DomůNovinkyRevoluce v rybářských povolenkách: ČRS uvažuje o nové povolence na ryby

Revoluce v rybářských povolenkách: ČRS uvažuje o nové povolence na ryby

- Reklama -

Mezi rybáři z Českého rybářského svazu aktuálně rezonuje dopis, pod kterým je podepsán předseda ČRS Karel Mach a jednatel ČRS Roman Heimlich. V dopise se totiž mimo jiné píše o novém druhu povolenky.

Zmíněný dopis z Republikové rady ČRS v posledních dnech „obíhá“ nejrůznější zákoutí rybářského internetu. V oficiální podobě ho pak zveřejnil Východočeský územní svaz na svém webu. Rybáři se tak v něm mohou seznámit například s návrhem na jednotnou povolenku na mimopstruhové a pstruhové revíry.

 

Návrh na novou povolenku

Tento návrh nabízí hned několik zajímavých faktorů, které mohou například snížit cenu celosvazových povolenek. Naopak ale držitelé územních povolenek musí počítat s nárůstem ceny – podle ČRS ale nepůjde o nijak razantní částku. Přinášíme kompletní přepis části dopisu Republikové rady ČRS o návrhu na jednotnou povolenku ČRS.

„Republiková rada ČRS se začala zabývat návrhem na jednotnou MP a P povolenku ČRS. Předně zdůrazňujeme, že se jedná o prvotní myšlenku, na jejímž základě budou dále modelovány možnosti kalkulace ceny takové povolenky a rozdělení prostředků, a to pouze v případě podpory územních svazů na pokračování práce na tomto návrhu.  

Primárním cílem tohoto návrhu je nejen sjednocení přístupu k rybolovu pro všechny členy ČRS, ale i výrazné snížení cen současných celosvazových povolenek a značné rozšíření možností rybolovu držitelům územních povolenek za relativně nízkého navýšení jejich ceny.

Zároveň by došlo k významnému omezení počtu druhů povolenek, a tím i zjednodušení jejich distribuce, výroby, vyučování, a tak dále.“

 

Redistribuce financí za povolenky zatím není jasná

„Znovu opakujeme, že se jedná o prvotní vizi, jakým způsobem by mohl ČRS přistupovat ke sjednocení povolenek a zjednodušení podmínek rybolovu pro rybáře. Byl zpracován písemný prvotní návrh výpočtu jednotné MP a P povolenky, a to na hodnoty za rok 2022. V tuto chvíli neexistuje ani žádný návrh na redistribuci příjmů z takových povolenek.

Stav projednávání je v tuto chvíli takový, že Republiková rada ČRS vzala tento materiál na vědomí a uložila hospodářskému a ekonomickému oddělení sekretariátu Republikové rady ČRS pokračovat v přípravě možných řešení.

Materiál musí být aktualizován na hodnoty za rok 2023 a doplněn zejména o komplexní analýzu, která by zahrnovala návrh redistribuce příjmů z jednotné povolenky ČRS a rozdělení finančních prostředků včetně dalších detailů a parametrů.“

Co si o nápadu myslíte? Podělte se v diskusi pod článkem…

 

Konec platnosti územních povolenek na revírech Rady ČRS

Rybáři si už na jednu změnu v povolenkách zvykají. Od příštího roku totiž přestanou platit územní povolenky na revírech Republikové rady ČRS. To se týká například Orlické přehrady, kde rybáři musí od příští sezóny mít pouze určité druhy povolenek.

„Na těchto revírech budou platit pouze celosvazové, celorepublikové a místní povolenky. Od roku 2024 tedy nebudou na revírech Republikové rady ČRS (ÚN Orlík, ÚN Trnávka, VK Račice a Morava 24) platit územní povolenky žádného územního svazu ČRS,“ uvedl Český rybářský svaz.

Zdroj: Východočeský ÚS, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

31 KOMENTÁŘE

  • Souhlasím s vámi. Například 10 denní na jihočeský územní svaz pro rok 2024 je 1100 Kč, přitom roční je 2200 Kč. Západočeský svaz – 10 denní 1000 Kč, roční 1800 Kč. Prostě ten nepoměr 10 denní hostovačky a roční povolenky je neadekvátní.

   • Samozřejmě máte pravdu, na Orlík stojí 10 denní hostovačka 1500 Kč a 3 denní 1050 Kč – to je na palici, to nevymyslíš !!

 1. Pokud jsem byl mladší, bral jsem si povolenku pstruhovou ( VČ kraj ). Když už jsem přestal zvládat aktivní způsob lovu, bral jsem mimopstruhovou ( a vracel většinou prázdný přehled, protože kaprařina mě nebavila ). Letos poprvé vzhledem k zdravotnímu stavu jsem již mimo rybářskou obec. A jsem rád, že ty novinky mne již míjejí.

 2. Pánové, a co všichni ti Ukrajinci co tu jsou? Ty memají NIC, a nikoho to nezajímá. A že jich u orlíka bylo…
  Nebo třeba na stavbě si Úkáčka sušili nasolené ryby. Kapry z našich rybníků. Na vlastní oči jsem to viděl! To si takhle večer vzali šéfovo auto, pruty nebo rovnou síťové pasti a hurá k rybníku. Když jsem se ho ptal, jestli se nebojí. Do očí se mi vysmál, že by porybnému tak max rozbili hubu. Ale že se nemusím bát. Že jeden Ukrajinec procuje tady v rybníkářství a ten všem o kontrolách řekne včas.
  A šmytec. (zkusit to já, tak mě zavřou)

  • Zkušenost z Lipna, každé ráno kontrola od místní rybářské stráže, v pohodě nic se neděje. Večer kontrola od státní RS za asistence policie se služebním psem, cítil jsem se jako kriminálník na útěku, neuvěřitelná buzerace přitom 500 metrů od našeho stanoviště tlupa ožralých úkáček kteří chytali nonstop a dělali neuvěřitelný bordel. Když jsem ze RS zeptal jestli je taky půjdou zkontrolovat tak mi bylo řečeno ať se o to nestarám nebo že bych taky mohl přijít o povolenku. Samozřejmě že je nekontrolovali, měli bobky hrdinové s odznakem.

   • To se řeší tak, že se zavolá na linku 112. Ta je logovaná a oni tam budou vysláni a pak to musí řešit i když se mu nechce.

   • Lipenská mafie.To jsou ti chytří hoši co mezi sebou závodí, kdo sebere více povolenek.A Ti profíci Pat a Mat s čísly 0550 a 0555 co mlely nesmysly při mé kontrole a mysleli si že když jsou v uniformě mají pravdu! Asi si taky udělám porybníka a příště je nakopu do prd*le. Nikde jinde jen Lipno=buzerace. Jezdím tam léta a je to čím dál horší.Ochranáři si nechali udělat asfaltku kolem dokola a rybáře sekýrujou!

     • Dalibore ,tady mi něco nehraje , v horní časti jezera H.Planá kontrola za asistence policie a psa nebyla , byla uplně v jiném useku a nic takového se neudálo neb RS Lipno se rusky mluvícím občanům nevyhýbá a netoleruje vůbec nic… takže bud ted lžete a chcete škodit RS Lipno a nebo si tady hrajete na důležitýho .. pokud jste se cítil jako kriminálník podejte stížnost na Jčus a uvedte čísla stráží co vás kontrolovali …jinak neexistuje na UN Lipno místní a státní RS .Na UN Lipno funguje profi stráž a nebo dobrovolná stráž s pravomocí kontrol všech revírů Jčus … s pozdravem …

  • S tema ukrajincema muzem podekovat Fialovy a Pekarovy a dalsim blbum co z nich delaj porad chudaky tem se nic nestane protoze jsou pod ochranou nasi vlady.Staci se zajet podivat do k. varu.

 3. To je pěkná chujovina už neví jak vybrat prachy kdyby aspoň do ty vody něco vysazovali unas pstruhovka bída pár lipanů a plotice to nevím k čemu by mi taková to povolenka byla 🤮

 4. Třeba 10denni povolenka na Lipně Jihočeská 900kč. Ale slučovat MYp s PS je blbost většina lidí se i bere MP. Třeba u nás udělali velký úsek je na muškaření. Muškařit neumím nemám na to výbavu a učit se to nechci. Pokud se to sloučí cena bude mnohem dražší a mnoho rybářů s tím sekne. Na co PS když na řeku nechodí.

 5. Místní organizace uklízejí po neukázněných – přespolních nepořádek. Tak jim ještě zvýšíme povlolenky, brigády a nevím co ještě. Pokud by mělo dojít k této změně, rybář celorepublikové povolenky si předem požádá u Místní organizace ČRS e-mailem, příkl. jeden týden předem, kde upřesní č. revíru, datum, čas, dobu od – do, lokalitu – určí místo, kde bude chtít chytat. Pokud bude rybář nachytán, zjištěn přestupek, nepořádek, e-mailem dostane distanc, případně pokutu. Příště bude mít smůlu, i když má celorepublikovou povolenku. Proto navrhuji pravý opak celorepublikové povolenky zvýšit a územní znížit. U soukromých revírů je čisto, žádný problém. Již teď je kolem vody nejen nepořádek, ale i observatoř. Vážení navrhovatelé, „Petrův zdar“ a rozum do hrsti.

 6. Spíše by se měla řešit cena povolenek pro rybáře kteří vrací povolenku bez toho že by si nechávali nějaké ryby/sportovní rybáři/, ti totiž platí za ty co plundrují naše řeky!!

  • No to je taky špatně už vidím ty lidi jak nepíší úlovky jen aby měli na konci roku lepší cenu 🙂 spíš bych raději zavedl povolenku chyť a pusť a ta by mohla být levnější ale rybu by si nemohl vzít žádnou.

 7. Dřív když jsem byl mladší tak jsem jezdíval po celé cz měl jsem podle potreby jak jsem se rozhodl kam budu jezdit buď celosvazovou nebo celorepublikovov je mi 67l rybáři ccaod 7let v dnešní době jsem už cca 3 roky v důchodu zpátky 15 let řidič z povolání po celé EU taky dle možností jsem si zarybaril i venku přestal jsem jezdit po cz už mě to ani to nikam netahlo takže v podstatě jsem se rozhodl že si budu jezdit na určitě místa a jezdím nedaleko bydliště a bohaté mi stačí územní mimopstruhova podle toho co Maj bej jiné tak vlastně budu nucen si ji zakoupit bude určitě dražší a tím jsem i nucen si to zaplatit a přitom na ty místa povodí piskovny tůně jezera atd se vůbec ani nepodíval atd takže budu platit za něco co absolutně neviuziji takhle jsem se rozhodl dle svého pokud jsem chtěl jinam a neplaila mi povolena tak jsem si zakoupil hostovacku je to jako když chceš u nás si nakoupit tak min než 5housek si nesmíš koupit tudíž jsme přímo či nepřímo je poslechnout totalita jsem v podstatě donucen neboli budu ty blbosti nesmysi opatření zákony ty nikdy nezmizí a je jedno v čem to je starej se chce udržet a mladéj se chce ve svěřené funkce předvádět

 8. Chodím už 40 rků na 2 přehrady,které mám od domu cca 20 km.Na ně mi stačí mimopstruhová územní povoleka.Za ty roky už mám poměrně slušnou výbavu.Na pstruhové vody nemám nic speciálního.Na co by mi tedy byla pstruhová povolenka,když o pstruhových vodách nic nevím,ani nevím,kde v okolí jsou!Prostě se o těchto vodách nezajímám!(o cenách povolenek si myslím své!(porovnávám je s cenami před cca 40ti léty)

 9. Napalil bych povolenky klidne 3x tolik at stoji! Ne-li vic! Kdo to dela z lasky k tomuhle konicku tak by si ji stejne koupil pač by bez rybareni nevydrzel a vetsina masařek co pocitaj ryby na penize a maso a jestli uz se jim zaplatila povolenka a vrazdi trofejni ryby, tem by se to uz nevyplatilo a daly by pokoj! Svazove reviry jsou total vytezeny, mensi kusy nemaji sanci vyrust pač driv je prasti masařka po palici, na bliti!! A ve vetsine pripadu to jsou nenazrany duchodci!! Nerikam ze vzdy samozrejme znam i spoustu slusnych srdcaru!

  • Bože a co by ty tuny násady v té vodě dělaly. Kapra je všude dost. Tak neřeš lidí co si rybu vezmou a starej se o sebe. Ať se berou ale ať se píšou.

  • Z lásky a pro zábavu s odpočinkem u vody i s odnesenou rybou to dělá většina. Větší škodná jsou lovci fotek na FB co by nejradši postavili karavan na břehu a měli nahozeno nepřetržitě, sedět nebo chrápat a čekat na pípák není rybařina ale pouhá předváděná s hubou plnou lásky k přírodě.

 10. Jedna povolenka? Dohromady MP +P ? Proboha, kdo na takovouhle šílenost může byť i jen pomyslet? Ne, to musí být jen nějáká sranda, normální člověk by to nevymyslel.

 11. Dalibore ,tady mi něco nehraje , v horní časti jezera H.Planá kontrola za asistence policie a psa nebyla , byla uplně v jiném useku a nic takového se neudálo neb RS Lipno se rusky mluvícím občanům nevyhýbá a netoleruje vůbec nic… takže bud ted lžete a chcete škodit RS Lipno a nebo si tady hrajete na důležitýho .. pokud jste se cítil jako kriminálník podejte stížnost na Jčus a uvedte čísla stráží co vás kontrolovali …jinak neexistuje na UN Lipno místní a státní RS .Na UN Lipno funguje profi stráž a nebo dobrovolná stráž s pravomocí kontrol všech revírů Jčus … s pozdravem …

 12. Návrh jednotné pstruhové a mimopstruhové povolenky se mi nelíbí. Připadá mi to jako dát si svíčkovou a rajskou dohromady, oba dva rybolovy začnou ztrácet svůj půvab a taky si myslím že se najde také dost špekulantů jak drancovat více vody. Myslím že na tenhle nápad nepřišel sportovní rybář, ale spíš ekonom. Prvořadě nejde o peníze ale o ryby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -