skingbranding-banner

Noční přívlač: Lov plný vzrušení, napětí a adrenalinu


Noční přívlač skýtá dalekosáhlé možnosti. Při vláčení v pozdních hodinách můžeme narazit na širokou škálu ryb, jejichž bojovnost nás napumpuje adrenalinem. Ovšem tenhle lov je spojen především s jedním symbolem – candátem. Pojďme si vysvětlit, jak v noci vyzrát na přehradní predátory.

Zprvu si ujasněme jednu věc. Náčiní pro noční přívlač se nijak neliší od vybavení, které používáme za slunného dne. Vše potřebné k lovu pouze přizpůsobujeme lovenému druhu ryby. Jelikož se v noci povětšinou nejčastěji setkáme s candátem, na přehradu nám postačí udice i navijáky střední třídy. Takže pruty od 270 do 300 centimetrů a navijáky ve candatvelikosti od 3 do 4. K vláčení nejčastěji využívám pletenou šňůru s nosností okolo 12 kilogramů, protože má mnohem lepší vlastnosti při lovu v dálkách, než vlasec.

Přeci jenom ale jednu specifickou pomůcku budeme potřebovat – čelovku. Bez ní se při nočním vláčením neobejdeme! Oceníme ji při výměně nástrahy, anebo jejím navazování. Čelovka je velice důležitá i při zdolávání zaseknuté ryby. S její pomocí vidíme pohyb zdolávané ryby, díky čemuž ji můžeme například včasně zabrzdit v situaci, kdy se snaží zachránit v příbřežní vegetaci či v jiných překážkách u břehu.

 

Západ slunce

Patří k jedněm z nejlepších částí dne pro lov dravců. Při letním západu slunce na klidné hladině září oranžová barva ze svitu slunečních paprsků, z které vyskakují stříbrná tělíčka drobných rybek. Teď je ten správný moment k tomu lovu!

bolen

V teplých dnech vyjíždějí obrovské shluky malých rybek na rozsáhlé mělčiny. A pokud na těchto širých vodních pláních leží nějaké potopené překážky, anebo dno tvoří různé terénní zlomy, máme téměř vyhráno. Dravci prostě nebudou daleko!

stikaPři západu slunce jsou ryby rozptýleny všude možně. Proto můžeme lovit s pomocí plandavek nebo twisterů ve větší dálce a postupně s těmito umělými nástrahami prochytávat i bližší úseky revíru. Rozhodně ale nepodceňujme woblery ani rotační třpytky!

Nejlepší ale je fakt, že při západu slunce můžeme narazit prakticky na všechny dravce. Do početných hejn drobných rybiček najíždějí štiky, boleni, okouni a v dálce mohou „pukat“ i sumci. S ubýváním denního světla ze svých jam táhnou také candáti či úhoři. Jelikož při západu slunce nám může zabrat štika, tak proto používáme lanka. Předejdeme tím možné ztrátě nástrahy a vážnému poranění ryby.

 

Když slunce zapadne

candatVe chvíli, kdy slunce zapadne, a okolní krajinu zahalí rouška noci, nastává ten pravý okamžik k navázání woblera. Rybičky se ze strachu tlačí co nejvíce ke břehu. K nim následně míří vlčí smečky – candáti.

Nejefektivnější je v místech výskytu drobných rybek protahovat i svého woblera. Nejčastěji lovím na plovoucí umělé rybky blízko příbřežních překážek. Velice mi pomáhá i vnímání okolního dění. Pokud candáti loví u hladiny, tak vyluzují pro ně specifické zvuky, které bych přirovnal k „bojovému pokřiku“ jeho bratrance – okouna. Už nespočet krát se mi vyplatilo nahodit svou nástrahu do míst, kde jsem onen zvuk slyšel. Povětšinou záběr na sebe nenechá dlouho čekat.

candatNavíc candáti putují v hejnech. Mnohdy se vám může stát, že v krátkém časovém intervalu obdržíte hned několik záběrů. Ovšem nemusíte smutnit. Invaze candátích hejn totiž může trvat i celou noc, kdy přehradou projíždí více shluků nočních dravců za sebou. A u některých zajímavých překážek se mohou dokonce zdržet i delší dobu. Povětšinou se mi stává, že nejprve narazím na malé candáty a až s příchodem černočerné noci jejich velikost roste. A teprve teď začíná ten pravý lov plný vzrušení, napětí a adrenalinu.

Autor: Viktor Krus

Nové články v rubrice

TANEC S VLKY: Lov dravců na zvukové nástrahy! Proč používat chrastící woblery?

admin | přečteno: 2475x | 20.11.2017 | 1 komentář

Zvukové nástrahy. Speciální skupina umělých nástrah, které jsou vybaveny jednoduchým …

Lov bolenů na přívlač: Jak úspěšně chytat „stříbrná torpéda“ našich vod? Máme zaručené tipy!

admin | přečteno: 12003x | 27.06.2017 | Žádné komentáře

Bolen. Jedna část rybářů tento rybí druh z duše nenávidí, druzí …

Lov na přívlač pro začátečníky: Chytání ryb na rotační třpytku

admin | přečteno: 23548x | 25.07.2016 | Žádné komentáře

Přívlač je fantastickou rybolovnou metodou. Jedná se o velice akční …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.