DomůNovinkyRybář odtáhl bójku z candátího hnízda plného jiker: „Nesahejte na ně,“ žádají rybáři

Rybář odtáhl bójku z candátího hnízda plného jiker: „Nesahejte na ně,“ žádají rybáři

- Reklama -

Severomoravský územní svaz hlásí, že tření candátů je v plném proudu. Na Těrlické přehradě kontrolovali hnízda, která byla plná jiker. Někteří rybáři ale sahají na bójky, které hnízda označují. 

Ilustrační foto: MO ČRS Ostrava

Severomoravští rybáři mají na celé řadě rybářský revírů rozmístěná hnízda pro candáty. Jde o zařízení, která napomáhají vytvořit ideální podmínky pro přirozený výtěr těchto dravců. A rybáři nedávno tato hnízda kontrolovali na Těrlické přehradě, která patří k vyhlášeným candátím vodám v Moravskoslezském kraji.

„Po třech týdnech kontrola candátích hnízd na revíru Stonávka 2A (471131). Z vody jsme opatrně vytáhli jedno candátí hnízdo, které bylo plné jiker. Hnízdo bylo opatrně vráceno zpět na místo,“ uvedli moravskoslezští rybáři.

 

Nesahejte na bójky, které označují hnízda!

Právě opatrná manipulace a „nerušivé“ chování v blízkosti candátích hnízd je zcela klíčové. Kdyby se rybáři nechovali opatrně, pak by si mohli zhatit vlastní práci, která napomáhá k posílení přirozené populace candátů. Ovšem je tady ještě jeden problém!

Někteří rybáři, kteří chytají na daném revíru, sahají na bójky, které označují hnízda. „Obracíme se na všechny lovící, aby na bójky označující tato hnízda nesahali a nepřemisťovali, zřejmě za účelem označení svých krmných míst. Bohužel jedna taková bójka byla již nesvědomitým rybářem odtažena,“ popisují moravskoslezští rybáři.

 

Poškozování candátích hnízd je porušením zákona

Rybáři candátí hnízda označují výraznými bójemi z jednoduchého důvodu – s jejich pomocí rychle najdou candátí hnízdo, které je umístěné v rybářském revíru. Jelikož jde ale o líbivé bójky, tak někteří rybáři by si je chtěli přivlastnit pro označení vlastních míst. Například ostravští rybáři v tomto článku upozornili mimo jiné na to, že poškozování candátích hnízd je porušením zákona.

„Lov v blízkosti žlutých bojí, manipulace a jakékoliv poškozování třecích hnízd může být ze strany rybářské stráže považováno za hrubé porušení zákona o rybářství (99/2004 Sb.§ 13 odst. (3) písm i) – s případným projednáním kárným příkazcem US a udělením kárného opatření,“ upozorňuje předseda ostravské dozorčí komise Jan Hořínek.  

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Někteří rybáři jsou darebáci,jak si můžou vůbec dovolit posouvat bojku před sebe a označit si lovné místo . 😬

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -