DomůNovinkyRybář chytil 90kilovou želvu. Tato želva může člověku ukousnout prst

Rybář chytil 90kilovou želvu. Tato želva může člověku ukousnout prst

- Reklama -

Rybáři Art Weston a Kirk Kirkland se vydali na ryby, aby posunuli hranci svých úlovků. Tentokrát si chtěli posvítit na nový zápis v lovu kostlína obrovského. Místo toho ale ulovili obří želvu.

Lovci rybařili na přehradě Sam Rayburn v Texasu. Hned první den zrána bojovali s jednou velkou aligátoří rybou asi 90 minut, než ji ztratili v zatopeném lese. Krátce poté přišel moment, na který ani jeden z rybářů nezapomene. Prvotní zklamání rázem vystřídala dávka adrenalinu a zvídavosti. To, co totiž bylo na háčku, se vůbec nechovalo jako ryba.

 

Zásadní problém: jak dostat želvu do lodi?

Weston si najednou všiml, že zasekl kajmanku supí, která vypadala jako prehistorický tvor z Jurského parku. „Art kolem poledne něco zasekl. Na háčku byl velký kus kapra jako nástraha,“ svěřil se Kirk.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Outdoor Life (@outdoor_life)

„Usoudil jsem, že to musí být jedině želva, protože bojovala velmi neobvyklým způsobem. Artovi trvalo asi půl hodiny, než želvu vytáhl, a ta z toho nebyla moc šťastná,“ popsal průvodce Kirk šokující moment.

Obří želva měla jednu přední nohu zaháknutou hákem. Podle Kirka je to u želv běžné, protože se snaží oběť po jejím zakousnutí uchopit do svých spárů. Zkušený lovec dále vysvětlil, že velkou kajmanku je mnohem těžší dostat do člunu než jakoukoliv rybu.

Nemáte ji moc za co chytit, navíc se s vámi snaží bojovat, drápat vás a kousat,“ vysvětlil nepříjemnosti při setkání s želvou dlouholetý průvodce Kirk. „Art se nechtěl té želvy ani dotknout. Tak jsem ji chytil za okraj krunýře za hlavou a druhou rukou za ocas. Pak jsem ji opatrně vytáhl do lodi.“

 

Želva měla okolo 90 kilogramů

Rybář řekl, že kajmanka měla agresivně otevřenou tlamu, zatímco oni pracovali na uvolnění háčku. Tu nakonec bez úhony pustili na svobodu. Její váhu odhadli na přibližně 200 liber, tedy asi 90 kilogramů, což ji řadí mezi nejtěžší kajmanky supí, které kdy byly ve státě uloveny.

Jen pro představu: největší zdokumentovaná kajmanka ulovená ve volné přírodě v Texasu vážila 211 liber, tedy asi 95 kilogramů.

„Vytáhli jsme háček z nohy, udělali pár fotek a pak ji pustili, protože jsou chráněné zákonem. Kajmanky supí jsou v Texasu klasifikovány jako ohrožený druh a rybáři musí každou kajmanku pustit, co nejblíže místu, kde byla ulovena,“ přiblížil zákonitosti Kirk.

Výprava po ulovení želvy za rekordní aligátoří rybou pokračovala. Kolem poledne Weston zdolal obrovského kostlína, který vážil zhruba 86 kilogramů (188 liber). Na břehu rybu natočili a zvážili pomocí certifikované váhy.

Pokud IGFA jejich žádost o rekord přijme, Westonova ryba překoná dosavadní rekord kostlína uloveného na 4 librovou šňůru. Ten největší v této kategorii byl uloven na řece Trinity v roce 2022 a vážil 53 kilogramů (117 liber).

Pokud bude jeho rekord schválen, bude mít Weston na kontě 10 světových rekordů IGFA v lovu kostlína obrovského. Na kontě má i absolutní světový rekord kostlína o těžko uvěřitelné váze 283 liber, tedy necelých 130 kilogramů.

 

Kajmanka supí: želva enormních rozměrů

Tito pozoruhodní tvorové připomínající hrbolatý kámen během dne leží nehybně na bahnité mělčině. Až v noci se vydávají na lov. Když číhá pod vodou na kořist, rozevře široce své čelisti a mezi nimi pohybuje červeným jazykem, který vypadá jako červ.

To je velmi účinné lákadlo pro ryby. Jakmile ryba skočí po falešné kořisti, želva rychle sklapne čelisti a rybu sežere. Není to tak dávno, co vědci zjistili, že kajmanka je v noci aktivní plavec, loví ryby, korýše, a dokonce i jiné želvy.

Kajmanka supí rovněž nepohrdne ani malými kachňaty. Svými silnými čelistmi může být nebezpečná i člověku. Zvýšené riziko si pak rybáři musí dávat zejména na prsty.

Zdroj: OutdoorLife, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -