skingbranding-banner

NÁZOR: Lov candátů na trojháčky? Takhle ne! Candáty můžeme chytat i šetrněji


Zahájení dravců je za dveřmi. Za pár hodin vypukne svátek všech rybářů, kteří milují lov dravých ryb. Jenže! Mezi zástupy těchto nadšenců se ve velké míře objeví i takoví, kteří si jednoduše neberou žádné servítky. Mám na mysli ty rybáře, kteří loví candáty na rybičku, kterou ještě prošijí trojhákem. Podle mého názoru je tento způsob lovu naprosto nepřípustný. Při nešetrném lovu totiž může dojít kvůli trojháčku k usmrcení candáta. A to nechceš!

Ty z vás, kteří neunesou kritiku, poprosím, aby přestali číst. Protože tenhle text bude zase trochu ostřejší. Z mých minulých textů někteří z vás možná vyčetli, že já nejsem zastáncem lovu dravých ryb na rybičku. A pokud ještě někdo chytá dravce s pomocí rybičky a trojháčku, pak je to pro mě jako červený hadr na býka. Ano, ano! Říkáte, že lov na rybičku je tradiční a já nevím co ještě. Ale v moderní rybařině nemá bez jasných pravidel co dělat. Tento způsob lovu je neetický a z mého pohledu se jedná o neomluvitelnou prasárnu…

candat

 

Každoroční masakr candátů

Za pár hodin to vypukne. Na břehy revírů se sjedou zástupy rybářů, kteří budou prošívat nástražní rybičky a do hřbetu jim zaseknou trojháček. Pak celou tuto montáž hodí do vody. A když přijde záběr, a pěnka se rozjede po noční hladině, budou jenom čekat. Pěnka stále jede po hladině, ale najednou se zastaví. Bílá kostička se leskne ve světle baterky. A najednou se zase rozjede. Až teď většina rybářů zasekne. Po zatraceně dlouhé době.

candat

V prutu je cítit tah ryby. Je to candát. Jenže! Po krátkém zdolávání se u břehu zjeví malý candát, který nepřesáhl ani danou míru. Trojhák má hluboko zažraný ve chřtánu. A co teď s ním? Někteří rybáři se nesmíří se ztrátou háčku za pár korun, takže candátovi vrtají peánem v jícnu. Dravec má všechny tři hroty zabodané v trávicím traktu, takže rybář při snaze vytáhnout zaseknutý trojhák candáta nechutně rozpárá. Má taková ryba šanci na přežití? Jistěže nemá! Pak je tady druhá skupina rybářů, která trojhák nechává zaseknutý v candátovi a jenom ustřihne montáž. Ovšem, ryba se zaseknutým trojhákem v jícnu je také odsouzená k smrti.

candat

Už slyším ty obhajoby. „Ale já sekám hned!“ „Ryby chytám už 30 let, a tohle se mi nikdy nestalo!“ „Zaseknutý trojhák rybě vůbec nevadí!“ Sáhněte si prosím do svědomí. A neztrapňujte se tady. Spíše se zkuste zamyslet nad tím, zdali by přeci jen nebylo lepší chytat jinak. Šetrněji. A zejména právě při lovu candátů. Jedná se totiž o zranitelný druh, o jehož nízké odolnosti ví snad každý rybář. Proto zbytečně nemasakrujme mladší generace candátů a pojďme k nim být ohleduplní.

 

Jak chytat candáty na rybičku šetrněji?

Lov candátů na rybičku prostě může být šetrnější. Pokud rybář zvolí dané kroky, pak bude situace u vody vypadat úplně jinak. Největší kámen úrazu tkví v samotných nástražních rybičkách a samozřejmě také v již zmíněných trojháčcích. Pokud v těchto dvou ohledech rybáři změní své chování, pak nebude docházet k devastaci populace candátů.

ploticeDélka nástražní rybičky: Hodně propírané téma. A je moc dobře, že se o tomto mluví. Budu upřímný. Kdyby se hlasovalo o povinné délce nástražní rybičky na našich revírech, byl bych pro. Neskutečně mi totiž vadí, že u vody vidím rybáře, kteří na háčky napichují malé nástražní rybičky. Tohle prostě není dobře. Zase se k tomu vracíme. Pokud rybář napíchne malou nástražní rybku, kterou nechá zažrat, riziko vážného poranění dravce je mnohonásobně vyšší. Tak to prostě je.

Ptáte se, jak velká by měla nástražní rybička být? Osobně se mi líbí myšlenka, že nástražní rybička by měla měřit 20 a více centimetrů. Velký candát nemá s takovou nástrahou nejmenší problém, kdežto malý „pionýr“ si nechá zajít chuť. A i kdyby takovou rybku sebral, trvalo by dlouhou dobu, než by ji spolykal. Myslím si, že 20 centimetrová nástražní rybička je naprosto ideální pro ochranu menších candátů.

candat

trojhacekTrojháčky jednoduše ne: Trojháčky nepoužívám. Myslím si, že prostě v moderním pojetí rybolovu, co se týče lovu candátů, nemají co dělat. Rybáři můžou candáty v naprosté pohodě chytat i na jednoháčky. A vlastně pořád nerozumím tomu, proč rybáři po trojháčcích tolik sahají. Pravda, zásek se může zdát efektivnější, jenže v mnohých případech pro candáta jednoduše znamená smrt. A s tím se nesmířím. Pokud by se přesto našli rybáři, kteří si lov candátů bez trojháčku nedokážou představit, pak bych je poprosil, aby alespoň zamačkávali zpětné protihroty. Není to nijak valné řešení, ale aspoň něco.

Mně osobně se líbí myšlení milovníků pstruhů. Rybáři, kteří loví na tekoucích vodách, si všimli, že lov na trojháčky není v ničem lepší. Spíše naopak. A od používání trojháčků houfně couvají. Tento postoj se mi velice líbí. Je to velmi dobrý způsob, jak ušetřit ryby od možných vážných zranění, která by pro ně mohla znamenat smrt. Myslím si, že v tomto směru by se milovníci lovu dravých ryb na mimopstruhových vodách měli inspirovat. Trojháčky k lovu dravých ryb (vyjma sumců) k našim vodám opravdu nepatří.

 

Co říct závěrem?

Lov candátů je v našich končinách neobvykle populární. A není se čemu divit. Tento rybí druh je opravdu nádherný. A jeho lov je skutečným zážitkem. V 90. letech rybáři na mimopstruhových vodách lovili okolo 60 tisíc candátů ročně. Minulý rok jich bylo 32 tisíc. Nechci z toho dělat ukvapené závěry, ale bylo by fajn se nad tím zamyslet. Připouštím, candát je v našich revírech jakžtakž stabilizovaný – tedy, z našich revírů nemizí tak jako pstruh nebo lipan. Protože se například docela dost intenzivně vysazuje.

Bez názvu

Přesto je zapotřebí, aby rybářská veřejnost byla ostražitá. A aby si více chránila svůj poklad. Celá situace se totiž může jednoho dne zvrtnout špatným směrem. Osobně nemám nic proti tomu, že rybáři candáty nosí domů. Je to jejich svaté právo. Ale nesmířím se s tím, že na našich vodách často dochází k masakrům, kdy rybáři devastují menší populace candátů. Je to neetické, zbytečné a hlavně, jednou se nám to může zatraceně nepříjemně vymstít!

Přemýšlejte o tom…

Autor: Viktor Krus

Rubrika: Rybářské komentáře
Štítky:

Nové články v rubrice

NÁZOR: Povolené srkačky? Nebuďte srabi! Kdy územní svazy povolí harpuny?

admin | přečteno: 7460x | 7.01.2020 | 5 komentářů

Někteří pánové ve vrcholných funkcích se zase ukázali! Mě by …

Je zaprděný ČRS už minulostí? 5 důvodů, proč si vedení rybářů zaslouží pochvalu

admin | přečteno: 4149x | 5.12.2019 | 2 komentářů

Poslední roky byly v Českém rybářském svazu opravdu turbulentní. Funkcionáři se …

NÁZOR: Na levné boilies chytají jen hloupí rybáři bez peněz! Anebo je to naopak?

admin | přečteno: 25422x | 1.05.2019 | 10 komentářů

Internetové diskuze se zase plní názory! Na jedné straně se …

Komentáře

 • Candáti na trojháčky?Nikdy a přísně trestat!

 • Trestat by se měl cílený lov candátů na rybičku,. Useknutá ruka v předloktí by měla stačit, aby ty prasárny jako je lov na rybičku z našich břehů vymizela. Na rybičku ať si chytá hejhula v mongolsku na lipana hlavatku, ale u nás v civilizované zemi by jsme měli rázně a důrazně odsoudit lov dravých ryb na rybičky.
  Není to etické a navíc při tom zbytečně zabíjí rybáři nástražní rybičky( který je pak kolikrát problém nachytat když jich chcete kýbl nebo dva na salát. rybáři chytající na rybičky mnohdy ani nástražky nezapisují nebo si je dokonce kupují a převážejí z revíru do revíru a roznáší invazivní druhy a nemoce.
  Kdo chce chytat na rybičku tomu by se mělo do hřebtu zabodnout kotva s protihrotem a nechat ho houpat se na větvi dokud nevypustí duši.
  Vlastního psa nebo kočku by jste na ty trojháky pod kačenu nenapíchly a rybičku tam klidně napíchnete vrazi !!!
  Chytání na rybičku je obyčejná vražda živého tvora a pokus o vraždu dalšího živého tvora (chytané ryby). Obhájci lovu na rybičku jděte se vycpat.

 • pěkně a pravdivě napsáno …

 • Tvuj članek je tak pro takove magory jako jsi ty sám.Radeji nedelej rybařinu a věnuj se svý starý.!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Zukale Zukale Ty jsi zřejmě osoba ducha matného čili BL………

 • přečetl jsem tvuj článek a soulasím přestávám používat trojháky děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.