DomůNovinkyPomoc pro ryby: rybáři hází do vody staré vánoční stromky. Vytvoří úkryty

Pomoc pro ryby: rybáři hází do vody staré vánoční stromky. Vytvoří úkryty

- Reklama -

V hlavním městě Švédska dostávají po Vánocích dárky i ryby. Jsou jimi vyhozené vánoční stromky, které jim mají poskytnou úkryt a nová trdliště. Takto rybáři do vody naházeli už přes 1000 stromků.

Město Stockholm, které se nachází ve východní části Švédska, je zajímavé mimo jiné tím, že se rozkládá na 14 ostrovech obklopených vodní plochou. Více než 30 % území města se tak skládá z vodních cest, které musejí být neustále udržovány a čištěny, aby byly průjezdné pro lodě. Tím však trpí okolní vegetace, která představuje významná rybí útočiště.

 

Ve Švédsku dostávají dárky také ryby

Toho si všimla i švédská asociace sportovního rybolovu Sportfiskarna, a rozhodla se s tím něco dělat. Napadlo je využít vánoční stromky, které lidé po Vánocích pravidelně vyhazují. Ty tak našly své využití pod vodní hladinou.

Každý rok členové organizace Sportfiskarna sbírají stromy, které pak házejí do ledové vody v blízkosti Baltského moře, aby poskytly přívětivé prostředí pro ryby. Staré stromy rybám totiž vytvoří ideální úkryt, ale i podmínky pro tření na jaře. 

„Svážeme 3 až 4 stromy dohromady, a pak k nim připevníme pytel plný kamení, který je biologicky rozložitelný, abychom neznečišťovali vody. Takto nachystané stromy vhodíme do vody tak, aby se potopily a ukotvily na dně,“ vysvětluje Malin Kjellinová, která je projektovou manažerkou švédské asociace sportovního rybolovu Sportfiskarna.

Iniciativa, která pomáhá švédským rybám vytvořit ideální podmínky k životu, funguje od roku 2016 pod záštitou zmíněné asociace sportovního rybolovu s názvem Sportfiskarna.

 

Rybí život zachraňují vánoční stromky

Od doby, co projekt začal, tak Sportfiskarna vhodila do vody více než 1000 stromů. Společnost má ale na stromky speciální požadavky. Stromy, které byly ošetřeny pesticidy, se pod vodní hladinu podívat nemohou.

„Když se podíváte okolo, je tady spousta budov a přístavů s loděmi. Proto se lidé snaží udržovat pobřeží v čistotě, a to vede k tomu, že tady moc vegetace nezbylo. Rákosí tak téměř vymizelo, ale vodní živočichové se samozřejmě potřebují někam schovat. Jsou to velmi důležitá útočiště pro ryby, která jim tak chybí,“ dodává Malin Kjellinová.

Právě jehličnaté stromy jsou díky svým hustým a členitým větvičkám dokonalým příbytkem pro ryby pod vodní hladinou. Jakmile se potopí, tak stromy představují vhodné místo pro ukládaní a ukrytí jiker. Ty se totiž obalí okolo větviček, a následně je zaděláno pro nový život.

„Když se na stromy před vhozením do vody podíváme, můžeme vidět spoustu míst, kam ryby můžou schovat a naklást jikry,“ komentuje výběr jehličnatých stromů projektová manažerka asociace.

Zdroj: barrons.com, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -