DomůNovinkyRybaření je lék: Osamělí důchodci jezdí na ryby, jejich psychika se lepší

Rybaření je lék: Osamělí důchodci jezdí na ryby, jejich psychika se lepší

- Reklama -

Osamělost je problém, který čím dál více tíží stárnoucí evropskou populaci. Velkou zbraní proti samotě by v budoucích letech mohlo být rybaření. Třeba ve Velké Británii to funguje!

Ilustrační foto: InRybar.cz

Téma osamělých seniorů je nejen v Česku dost přehlížené téma. Ovšem právě tato problematika má velmi negativní vliv na jejich psychické zdraví. S osamělostí seniorů se snaží různé organizace bojovat různými způsoby. Třeba ve Velké Británii se senioři schází na rybách, a výsledky jsou velmi zajímavé.

 

Rybaření jako ideální činnost pro starší muže

O zajímavém programu pro seniory psal rybářský magazín AnglingTimes. Britská populace stárne, takže roste také počet osamělých lidí. „Rozhodně potřebujeme více aktivit pro může – a rybaření je ideální,“ citoval rybářský web Angling Times Becky Bostockovou, která je manažerkou Age US Somerset pro dobré stárnutí.

Potíží těchto programů pro seniory bývá, že většinou jde o jógu, anebo třeba taneční aktivity. Jenže! Tohle může třeba starší muže odradit – už „jen“ proto, že si mohou připadat hloupě. Ovšem u rybaření nic takového nehrozí! „Je to tak klidné a člověk si může povídat nebo se věnovat svým vlastním věcem,“ popisuje Becky Bostocková.  

 

COVID osamělost výrazně zhoršil

Jednoho dne se zmíněné manažerce ozval poddůstojník královského námořnictva Adam Chamberlain, který jí nabídl, že může skupinu důchodců zdarma vozit na jedno z jezer ve vlastnictví ozbrojených sil.

Vedoucím skupiny se pak stal otec manažerky Steve. „Byli jsme překvapeni, jak moc se všichni otevřeli! Uvolněné prostředí rozhodně pomáhá a muži byli ochotni mluvit o svém životě – a o svých zkušenostech s osamělostí,“ popisuje Becky Bostocková, podle které je přínos této aktivity obrovský.

Jak poddůstojníka Adama Chamberlaina napadlo nabídnout jezero seniorům? K této myšlence ho přivedla tvrdá opatření během koronavirové pandemie. „Když COVID zasáhl, dopad byl brutální zejména na starší lidi. Manželé naproti mně uvízli sami a bylo to srdcervoucí,“ popisuje poddůstojník.

Lidé, kteří provozují skupinu pro seniory, kteří jezdí na jezero, si okamžitě všimli změny nálady u starších lidí. Ti se mnohem více směji, vtipkují. To, že rybaření pomáhá proti psychickým nemocem, je známá věc – o „léčivých účincích“ u psychicky nemocných lidí jsme psali v tomto článku

 

Osamělost může působit vážné zdravotní problémy

Samota u seniorů je velmi vážným problémem, o kterém se ale tolik nehovoří. Přitom web iDNES.cz uvedl, že jen v České republice je 750 000 seniorů, kteří žijí v samostatných domácnostech. A každý pátý senior se cítí osaměle. Některé odhady ale hovoří o tom, že samota trápí až polovinu seniorů!

Zcela kardinálním problémem pak je, že samota u seniorů způsobuje vážné zdravotní komplikace, které se projevují jak na psychickém, tak i fyzickém zdraví. Osamělost způsobuje deprese, úzkosti, apatii – to vše pak může vést až k sebevražedným myšlenkám

Jak bojovat proti samotě? Pokud jste osamělým seniorem, a trápí vás samota, zkuste nejprve zavolat na bezplatnou linku pro seniorytelefonní číslo je 800 200 007.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -