DomůNovinkyPiraně, arapaimy, ale i candáti. Které sladkovodní ryby mohou být pro člověka...

Piraně, arapaimy, ale i candáti. Které sladkovodní ryby mohou být pro člověka nebezpečné?

- Reklama -

Nejenom sumec, ale také jiné sladkovodní ryby mohou být za určitých okolností pro člověka nebezpečné.

Pokusili jsme se porozhlédnout po celém světě, abychom našli další sladkovodní ryby, které v minulosti způsobily člověku zranění nebo dokonce smrt. Dohledali jsme případy z Asie, Jižní i Severní Ameriky, ale samozřejmě také z Evropy.

Piraně útočí v hejnech

Piraně mají pověst agresivních malých ryb s ostrými zuby, které útočí ve skupinkách na všechno, co se hýbe. Taková realita není. Na druhou stranu – tyto ryby, vyskytující se zejména v Jižní Americe, mohou i na člověka zaútočit, pokud je málo vody a nedostatek potravy.

Přečtěte si také: SOUTĚŽ: Vyhrajte nerozbitnou pramici Rejnok 350 v hodnotě přes 30 tisíc!

Nejznámější útok piraní na lidi se datuje na Vánoce 2013, kdy v řece Paraná u argentinského města Rosario hejno palomet (druh piraní) zranilo zhruba 70 lidí, kterým ryby způsobily hluboké kousance a 7leté dívce dokonce ukously prst.

„Je normální, že zde dojde k ojedinělému kousnutí nebo zranění, ale tohle je výjimečná událost,“ řekl tehdy pro BBC místní průvodce Federico Cornier.

K útokům končícím smrtí dochází ojediněle, ale některé už zaznamenané byly. V roce 2011 v Bolívii skočil opilý 18letý mladík do vody a rozsáhlá poranění od piraní mu způsobila smrt vykrvácením. O rok později umřela 5letá dívka, na kterou se vrhly piraně po převrhnutí kanoe.

Monstrózní arapaima

Jedna z největších sladkovodních ryb světa – arapaima velká – na člověka úmyslně neútočí. Jelikož ale dorůstá až délky 3 metrů a hmotnosti neuvěřitelných 200 kg, dokáže vyvinout obrovskou sílu, která může být (zejména pro rybáře, který s úlovkem nesprávně manipuluje) pro člověka nebezpečná.

To se stalo 65letému rybáři Edmilsonovi Robertovi z Brazílie, kterého zasáhla aparaima ocasem do hrudníku takovou silou, že rybář podlehl na následky vnitřních zranění.

Arapaimy mohou být nebezpečné i tím, že skočí rybáři do lodě nebo se celkově chovají nepředpokládaně. To se přihodilo Jeremy Wadeovi, do kterého narazila 36kilogramová arapaima v plné rychlosti (viz video).

Clearing the river of an invasive species
byu/freudian_nipps inAbruptChaos

Útočné štiky v Kanadě

Za určitých podmínek mohou být nebezpečné i štiky, které si mohou část lidského těla – zejména v mělké vodě – splést s kořistí, případně mohou bránit své teritorium. Útoky na lidi jsou však i přesto velmi vzácné (stejně jako u ostatních sladkovodních ryb), a pokud je má nějaká štika na svědomí, jedná se takřka výhradně o štiku muskalunga žijící v Severní Americe.

Přesně před pěti lety (v červenci 2020) došlo k vážnému zranění plavkyně Kim Z. v kanadském Ontariu. „Stála jsem ve vodě po prsa, vedle mě byly vodní rostliny. Pak jsem cítila, jak se mi něco otírá o levou nohu,“ řekla Kim pro CTV News, která si myslela, že jde zřejmě o vodní rostlinu či o želvu.

Přečtěte si také: Sumec pokousal pět plavců, policie s ním neměla slitování

Pak náhle pocítila ostrou bolest v noze, a když se podívala dolů, uviděla cosi jako aligátora. Byla to metr dlouhá muskalunga, která ji kousla za lýtko. „Jakmile mě kousl, začal se mnou mlátit o vodu a pak mě stál pod ní,“ vyprávěla Kim. „Začala jsem kopat a asi jsem ho i bila, protože mám na rukou řezné rány,“ dodala Kim.

Kousnutí údajně skutečně vypadalo jako pokousání od aligátora a zanechalo po sobě 18 cm dlouhou tržnou ránu.

Také candát chrání svá hnízda

Podobně jako sumec velký, také candát obecný dokáže sveřepě hlídat svoje hnízdo. Dokazují to mnohé podvodní záběry, na kterých se candát nenechá zastrašit i mnohem rozměrově výraznějším protivníkem.

V roce 2009 se na švýcarském jezeře Maggoire odehrála podobná scéna jako před nedávnem v Německu. V hlavní roli před 16 lety nebyl sumec, nýbrž candát. Zhruba 70 cm dlouhý samec během víkendu zaútočil na šest plavců plavajících u břehu.

Candát v akváriu

A stejně jako sumec v německém jezeře Brombachsee, i tehdy za aktivní obranu svého hnízda zaplatil candát svým životem. Policejní potápěči ho zabili pomocí harpuny a candátí maso bylo později servírováno turistům kolem jezera.

Přečtěte si také: Sumec na plavce útočil i v Česku, jinde stáhl rybáře pod vodu a pomohly až kopance

Útoky jen ojediněle

Stejně jako u článku s útoky sumce na člověka upozorňujeme na to, že výčet ryb, které buďto na člověka zaútočily nebo ho poranily, slouží pouze jako zajímavost. Skutečnost je taková, že sladkovodní ryby na člověka útočí naprosto ojediněle. A pokud, tak většinou proto, aby člověka odehnaly od svého hnízda.

Foto: Artsiom Horsky z Pixabay a InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -