DomůNovinkyRybáře čeká zdražení: v příštím roce si připlatí za celosvazové povolenky

Rybáře čeká zdražení: v příštím roce si připlatí za celosvazové povolenky

- Reklama -

Zvyšování cen se dotýká také rybářů. Většina územních svazů oznámila, že bude zdražovat povolenky. A zdražení připouští také Rada ČRS, kdy se zvedne cena celosvazových a celorepublikových povolenek. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

Ceník celosvazových a celorepublikových povolenek se objevil třeba na webu Západočeského územního svazu. Ten už zveřejnil nové ceny těchto druhů povolenek, které jsou oproti letošnímu roku vyšší. Jak vypadají nové ceny?

 

Kolik stojí celosvazové a celorepublikové povolenky 2023?

Pokud se podíváme na celosvazovou roční povolenku pro dospělé rybáře na mimopstruhové revíry, tak ta letos vyšla na 2550 korun. V roce 2023 bude stát 2950 korun, takže půjde o zdražení o 400 korun. Celosvazová roční pstruhová povolenka pro dospělé rybáře letos stála 2650 korun. V příštím roce ale vyjde na 3150 korun. Cena se tak zvedne o rovných 500 korun.

Rybaření na plavanou na stojaté vodě u potopeného rákosu

Zdražení se pak dotkne i těch rybářů, kteří kupují celorepublikové povolenky. Celorepubliková povolenka na mimopstruhové vody letos stála 3600 korun. V příštím roce vyjde už na 4150 korun, což je zvýšení ceny o 550 korun.

Pokud pak rybář kupuje celorepublikovou pstruhovou povolenku, tak ta v letošní sezóně stála 3750 korun. Jak to bude v roce 2023? V příštím roce rybáři za tento druh povolenky zaplatí 4350 korun. Takže ta tak zdraží o rovných 600 korun. Kompletní ceník tohoto druhu povolenek najdete na webu Západočeského územního svazu.

 

Ptali jsme se: proč povolenky zdraží?

Proč k takovému zdražení celorepublikových a celosvazových povolenek dojde? „Bohužel i na ČRS dopadá současná inflace. Se zvyšováním cen základních vstupních komodit, jako jsou násady ryb, elektřina, plyn, pohonné hmoty nebo nájmy za vodní plochy, je stále více obtížné pokrývat výdaje u všech organizačních jednotek ČRS, a dochází tak k zatěžování hospodaření na rybářských revírech zvýšenými náklady,“ vysvětluje pro magazín InRybar.cz mluvčí Českého rybářského svazu Lukáš Mareš.

„Shora uvedené navýšení výdajů se pak logicky musí zohlednit při kalkulaci cen územních povolenek na následující období. Cena celosvazových povolenek je pak závislá na ceně územních povolenek a je pevně stanovena ve výši 1,8násobku průměrné ceny územních povolenek pro daný rok. Tedy se zvyšování cen územních povolenek úměrně roste cena povolenek celosvazových,“ dodává Mareš.

„Navýšení cen povolenek přispěje k zachování a rozvoji všech stávajících výhodných podmínek rybolovu a k udržení současné stability. Mělo by být v zájmu každého člena ČRS, aby i nadále zůstaly zachovány dosavadní možnosti přístupu k rybolovu,“ říká tiskový mluvčí ČRS.

 

Dojde ke snížení zájmu o tyto povolenky?

Leckoho by mohlo napadnout, že toto zvýšení cen za povolenky může znamenat snížení zájmu o ně. Myslí si to také ČRS?

„V rámci prodeje celosvazových povolenek nepředpokládáme výrazné snížení zájmu našich členů o tento typ povolenky. Je potřeba brát v potaz, že mimopstruhová celosvazová povolenka zpřístupňuje rybářům téměř tisícovku rybářských revírů o výměře větší než 32 tisíc hektarů, které se rozkládají na většině území naší republiky,“ vyjmenovává Lukáš Mareš z Českého rybářského svazu.

„Podobně pstruhová celosvazová povolenka otevírá rybářům možnost lovu na více než 6 300 km našich řek, které tvoří přes 460 pstruhových revírů. V případě povolenek celorepublikových je potřeba k těmto vodám přičíst ještě revíry Moravského rybářského svazu,“ dodává tiskový mluvčí.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

13 KOMENTÁŘE

  1. Je to sice koníček který bude asi chybět, ale zase spousta z nás je takových kteří jedou za sezónu 5 na ryby a chytnou jednoho kapra to nechci přepočítávat ale v „“ asi docela drahý koníček že.Naopak je spousta rybářů kteří mají plné úlovkové lístky a vůbec jím nepřipadá blbé že jiným už asi brát nebude. Byl jsem svědkem úl. listu 48 kaprů asi dotyčný má rád ryby.Tudiž mě nezbývá než jezdit více k vodě a nebo pri dnešní době se na celé rybaření vykašlat a koupit si na Vánoce kapra za 350 příjdu sice o požitek z přírody ale dnes lidem nezáleží jak se mají druzí.Sláva Českému národu kteří si nechal zničit všechno.

  2. Ano ,rád si připlatím za celosvětovou povolenku .vždyt je to skoro jediný můj koníček.v tom nevidím problém .Problém vidím v tom , že když už jdu na ryby ,tak tam sedí pět Ukrajinců,s berou úplně vše co chytnou ,Přijde Rybářská stráž ,a milé chlapce z východu obejdou a ženou se rovnou ke mě.a kontrolují úplně vše.Ješte že ryby nejím a vše pouštim aby se chlapci mohli najíst.chce se mi z toho zvracet ,

  3. Chceme mít přehled zarybněných revíru,pak ať zdražujou.(faktury,fotky,a tuny ryb co udajně sadí do revíru. Petru Žďár.

    • Tak fotky asi nejsou ale dokumentace snad ano na schůzi si můžete nahlédnout do závěrečné zprávy případně zažádat na územním svazu. Když už tu dokážete psát neměl by to být problém

      • V prvé řadě by tabulky nasazování a celkové sumáře chycených ryb měli povinně zveřejňovat na svých stránkách samotné MO.Zajímavé že někde to tají víc než státní tajemství a jinde s tím nemají žádný problém dokonce mají statistiky několik let dozadu.Oproti tomu VÚS OSTRAVA má poslední tabulku z r. 2020 což určitě není dobrá vizitka informovanosti členů MO

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -