s pozdravem Marek Kuncíř.

  2. Kormorán velký není původní druh, do ČR se dostal až v roce 1982(wikipedia). Nechápu proč je chráněný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -