Domů Ostatní Rybářské komentáře Lov bez lanka není frajeřina, ale nezodpovědnost!

Lov bez lanka není frajeřina, ale nezodpovědnost!

- Reklama -

Ano, přiznávám. Jsem kritikem lovu dravých ryb, zejména pak štik, pomocí přívlače či nástražní rybičky bez lanka. Myslím si, že rybáři, kteří vodí své nástrahy vodním prostředím bez této pomůcky, zbytečně riskují vážné poranění ryby.

Při mém obhajování používání ocelových lanek často narážím na poněkud úsměvné „argumenty“. Rybáři zpravidla mluví o tom, že při vláčení používají pletenou šňůru (či jiné pevné navazovací materiály) a domnívají se, že je štika nepřekousne. Jsou o tom skálopevně přesvědčeni a za svou pravdu by dali ruku do štičí tlamy.

Jenže omyl! Pletenku, o vlasci ani nemluvě, štičí zuby rozdrásají jako hladoví vlci svou kořist. Co se stane poté, si můžeme snadno domyslet. Rybě v tlamě zůstane nástraha, která ji může způsobit nemalé potíže, které v některých případech končí i její smrtí. A rázem je kvůli naprosté hlouposti o jednu rybu v revíru méně.

 

Nezodpovědnost ovoce nepřináší!

Jiní dokonce tvrdí, že dravec ukousnutou nástrahu v tlamě ani necítí a prakticky mu nevadí. Nesouhlasím a říkám, že tohle je velice nebezpečný názor! Přeci, pokud trojhákycandat sešiji jakémukoliv predátorovi jícen, neočekávám, že bude dále bez problému přijímat potravu. Vzpomeňte si, kolikrát už jste z vody vytáhli šupinaté vyžle, kterému z tlamy trčel ukousnutý vlasec?

A abych se přiznal, už jsem alergický i na ta slova, která se týkají menšího prahu vnímaní bolesti ryb. To není omluva! A už v žádném případě důvod k tomu, abychom se k uloveným dravcům chovali jako dobytek.

Naprostou „lahůdkou“ je potom okovávání dravců, kteří ještě ani nedorostli „jedlé“ velikosti, tedy nepřesáhli nejmenší lovnou míru. Potom se při pohledu na grafy úlovků nedivím tomu, že populace dravých ryb strmě klesá, když kosíme už tu nejmladší generaci.

 

Mýty a legendy

Někteří lovci nepoužívají ocelová lanka z toho důvodu, že jsou ve vodě vidět a stojí tak za snížením záběrů. Domnívám se, že tohle je jeden z největších mýtů přívlače. Osobně při stikapřehradní přívlači nevidím nějaký drastický propad počtu záběrů při mých vycházkách. Dokonce s jeho pomocí lovím i boleny, kteří jsou pověstní svou mazaností a opatrností. Takže tady problém nebude.

A i kdyby počet záběrů při vláčení s lankem klesl, nebudu přeci riskovat kvůli tomu nesmyslné usmrcení ryby. To radši odejdu od vody s čistým skóre.

Břehy jsou plné rybářů a vody plné umělých nástrah. Uvědomme si, že tlak na naše revíry je enormní a tohle neohleduplné chování nás připravuje o nádherné rybářské zážitky.

Autor: Viktor Krus

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

43 KOMENTÁŘE

 1. Ne každý chytá popsanými metodami !! I dravci se dají chytat na jednoduchý háček bez protihrotu,bože už je jedenadvacáté století.Autor je vůbec rybář nebo pouhý amatér?Lanka,šňůry?já pouze vlasce !!.Když někdo umí,tak holt druhý čumí 🙂 🙂 🙂

  • Dobrý večer, Milane,

   Pravda, dravci se dají chytat na jednoduchý háček bez protihrotu, ale nevím, jakým způsobem máte na mysli. Dovětek o 21. století nechápu, tak se nezlobte.

   Pouze vlasce? Nekomentuji…

   Za amatéra se nepovažuji, na druhou stranu za profíka taky ne. Vy ano? Gratuluji…

   P.S. Trefné přísloví, s dovolením, trochu bych jej předělal – Když někdo štiky pouze na vlasec chytá, druhý se za hlavu chytá…

   Příjemný zbytek dne.

   Viktor Krus

   • Ještě pro přesnost:používám tyto vlasce: 1) AWA-SHIMA ION POWER
    2) SEMA SEMAX SPECIMEN
    Ještě jsem s těmito vlasci neměl problém.S rybou se musí jako se ženskou:vyrajcovat a utahat. 🙂 🙂 🙂
    21.století jsem myslel tím,jaké materiály se dnes k výrobě vlasců používají a jaké mají tyto speciální vlasce specifika.Háček bez protihrotu má tu výhodu,že pokud se už stane a vlasec se přetrhne,má ryba nějakou úspěšnost se z montáže sama vyprostit,což u háčků s protihroty těžko.Podařilo se mi táké vylovit štiku,která měla trojháček i s lankem skoro až v „zadečku“.Hezký den Milan.

    • Dobrý večer, Milane,

     osobně jsem zmíněné vlasce při lovu dravců nezkoušel. Ale pod mýma rukama jich prošlo hodně a žádný prostě štičí mordě neodolal…

     Co se týče „utahání“, nejsem této „taktiky“ zastánce.

     Pravda, 21. století nabízí neskutečné možnosti co se materiálů týče, přesto osobně budu radši trochu konzervativní a zůstanu u lanek.

     Jistota je jistota.

   • Samozřejmě nejsem hazardér a na 0,18 vlasec běžně štiky nechytám,ale podařilo se mi při přívlači na okouny na malinkou rotačku takovou štiku vytáhnout,musel jsem si vyhrát a zapotit,ale vytáhl,změřil,zvážil a pustil tam kam všechny ryby patří – zpátky do vody.
    Přiznám,že nějaká ta rybka upláchla,při povolení vlasce se sama vyvlékla z háčku a zamávala ploutvičkou. 🙂 Hezký den

 2. Zdravím Viktore, po přečtení tohoto článku mi nedalo a musel jsem zareagovat. Naprosto chápu, že se chováte k rybám ohleduplně, snažíte se jim co nejméně ublížit a proto používáte lanka, abyste zabránil ukousnutí nástrahy, v horším případě poškození či usmrcení ryby. Pro mě, jakožto sportovního rybáře je jednou z priorit sportovní rybolov. Snažím se být rybě rovnocenným soupeřem. Použití ocelových, wolframových, či lanek jiného typu je podle mne nerovnocenný a zcela jednoznačný souboj. Moc ste se zde nezmínil o používání proti hrotů.Když jste ten „velký ochránce ryb“ . Zmiňujete se, že je velký mýtus, že ryba nic necítí, a myslíte si že háček s proti hrotem také necítí? I když je vše pojištěno lankem, aby náhodou ryba neukousla vlasec? Píšete že jste alergický na rybáře říkající, že ryba necítí bolest. Proč tedy používáte háčky s proti hrotem? Hrajete si tady na velkého rybáře, preferující čistý způsob lovu, nevadí když odejdete s čistým štítem. Hlavně chytáte s lankem, což už toto je pro mě velice nesportovní metoda. A když si vyjdu na pstruhovou vodu s mikrotwistrem taky mám projistotu nasadit lanko, kdyby si to náhodou vzala štička a bych ji neublížil? Pokud chytáte bez protihrotu, ryba i když překousne vlasec nástrahu necítí a nástrahu vyplivne ale rozhodně ji to smrt neublíží. Při obhajobě svých lanek píšte, že pletené šňůry štika překousne hravě, ano souhlasím. A myslíte že takové wolframové lanko nepřekousne? Překousne jak hovno pane kolego a oto je to pak pro rybu horší. Tak jděte stouhle tématikou k vodě a nedejte rybě žádnou šanci. Já raději půjdu jako rovnocenný soupeř ne jako ubožák.

  • Zdravíčko, Jakube,

   děkuji za Váš názor, i když v budoucnu bych uvítal méně agresivní tón. Soudím, že ubožákem (a kdoví čím ještě) byste mě nenazval (nebo alespoň přirovnal), pokud bychom se o této problematice bavili z očí do očí.

   Ale k věci. Definujte mi, prosím, pojem „sportovní rybolov“.

   Že chcete být rybě rovnocenným soupeřem? To nemyslíte vážně. Pokud ano, tak v tom případě odhoďte moderní vybavení, které k lovu používáte (pruty, navijáky atd. atd.) a vezměte si do ruky klacek s kusem špagátu.

   Přijde mi naprosto na hlavu to, že srovnáváte možnosti ryby a rybáře.

   Jste sportovní rybář? Pokud jste fanda „vychutnávání“ si dlouhého souboje, tak si uvědomte, že tímto dostáváte rybu nejenom do náporu extrémního stresu, ale také ji způsobujete únavu, která může skončit poškozením jejího zdraví. Sportovní, převelice… Považujete za sportovní „někoho“ (v tomto případě rybu) poranit (nemám na mysli vpich od háčku)?

   Co je na použití lanka „nesportovního“?

   Nevidím nejmenší důvod k tomu, se v komentáři o používání lanek vyjadřovat k „bezprotihrotovým“ háčkům, páč tohle téma je na další článek. A navíc, nebyl bych si tak skálopevně jistý tím, že bezprotihroty jsou k rybám šetrnější. A v neposlední řadě, jak víte, jaké používám háčky?

   Nerozumím tomu, proč bolestivost ryby spojujete s protihrotem. Je rozdíl v tom, jestli do rybí tlamy zaseknu háček s protihrotem či bezprotihrotu?

   Doporučuji si ještě jednou přečíst text, jehož téma kritizujete. Nikde nepíšu o tom, že považuji vnímaní bolesti ryb za mýtus. Mám pocit, že v té části o „bolestivosti“ jste se zamotal, moc tomu nerozumím. A zamotávám se taky.

   Definujte mi, prosím, pojem „čistý způsob lovu“.

   Počítám s tím, že jste rozumný člověk, který rybařině rozumí. Část o používání lanek na pstruhových vodách nehodlám komentovat, přijde mi to už naprosto mimo mísu.

   Cituji Vás: „Pokud chytáte bez protihrotu, ryba i když překousne vlasec nástrahu necítí a nástrahu vyplivne ale rozhodně ji to smrt neublíží.“ Poslední části příspěvku jednoduše nerozumím.

   Osobně se mi nestalo, že by mi wolframové lanko nějaká ryba překousla. Ono taky záleží, jaké používáte průměry. Doporučuji malý testík. Nasimulujte si štičí čelist (pomocí nože). Pokuste se jím přeřezat wolframové lanko, pak vlasec a pak pletenku. Věřím, že budete svědkem jasného důkazu o odolnosti jednotlivých materiálů.

   Uf, to je asi vše.

   Přeji příjemný den.

   Viktor Krus

  • Jakube a co tak trosicku prispet clankem?verim ze server vam plne vyhovy a velice rad zverejni!ane bezhrotove hacky jsou dalsi kapitola jak se co nejsetrnej chovat k rybe.ale myslim ze Viktor je rozumny clovek a vi ze vse najednou nejde!takze to chce delat trosicku postupne a s rozvahou ne jen chrlit kupu napadu a pak zustane jen u kecu a zvastu!je mi Viktora velice lito z duvodu ze tady je sam jako kul v plote a rozehral si boj s vetrnymi mlyny!a ted se malinko zkusim srazit vase zkusenosti na minimum!behrotove hacky o kterych mluvite jsou fajn….ale uz jste videl jicen sesity behrotovym trojhackem?paseku to nadela uplne stejnou jako klasicky trohjacek a s velikou oblibou se zacal pouzivat na UL privlac kdy se nakupuji opravdu jedovate hacky knapek a paji se 3 k sobe do tvaru trojhacku.tyhle muskarske hacky jsou tak male a ostre ze nemaji konkurenci a pri pouziti mensich navnad je to nekutecne silna zbran!jeste stale jste presvecen ze ze vite o cem tady mluvite?

   • jeste by jsem k wolfram lanku chtel napsat at si nepletete pojem prekousnout a pretrhnout jelikoz wolfram lanko ma leckdy mensi nosnost nez pouzita pletena snura ci vlasec!

  • Jakube,

   za všechny, co si přečetli Váš komentář Vás prosím, aby jste se odpojil od internetu.

   Jste jeden z obrovské řady lidí, co tomu ani drobátko nerozumí a šíří do veřejnosti bludy.

   Myslíte si, že háčky bezprotihrotu jsou k rybám šetrnější? Tak teď mě pečlivě vnímejte. Není tomu tak! Je jen otázka času, než se u nás háčky bezprotihrotu zakážou tak, jak je to nyní v Anglii.

   Pro rybu je daleko víc stresující to rádoby dlouhé a šetrné vytažení z vody než klasické zdolávání s protihrotem, nehledě na to, že háček bezprotihrotu nedrží v jednom místě.

   Autor má v článku na mysli nástrahy pro lov štik, které jsou podstatně větší než microtwister. Takže další věc, která od vás nebyla adekvátní, ba naopak hloupá.

   NA LANKA NECHYTÁM. Já se věnuju štikám už poměrně dlouho a vím, že lanko je opravdu rušivej element. Jako alternativu používám fluocarbonový návazec o průměru 0,60 mm. Je to levnější a návazec si udělám kdykoliv podle vlastní potřeby. Pletenku štika překousne a wolfram se hodně rychle opotřebuje a přerazího taky.

   • Prosím, co je to za blbost s tím háčkem bez protihrotu? Nikdy jsem nezažil, že by se stihl přepíchnout na jiné místo v tlamě (základem lovu bez protihrotu je udržet šňůru neustále v tahu).
    Pochopil bych možnost přepíchnutí u víceháčkových nástrah (nejsou nutně jediné, na které chytáme štiky).

    Jakub, Milan: Použití slabších vlasců k lovu větších ryb není frajeřina či důkaz umu, ale prostě bezohlednost. Zkuste si pustil třeba bolena 70cm dlouhého, chyceného na dvanáctku vlasec. Ta ryba je totálně mimo, přišla o 100% více sil než při chycení na řekněme dvacítku, která umožní pohodlné zdolání.
    Náčiní pro lov by mělo být úměrné velikosti lovených ryb (ikdyž super lehké vybavení je mnohdy výhodou).

    Jakube, představuju si tě, jak se bosý plížíš pobřežní vegetací s Tokozem na Lipně a pětatřicítkou Silonem, oděn pouze do bederní roušky z bobřích koží, jen aby jsi dal rybě šanci. 🙂 Jsi idiot.

    • Dobrý večer,

     děkuji za reakci. Jsem rád, že téma nadále žije.

     Chtěl bych se vyjádřit k té druhé části Vašeho příspěvku. Naprosto souhlasím s tím, že používání slabých vláken při lovu velkých ryb není dobrou volbou. Prostě rybu to ničí a může to vést k jejímu konci. A jakékoliv rozdýchávání po urputném boji a zdlouhavém focení kolikrát nepomůže.

     Kapitolou samo o sobě je pak lovení štik bez lanka. Zase jsem úplně zhnusený od začátku sezóny dravců, kdy jsem několikrát viděl torza sotva mírových štik ležet na břehu.

     Tohle chceme?

     Ještě jednou děkuji za Vaší reakci. Snad se o tomhle tématu bude neustále mluvit.

     V. K.

    • S tím 0,18 vlascem to byl obyčejný příklad,když jdu na okouny beru si děličku 1,8/5-25 navijáček velikost 20.To že to vzala štika těžko ovlivním,a kumšt jí zdolat a vytáhnout to podle mne Je.Než jí urvat,a nechat se třpytkou v tlamě lítat ve vodě.Musím narazit u této příležitosti,také na to,jak se někteří „rybáři“ chovají k ulovené rybě.Krásné fotky v časopise rybářství,kde na žebříku nabodnutý na háku celý od krve visí pěkný sumec,a vedle něj pyšný lovec.To je sportovní rybolov 21.století?Hnus,hanba!. Co je tato debata,proti takovým „……..“ (ani to nemohu vyslovit).Nedávno dokonce takový pěkný sumec,byl vyfocen,jak visí na stromě,a jeho pyšný lovec se těšil s kamarády na zabíjačkové hody.Tak ať ty fotky nedávají do oběhu,chudáci děti,jaký mají krásný příklad: „až se stanu rybářem,tak všechno zmasím a vyudím“.Tím končím tuto debatu.Přeji Vám Petrův zdar.Milan

  • Straví háček? a jak by to asi prosím vás udělala? Má v tlamě nějaký skřítky co jí ho vyháknou a dopraví do oblasti žaludku, kde sice jsou agresivní sloučeniny co dokáží háček rozložit, ale dokáží rozložit háček obyčejnej, kterej se snad už ani na nástrahy nedává!!

 3. timto by jsem chtel podekovat autorovi clanku a vsem slusnym rybarum kteri nehazarduji se zravim dravych ryb kterych v pomeru kapr vs dravec je opravdu malo!lanko pouzivam i pri lovu okounu na RELAX BANJO 1″ a nikdy jsem nepocitil rozdil v poctu zaberu a to se radim mezi cistokrevny vlackare.od zahajene jsem vygumoval 15 candatu v rozmezi od 30cm do 60cm a vsechny s lankem a bezproblemu!ano je jednadvacate stoleti a proto by jsem si meli nasich dravych ryb vazit jelikoz se muze stat ze za par let uz budeme chytat pouze na soukromych vodach a na svazovych nebude nic:(

 4. Hledát příčinu ubytku dravcu v použivaní lanka či ne je dle mého kravina . Ano je to jedna z příčin ale zanedbatelná. každý z nás ma svou hlavu a svůj názor vaše skalopevne přesvědčováni a arogance až zhnusení k ostatním technikám vláčeni at už bez lanka nebo s pletenkou není na správnem místě každá technika má sve pro a proti. . bránite se že jste napsal nebo nenapsal to a hento kriste pane … když napíšu takovy provokační článek tak musím počitat i s kritikou .

  • Dobrý den, Lukáši,

   děkuji za Váš názor.

   Nepoužívání lanek, a s tím spojené nevhodně chování k mladým rybám, může souviset s úbytkem dravých ryb v našich revírech. I když souhlasím s tím, že nejde o příčinu jedinou, je jich více.

   Pokud ale nebudeme dostatečně k této mladé generaci opatrní, dostaneme se do začarovaného kruhu, kdy nebudeme mít odkud brát větší kusy, páč ty nebudou mít možnost z čeho dorůst.

   Jestli jde nebo nejde o zanedbatelný počet, nedokážu posoudit, protože nemám k dispozici žádná čísla. Ale můj subjektivní názor je, že zase o tak malý počet nepůjde, protože rybáři se nechovají k rybám zrovna dvakrát šetrně.

   Proti jiným technikám nic nemám. Nelíbí se mi lov štik bez lanka.

   Netvrdím, že techniky, kterými lovím, nemají své pro a proti.

   Ano, bráním se. A bránil byste se též, kdyby Vám někdo předkládal něco, co jste neřekl (nenapsal). To je přirozená reakce.

   S kritikou jsem počítal.

   A upřímně, děkuji všem, kteří ji zde vyjádřili. Velice si toho cením. Myslím to zcela vážně a upřímně. Děkuji, milí čtenáři…

   Přeji příjemný zbytek dne.

   Viktor Krus

  • ja take netvrdim ze to je jedna z hlavnich veci ubytku dravcu ale je to jedna z mala veci co mohu ja jakozto rybar udelat pro rybu zbytek uz musi panove nahore.mozna je smutne ze Lukasi citis ten clanek jako provokacni ja to mam uplne naopak.

 5. Nevyjádřil bych se ke článku, ale k reakcím některých čtenářů, které jsou poměrně směšné (nebo smutné?). Na téma toho, jestli ryby cítí bolest, bylo už napsáno mnoho – a tudíž bych v tomhle případě nečekal, že budou s trojháčkem trpět výrazně víc. O tom, že jim celkově pobyt na háčku příjemný není je zbytečné se bavit. A že s lankem jsou šance víc na naší straně? Lidi, proboha, myslete! Tak budeme vést sportovní vyrovnaný souboj a pak tu rybu necháme někde chcípnout sešitou dvěma trojháčky. To se vám zdá normální?

 6. Chytam uz dlouho a hlavni pozornost je k dravcum nez ke kaprum….A uz hodnekrat sem chytal stiku bez lanka!!Neni to otom jak tady se pise ze to je NEZODPOVEDNOST!!!Todle napise akorad vemeno nebo hnup u me!!!!!Stika ma taky dostat sancu kdyz je na prute…Proto kdyz sou vedra chytam pouze bez lanka …….A mam docela uspech…..Ano je to zpusob kdy stika udela naf a udela vlasec prask ale kdyz clovek vi kdy ma sekat tak je to v pohode….Tudle vec preferuju hlavne v lete kdyz stika nechce moc zrat v odpolednich hodinach kdyz sou velka vedra :)….Bez lanka se da chytat taky na kacu bez lanka!!!neverite neverte!!!!!ale ja chodim pouze na kacu a lanko davam hodne malo….:D….

  • Dobrý den,

   i u Vás bych příště uvítal, kdybyste vynechal vulgarismy. Přeci jenom na našem webu platí nějaká pravidla slušné diskuze.

   O „šanci“ pro rybu se podruhé rozepisovat nebudu. Vše najdete v příspěvku z 22. 6. 2013 v 1:53. V něm jsem se k tomuto nesmyslu vyjádřil.

   Naprosto nechápu tohle: „Ano je to zpusob kdy stika udela naf a udela vlasec prask ale kdyz clovek vi kdy ma sekat tak je to v pohode…“

   To jako, že víte, kdy zaseknout rybu, abyste ji neporanil? Nerozumím tomu.

   Ano, bez lanka se dá chytat, věřím Vám, ale s lankem taky, a navíc snižujete riziko poranění ryby.

   Přeji příjemný zbytek víkendu.

   Viktor Krus

 7. Dobrý den, tak já osobně na přívlač lanko nepoužívám, protože za celou dobu co chytám se mi nikdy nestalo, že by štika, nebo jakákoli jiná dravá ryba měla třpytku nebo woblera zažranou tak hluboko aby mohla překousnout vlasec. A co se týče lovu na rybičku s kačenou tak používám pletenou šňůru a nikdy mi jí nic nepřekouslo …. největší štika , kterou jsem takto chytil měla 92 cm a šňůra byla jen odřená.

  • Dobrý den,

   nechci zpochybňovat Vaše tvrzení (to bych si nikdy nedovolil), ale nevěřím tomu, že jste nenarazil na rybu, která nástrahu, jak se říká, zažrala až do svých útrob.

   Buďto nechodíte k vodě často, anebo ne moc dlouho. Jinak si to vysvětlit neumím.

   To samé platí pro tvrzení ohledně šňůry. Její odolnost proti štičím zubům je totiž velice mrzká.

   Jinak gratuluji ke krásnému štičímu úlovku.

   Přeji příjemný zbytek víkendu.

   Viktor Krus

 8. Dobrý den, oceňuji sportovní a ohleduplné rybáře, kteří šetrně zacházejí s rybami. V dnešní době jich čím dál tím víc ubývá. Jen myslím, že každý může mít svůj názor, osobně mám zkušenosti s tím, že když chytám s lankem tak většinou nechytnu téměř nic, a poté když nasadím tvistra bez lanka přijde záběr a rázem „ucvaknutí“ od štiky. Podle mne není tak důležité zda chytáme s lankem, či bez lanka. Ale jak zacházíme s ulovenou rybou. Výraz v článku „nezodpovědnost“ mě přijde maličko přehnaný, nedivím se tedy některým agresivnějším reakcím, ale zase na druhou stranu chápu autora, který se tímto snažil rozvinout diskusi a hlavně „překousne“ i to když bude mít menší procentuální úspěšnost záběrů, ale půjde spát s čistým svědomím, že se ryba zrovna nedáví jeho nástrahou. Petrův Zdar!

  • Boj s vetrnymi mlyny:(pokud mohu ovlivnit aby dravec neojizdel s okovanou tlamou trojhaky tak to uz nepatri k setrnemu zachazeni s rybou?

 9. Dobrý den, chytat s lankem jděte do pr… chytat bez lanka je super než s ním, chytám dlouho bez lanka zatím žadný dravec neunikl a s lankem skoro nikdy nemáte takovou šanci na dravce. Dnes candát 60cm chycen bez lanka . Lanko do pr… !

 10. Ja chytám dravce výlučne iba na lanko. aj zubača chytám na lanko pretože tam môže skočiť šťuka a my to potrha. Je to pič*ovina že na lanko je menej zaberov. aj zubača dokážem chytiť na lanko aj keď je to veľmi opatrná ryba

 11. Vámi zminovaný začarovaný kruh je už uzavřen.Je jen málo revíru kde dochazí k přirozené reprodukci dravých ryb viz štiky takže jsou zavislé na výsadbě z umnělých výtěrů. ale toto téma bych spíš zmínil u parmy. pro GTdpcfix : branil jsem jen druhou stranu do ktere se Viktor Krus s vervou pustil. A myslím si že mit tak uzkoprsý pohled jako vy je jak vy říkate smutné. nechcu zde vypisovat nějake motivační slogany ale kouknout na věc z vícero úhlů by neuškodilo nikomu kdo se chce podílet na zlepšování naší rybářské komunity a přirody kterou využíváme.

  • Dobrý den, Lukáši,

   naznačil jste pro mě dvě velice důležité otázky. Abych se přiznal, nevím kolik, a které revíry jsou vhodné pro přirozenou reprodukci ryb. Pokud ale připustíme, že jich moc není (jak tvrdíte), tak zřejmě se shodneme v tom, že pravděpodobnost přirozeného nárůstu rybí populace je menší, než jejího poklesu.

   Takže pokud tady visí hrozba možného snižování rybí populace vlivem „neopatrného“ rybaření, pak je nasnadě eliminovat faktory, které zbytečně kosí jejich počty. Zde bych zařadil ono nešetrné, neopatrné a neohleduplné chování k rybám při lovu, které mohou nějakým způsobem poškodit naše vody.

   Zastanu se čtenáře GTdpcfix. Nemyslím si, že se na tento problém můžeme dívat z vícero úhlů, ale jenom ze dvou. Buď se budeme chovat šetrně k rybám a přírodě, anebo ne. Nic mezi tím není. Pokud jste myslel něco jiného, pak budu rád za dovysvětlení a další debatu. Osobně by mě zajímalo, z kterých úhlů se na to díváte? Nebo jak jste to myslel?

   Přeji pěkný zbytek dne.
   Viktor Krus

 12. Nechci se do toho zamotat ani odbíhat takže : opírat se do konzumní společnosti . za to že se drží přesně vymezených hranic ktere vytičili minimaliste (my) a karat je za chyby kterým jsme mohli předejít je smutné. 😀

  • Já to nepochopil.

   Nechápu „přesně vymezené hranice“.

   A taky to, proč je smutné se opřít do „většiny“, když mi na jejím chování něco vadí a mám možnost se o tom vyjádřit a rozvinout tak diskuzi?

   Přeji příjemný zbytek dne.

   Viktor Krus

 13. Cus fesak k tejto teme bola asi nekonecna diskusia na mrk-u jediny zaver z toho plynie ked je v reviry stuka a chces ju lovit na vob z trojhakmi lanko je na mieste. ked ale lovim na jednohal alebo jeden trojhak bez protihrotov lanko mi pride zbytocne.

  • Dobrý den,

   děkuji za zvláštní oslovení, takhle mě na internetu ještě nikdo neoslovil. Je to pro mě příjemná změna. 😀

   Ale k věci. Jen se chci zeptat, jaký je podle Vás rozdíl, když štice zůstanou v tlamě dva trojháky, jeden trojháček nebo jednoháček?

   Zbyteční jsou leda komáři u vody…

   Viktor Krus

 14. Zdravim,prosil bych o smazání mého komentáře z předchozího roku,neboť nechci nic mít s společného s chytáním bez lanka.Stačil rok,abych pochopil,že pokud chytám na nástrahu s trojháčkem lanko je opravdu nutnost.Žádná ryba mi nic neukousla,ale i přesto již bez lanka nechytám.Všichni,kdo chytaj na woblery bez lanka jsou magoři.Obdivuju Vaši práci odpovídat na někdy opravdu demagogické komentáře typu „s lankem do prdele“.Děkuji za vyřízení smazání a Petrův.

  • Dobrý den,

   respektuji Vaše přání – komentáře byly smazány.

   A děkuji. Děkuji za to, jak jste se k tomu postavil. Tohle je velmi příjemný komentář.

   Přeji pěkný zbytek dne.

   V. K.

 15. Má pravdu předsedo. Ještě jsem neviděl štiku , která nezdolala samotný vlasec ,je to tak 50 na 50 a to díky tvaru štítcích zubů a to i moderni vlasce i splétané šňůry nevydrží . Mám to vyzkoušené a kdo říká že štiku utahá tak si ji bere nespíš domu na pekáč a to i tu malou , jinak
  Pokud ji vrátí do vody je velká šance , chcípne doslova.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -