DomůNovinkyRána pro kapraře: Odpadávací zátěže při rybaření podle ministerstva porušují zákon

Rána pro kapraře: Odpadávací zátěže při rybaření podle ministerstva porušují zákon

- Reklama -

Moravský rybářský svaz zveřejnil dopis od Jihomoravského kraje, který obsahuje informace o používání odpadávacích zátěží z olova. V něm se píše, že používání odpadávacích zátěží porušuje zákon. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

Informace o používání odpadávacích zátěží z olova zveřejnil Moravský rybářský svaz na webu. Právě tady rybáři najdou dopis od Jihomoravského kraje, ve kterém se objevila zcela zásadní informace:

„Rybáři, kteří používají odhazovací (odtrhávací) olůvka, která zůstávají v povrchové vodě, se touto činností dopouštějí přestupku dle § 122 odst. 3 vodního zákona,“ píše se v dopise Jihomoravského kraje, který se objevil na stránkách Moravského rybářského svazu.

 

Ministerstvo: Olovo ohrožuje vodní ptáky

Dopis Jihomoravského kraje obsahuje i vyjádření Ministerstva životního prostředí, které považuje používání odpadávacích zátěží při lovu ryb za nežádoucí.

„Z hlediska Ministerstva životního prostředí je používání odhazovacích olůvek nežádoucí, a to zejména tam, kde se k olovu, které leží na dně vodní nádrže či vodního toku, mohou dostat vodní ptáci hledající potravu,“ píše resort životního prostředí.

Podle ministerstva životního prostředí je problematické to, že vodní ptáci mohou rybářské olovo pozřít. A v tu chvíli dochází k tomu, že se do organismu začnou dostávat toxické látky. „Olovo i v malém množství působí negativně na nervovou, rozmnožovací aj. soustavu a při velkých dávkách způsobuje akutní otravu,“ píše ministerstvo životního prostředí.

 

Chystá se zákaz?

Ministerstvo životního prostředí dále popisuje, že používání odpadávacích zátěží při rybaření porušuje vodní zákon, a porušování v tomto ohledu je chápáno jako přestupek.

„Nesplnění této povinnosti lze (na základě posouzení okolností konkrétního případu) postihnout jako přestupek podle § 122 odst. 3 a § 125g odst. 3 vodního zákona; jsme si nicméně vědomi, že prokazování porušení této povinnosti je v daném případě velmi obtížné,“ uvádí ministerstvo.

Resort životního prostředí pak dále připomíná, že na půdě Evropské unie se připravují pravidla, která by mohla používání rybářských zátěží omezit.

„Používání rybářských olůvek zatím zakázáno není, Evropská agentura pro chemické látky však do budoucna usiluje i o prosazení zákazu rybářských olůvek. Takový zákaz by poté promítl i do příslušných vnitrostátních předpisů,“ sdělilo ministerstvo životního prostředí.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

13 KOMENTÁŘE

  1. Olůvka v rybaření se používají od dob co olovo existuje.Doporučuji orgánům zabývajícím se ekologií v rámci EU at řeší podstatnější věci a nevymýšlí voloviny proti zájmovým skupinám i jednotlivcům.

  2. Jo to je pravda ale ten kdo vymyslel ty odpadávající byl hlupák. Ať si tam dávají šutry ty nevadí. Ostatně to co jsou schopni lidi dát za tyto věci a pak to nechat na dně to mi hlava nebere😁

      • A vy jste opravdu Mgr.??? Evidentně rozum nejde ruku v ruce s titulem 🤔
        Souhlasím s Marianem, je zbytečné do vody házet další olovo navíc. Rybářů přibývá, takže i utržených zátěží…. Voda a příroda nejsou jen momentální kratochvíle pro ty co žijí. Měli bychom ji udržovat i pro ty , co přijdou po nás.
        Doporučuji Google a vyhledat si účinky olova 👍

    • Ptákoviny??? 🤔🤔🤔
      A co takhle rovnou pouštět do jezer, nádrží, potoků a jiných vodnich ploch nějaké další toxiny a jiné svinstvo? Aspoň by nám rybky svítily jak v Černobylu 🤔🤣🤣🤣🤣 nepotřebovali bychom pak sonary 🤣🤣🤣🤣

  3. Do vody se vypouští takové sračky, že olovo je asi nejmenší problém. A už vidím jak se nějaký pták potopí na dno řeky a sežere cca 150g olovo, které je zapadlé někde v bahně. To bych teda chtěl vidět, co za ptáky tohle dokážou. Měli by řešit důležitější problémy to naše slavné ministerstvo vnitra, ale očividně se tam dost nudí.

  4. Takže olovo které používají rybáři,vadí? A lodě které se plaví po našich řekách se spalovacím motorem vlastně ničemu neškodí?! oukej mi rybáři využijeme jiný způsob zátěže než olovo.a co uděláte vy ? Ministerstvo?! Nasadíte pádla?

  5. No nevím chytam z odhozu na tyto závěsky a nikdy mi olovo neupadlo. Co delam za chybu a to používám od 100g do 250g dle situace. Pro mně výhody že kdykoliv mohu vyměnit jenom zátěž dle místa lovu.

    • jj, taky to tak vidím. A jako další výhoda je myslím i to, že pokud se montáž utrhne při zdolávání, dokáže se ryba této zátěže „zbavit“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -