DomůNovinkyPřes 235 000 jeseterů! Do Moravy a Dunaje se pravidelně vypouští jeseteři už...

Přes 235 000 jeseterů! Do Moravy a Dunaje se pravidelně vypouští jeseteři už 5 let

- Reklama -

Pětileté výročí slaví projekt LIFE Sterlet, který má za cíl posílit populaci jeseterů malých ve vodách řek Moravy a Dunaje. Za těch 5 let, kdy tento zajímavý projekt probíhá, se vysadilo více jak 235 000 kusů jesetera malého. Poslední takové nasazování těchto nádherných ryb proběhlo letos v září. Ryby pochází z líhně ve Vídni, a na projektu se podílí například i český vodohospodářský podnik Povodí Moravy.

Ilustrační foto: PID/Houdek

Původní plány s nasazováním jeseterů malých počítaly s menším počtem ryb, v počátcích projektu LIFE Sterlet se mluvilo o 150 tisících rybách. Nakonec se ale za 5 let vysadilo přes 235 000 jeseterů! „Cílem evropského projektu LIFE Sterlet bylo posílit početní stav ohroženého jesetera a vytvořit soběstačné populace v různých úsecích Dunaje či jeho přítoků vysazením 150 tisíc mláďat. Původní cíl se tedy podařilo výrazně překonat,“ stojí v tiskové zprávě Zahraniční kanceláře města Vídně.

Důležitou „podmínkou“ projektu bylo, aby se vysazení jeseteři byli schopni sami od sebe rozmnožovat v Moravě a Dunaji. A to se podle kontrol potvrdilo! „Mláďata se líhla ve speciální kontejnerové chovné stanici na Dunajském ostrově přímo ve Vídni. Průběžné kontroly v řekách navíc ukázaly, že populacím se daří poměrně dobře a řada jedinců už je připravena na další rozmnožování v divočině,“ uvedla Zahraniční kancelář města Vídně.

Jak vlastně probíhá monitoring vysazených jeseterů. K této činnosti se používají například i moderní technologie, jako jsou mikročipy, které se připevňují na těla jeseterů. „Více než 70 vypuštěných jeseterů bylo vybaveno hydro-akustickými mikročipy (PIT), výzkumníci proto budou moci sledovat jejich pohyb i v dalších letech,“ uvedla kancelář.

 

Kdo je jeseter malý?

Jeseter malý je oproti „běžným“ rybím druhům opravdu nezaměnitelnou rybou. Vzhled této ryby je skutečně unikátní, takže jesetera si lze splést snad jen s jinými druhy jeseterů. Bohužel, v minulosti došlo k vyhubení jeseterovitých ryb ve středním i horním toku Dunaje, zejména kvůli nadměrnému rybolovu nebo třeba kvůli znečištění. Teď se je odborníci snaží vrátit!

„Jeseteři jsou 200 milionů let staré žijící fosílie. Ale za pouhých 200 let se staly jednou z nejohroženějších zvířecích skupin na světě. Je naší společenskou povinností zachovat tyto fascinující živočichy pro další generace,“ uvedl vedoucí projektu Thomas Friedrich z vídeňské univerzity BOKU.

Kdo stojí za projektem LIFE Sterlet, který se snaží jesetery vrátit do Dunaje a přilehlých přítoků? „Tým evropského projektu LIFE Sterlet se vedle zástupců univerzity BOKU skládal i z pracovníků města Vídeň a Slovenské akademie věd. Se skupinou spolupracovalo i české Povodí Moravy nebo rakouské ministerstvo zemědělství,“ přiblížila Zahraniční kancelář města Vídně.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -