Domů Ostatní Rybářské komentáře NÁZOR: Povolené srkačky? Nebuďte srabi! Kdy územní svazy povolí harpuny?

NÁZOR: Povolené srkačky? Nebuďte srabi! Kdy územní svazy povolí harpuny?

- Reklama -

Někteří pánové ve vrcholných funkcích se zase ukázali! Mě by jen zajímala jedna věc: Proč? Proč se zase tímto paskvilem posouváme do období, které připomíná rybářský pravěk? Narážím na zrušení zákazu srkaček, anebo třeba zrušení míry okouna v některých územních svazech. Proč v roce 2020 mohou rybáři na některých českých vodách chytat tak, že to připomíná nějakou zaostalou zemi bývalého Sovětského svazu? Takže se zase vracíme na začátek! Nejvíce k smíchu je, že to fungovalo rok. Jeden jediný rok! Tohle je koncepce jako ve cvokhausu… 

Nerozumím jedné věci: Rybářská pravidla jasně říkají, že rybář se má k ulovené rybě chovat s maximální opatrností. Tak je to správně! A přesto máme v roce 2020 na našich (některých) mimopstruhových vodách povoleno používat takovou metodu, která je pro ryby extrémně riskantní. A to nejen proto, že jeden z volných háčků může rybě třeba úplně zbytečně vypíchnout oko. Ten hlavní problém nastává při utržení zdolávané ryby, která rázem táhne celou tuhle „montáž“ za sebou. Šetrné! Vskutku…

To, proč někteří se rozhodli po pouhém roce vyškrtnout zákaz srkaček, je prostě záhadou. Tenhle „management“, co někteří funkcionáři předvádí, je absolutně žalostný. Skutečně pevná vize, jasně nastolená cesta (ironie)! Bravo! Větší amatérismus v manažerských pozicích je snad už jenom ve fotbalové Spartě. Neuvěřitelné! Trapné! K smíchu…

Kdyby nebyla alternativa. Kdyby fakt nešlo chytat jinak – pak neřeknu ani slovo a budu šoupat nohama. Jenže ono to jde! Stačí navázat průběžné krmítko. Zabere to asi o 30 vteřin déle. Jednoduché. Rychlé. A podstatně šetrnější, protože při utržení padá krmítko z volného vlasce a ryba za sebou netáhne celou utrhnutou montáž. Co je na tom k nepochopení?

 

Okoun je prostě plevel, který se musí vyhubit…

Ještě ohledně té ochrany ryb: Milovníci lovu dravců si konečně blažené povzdechli, když po dlouhých rocích diskuzí konečně došlo k větší ochraně okounů. Tyhle ryby jsou například pro jejich maso velmi vyhledávané, a na některých vodách se nestíhají vybité populace nahrazovat novými.

Ostatně: Statistika ČRS jasně říká, že v roce 2018 bylo na mimosptruhových revírech uloveno 32 123 okounů (druhé nejnižší číslo v ČRS od roku 1990). Jen pro srovnání: Před rokem 2003 rybáři nachytali vždy přes 100 000 kusů okounů (nejvíce v roce 1991 – 161 341 kusů).

Z dostupných čísel je jasně patrné, že sestupný trend počtu okounů na mimopstruhových vodách je tvrdým faktem. Dlouho, dlouho se diskutovalo o tom, aby byl okoun hájen, a aby dostal míru. A pak se to povedlo! Jenže zase je vše jinak. Vysvětlete mi jednu věc: Jak to má rybář chápat? Na okounech nezáleží? Vše je prostě postaveno na kaprech? Asi ano! Anebo jak si tohle máme vysvětlit?

 

Suma sumárum: Kdy začneme chytat s harpunami?

Je to smutné! Možná trochu k smíchu, k takovému tomu hořkému. Člověk si konečně řekl, že teď je Český rybářský svaz alespoň trochu na té správné cestě. Hodně věcí se zlepšilo, a mezi ně právě patřilo i to, že došlo k zákazu srkaček a k stanovení nejmenší lovné míry okouna. Tyhle dvě věci ale nově na některých územních svazech opět neplatí.

Kdyby byly pádné důvody pro zrušení, tak neřeknu ani slovo. Jenže! Srkačky nahradit jde, není to dražší, není to složitější. Důvody pro zrušení míry okouna? Nástražní rybičky jsou, lze vybírat z celé řady druhů. Malých okounů se nemnoží díky ROČNÍ ochraně přebytek, takže nezpůsobují úbytek jiných ryb. Asi některým prostě jen chybí krmivo pro slepice…

Co říct závěrem? Doufám, že jsou někteří funkcionáři na sebe opravdu pyšní. Ano, ukázali jste, že máte moc. Dokonce takovou, že můžete vracet čas! Možná to jednou vrátíte i do těch vzdálených dob, kdy lovci lovili ryby harpunami. Pak už budeme v tom pravěku, kam stejně míříme, už úplně…

Za tohle velký palec dolů!

Viktor Krus

šéfredaktor InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

5 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den pane Krusi, jen pro faktické upřesnění; o těchto věcech nerozhodují „Někteří pánové ve vrcholných funkcích“, jak jste v úvodu vysvětlil, ale konference územních svazů, tedy zástupci z každé místní organizace příslušného ÚS. Bližší podmínky (bohužel) nejsou záležitostí rozhodnutí vedení ÚS, o to méně Republikové rady.
  Hezký den, Tomáš Kočica

  • Účastníky územních konferencí vnímám jako „pány ve vrcholných funkcích“, protože mají přímý vliv na fungování územního svazu. Na té formulaci nevidím nic špatného. Já netvrdím, že je to výsledek rozhodnutí 1 nebo 10 osob. Pokud jste to z toho textu nepochopil, příště si na to dám pozor.

   Ta kritika směřuje na dané územní svazy jako celek – i na (možnou) opozici, která nedokázala tomuhle zpátečnickému kroku zabránit.

   Krásný den!

   Krus, InRybar.cz

  • Dobrý den pane Kočico, není zrovna Rada jedním z těch, kdo nezakázal na svých revirech
   používat srkačku, kde nemusí být podběrák atd…???

 2. Pane Krusi, napsal jste to jasně a správně. nejde tak ani o to, kdo tuhle zhovadilost znovu povolil, jde o tu zhovadilost samotnou. Ono je to prostě o tom, že někdo si musí rybu vytáhnout za každou cenu, děj se co děj, a na okolnosti nekouká. Kdyby povolili granáty, určitě by se našli tací, kteří by je používali také! Masaři nevymřeli a bohužel hned tak nevymřou! Petrův zdar!

 3. Vidím že tady se to nezmění!
  (Na sekačku jsem nikdy nechytal,ale asi začnu.
  Jen proto že jsou tu blbečci kteří vlastně ji jen viděli na fotce,a nebo
  O ní slyšeli.
  Pokud já vím tak to není žádná novinka
  A chytalo se na ní ještě než většina těchhle rádoby odborníků
  Byla doma vůbec v plánu.(při souloži žena a muž)
  Někdo jim říká táta a máma.
  Vocasi buďte rádi že vůbec jste,a neprudte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -