DomůRybolovné technikyPřívlačRybaření na přívlač: Co nepodceňovat? Časté chyby, kvůli kterým ztrácíme dravce

Rybaření na přívlač: Co nepodceňovat? Časté chyby, kvůli kterým ztrácíme dravce

- Reklama -

Placená spolupráce: Také už se nemůžete dočkat, až začne přívlačová sezóna? Máte datum 16. 6. zvýrazněno podobně jako manželčiny narozeniny, až na to, že na zahájení jste ještě nikdy nezapomněli? 

Autor: Honza Kříž

Věřte nám, že to máme asi všichni stejně, a také děláme všechno proto, abychom si tento čas před zahájením zkrátili a co nejvíce zpříjemnili. Mezi nejlepší způsoby zcela jistě patří pečlivá příprava a kontrola vybavení, kterého má každý rybář poměrně velké množství. Co je tedy před zahájením “dravcové” sezóny nutné zkontrolovat a jak se připravit?

 

Aby nám první ryba neutekla kvůli nekvalitě

Pokud se nebudeme bavit o kontrole a servisu základního vybavení, jako jsou například navijáky (to je ideální řešit mnohem dříve přes zimu), je určitě zásadní pečlivě zkontrolovat nebo pro jistotu raději navinout nové šňůry nebo vlasce.

Na tohle se těší už asi každý milovník přívlače

Kontrola navazovacích materiálů

V případě, že máte náviny takřka nové, i tak je důležitá kontrola, protože u přívlače dostávají tyto materiály extrémně zabrat a doporučuje se, co sezóna to nový návin. Za určitých podmínek to však není zcela nutné!

Ať už budeme chytat na šňůru nebo vlasec, je důležité, aby byly v TOP stavu

Pokud jsme nedávno z nějakého důvodu pořizovali nové náviny a vše bylo řádně uskladněno (bez výkyvů teplot, nadměrné vlhkosti nebo přímého slunečního záření), není třeba nic měnit a stačí náviny pouze zkontrolovat, odmotat a odstranit několik prvních metrů, které bývají často narušené a mohou vám tak způsobit nemilé překvapení a ztrátu prvního úlovku sezony.

Pokud se podaří trefit dravců do chutě, pak máme o zábavu postaráno

V případě, že jste se rozhodli pořídit nové navinutí, nabízí se otázka, zda byla se stávajícím návinem spokojenost, nebo je na čase vyzkoušet něco nového. Pokud jste tedy na „vážkách“, pak se určitě podívejte na naší „pletenku“ s názvem FANTASY , která je skoro za hubičku, a v našem teamu se rázem stala velice oblíbenou.

Na e-shopu ZFish naleznete celou řadu kvalitní gumových nástrahách za rozumné ceny…

Kontrola povinné výbavy

Pakliže máme vyřešené šňůry a vlasce, je také důležité zkontrolovat i povinnou výbavu, jako je podběrák  (hlavně aby šel snadno složit a rozložit, a aby síťka nebyla děravá víc, než je třeba). Nově máme v nabídce kvalitní a velice šikovné podběráky od Westinu , které určitě stojí za zmínku a s jejich koupí rozhodně neuděláte chybu.

Budete mít takového okouna do čeho podebrat? 

Dále pak omrkněte a zkontrolujte pean, případně kleště (jestli se neztratily, anebo také nejsou rezavější, než je zdrávo). A v poslední řadě zkontrolujeme metr/měřící podložku, zda také nechybí, a jestli je v pořádku a stále snadno použitelná.

 

Drobnosti, které rozhodují o (ne)úspěchu

Tímto se tedy konečně dostáváme k přívlačové bižuterii, kterou je samozřejmě před sezónou potřeba rovněž spoustu doplnit a dokoupit, abychom byli připraveni na všechny situace, které mohou u vody nastat.

Kontrola návazcových materiálů

Začneme asi kontrolou a inventurou návazcového materiálu, jako jsou fluorocarbony a ocelová lanka, která jsou při lovu přívlačí takřka nezbytností. Pokud vám nějaký průměr fluorocarbonu dochází, a budete pořizovat nový, rádi bychom vám představili FILFISHING FLUOROSTAR FLUOROCARBON 50M , který se nám v teamu velice osvědčil a je navíc dodáván v praktickém balení. Navíc, jeho cena vás také mile překvapí.

Hodiny před zahájením patří závěrečné přípravě! Máte všechno OK? 

Výhoda toho balení spočívá v cívce, která je uložená ve vnějším obalu, ve kterém se točí (tato vychytávka vám při správném použití ušetří spoustu času a nervů u vody). Špulku jednoduše pomocí karabiny připnete kamkoli na vestu nebo batoh a stačí už jen skrze otvor ve vnějším obalu vytáhnout, odmotat a odstřihnout požadovanou délku. Ze zkušeností víme, že kdo to jednou vyzkoušel, jiné balení už nechce.

Kontrola háčků a bižuterie na přívlač

Tak a postupně se od návazcových materiálů přesuneme k háčkům, jigovkám a drobné bižuterii , kterou je také třeba zkontrolovat, ale především doplnit nejpoužívanější velikosti a gramáže. U nás na E-SHOPU samozřejmě naleznete také širokou nabídku jak kvalitních jigových hlaviček , tak i samotných trojháčků , offsetů a dalších speciálních typů háčků  od renomovaných značek.

Na první pohled se to nemusí zdát, ale právě drobotina rozhoduje o (ne)úspěchu při lovu na přívlač

Od jigovek a háčků si ještě lehce odskočíme na karabinky a obratlíky , kterých také není nikdy dost a je to materiál, který je třeba doplňovat průběžně celou sezonu, proto jsme i v této kategorii šlápli do pedálů a rozšířili nabídku o kvalitní produkty uznávané značky BKK . Aktuálně nabízíme skutečně širokou a kvalitní paletu přívlačové bižuterie.

Máte na nástrahách dostatečně ostré háčky? Pokud ne, budete litovat

Kontrola pomůcek na vázání

A aby se vám s tím vším co nejsnáze pracovalo, je třeba ještě zkontrolovat kleště, nůžky, pean a podobné nástroje. Něco se občas u vody ztratí nebo zapomene a určitě je dobré si toto vše před zahájením také projít a zkontrolovat.

Tyhle všechny pomůcky od české značky ZFish se při lovu na přívlač určitě hodí

Pokud zjistíte, že se opravdu něco ztratilo, nebo už není použitelné, nezbývá než pořídit náhradu a v tomto případě bychom vám rádi ukázali zbrusu nové nástroje ZFISH , které jsme nedávno naskladnili a jako vždy se jedná o kvalitní věci za dostupné ceny.

VIDEO: Nové pomůcky (nejen) na přívlač od české značky ZFish. Mrkněte na video

 

Nástrahy na přívlač: Co nikdy nepodcenit?

Takže dosud jsme snad prošli vše důležité, a nyní se můžeme začít konečně věnovat samotným nástrahám , které jsou samozřejmě alfou a omegou celé přívlače . Co se tedy týče přípravy nástrah před sezónou, jedná se především o kontrolu ostrosti trojháčků na woblerech a třpytkách , a dále pak samozřejmě o doplnění našich oblíbených „evergeenů “.

Pokud háčky na nástrahách nebudou v TOP stavu, pak nemůže počítat s úspěchem

Co se týče ostrosti háčků, lze to samozřejmě vyřešit broušením pomocí „rybářských brousků“, ale to bychom příliš nedoporučovali, minimálně u přívlače není radno na háčcích a jejich ostrosti a kvalitě šetřit, protože tlamy většiny dravců jsou tvrdší, plné zubů a zásek není vždy tak snadný, jako u ostatních druhů ryb.

 

Bonus: Tipy na neokoukané nástrahy na zahájení

Tak a nyní se konečně dostáváme k výběru zcela nových nástrah, což je určitě pro každého vláčkaře nejoblíbenější část přípravy. Pokud patříte mezi ty, kteří rádi a často zkoušejí nové a neokoukané nástrahy, určitě stojí za vyzkoušení úplně nová gumička od Westinu s názvem ShadTeez Hollow .

Už víte, po jaké nástraze na zahájení sáhnete? Co vyzkoušet třeba levné smáčky od ZFish?

Že se vám název zdá povědomý není náhodou, jedná se totiž o nový typ oblíbeného „šadtýze“, který vznikl kombinací „Hollow Teeze“ a dvou tvarů klasického Shadteeze. Výsledek je naprosto skvělý a ShadTeez Hollow je skoro celý dutý a má velmi jemný ocásek, což z něho dělá fantasticky měkkou nástrahu.

Takhle se nám to líbí! Ale co ryby? 

Zmíněná nástraha luxusně pracuje i za nejpomalejšího vedení a žádný dravec, ani ti menší, nebudou mít s pozřením a „šluknutím“ sebemenší problém, takže se vám razantně zvýší úspěšnost záseků a počet zdolaných úlovků.

…anebo nějakou plandavku či třpytku? 

Další nástrahou, kterou bychom rádi představili, je CreCraw  rovněž od Westinu. Jedná se o velmi realistickou imitaci raka, která se letos dočkala několika dalších velikostí, a tak máme na výběr dokonalé prezentace pro konkrétní druhy dravců a roční období.

Tam kde se běžně vyskytují raci a jsou přirozenou součástí dravčího jídelníčku, budou tyto nástrahy skutečně dominovat a přinesou vám opravdu nevšední úlovky zejména okounů, candátů a nezřídka i pěkných štik, které raky také milují.

Rybář vybral správnou nástrahu! Zaujala okouna…

Poslední zajímavou gumovou nástrahou, kterou jsme zařadili do nabídky, je zcela jistě DUO REALIS BOOSTAR WAKE  ve velikosti 3,5”. Tato nástraha vás zaujme na první pohled stejně jako nás díky svému netradičnímu tvaru tělíčka (spíše zploštělé a široké), speciálně uchycenému ocásku, břišním ploutvičkám a samozřejmě díky atraktivnímu aroma mořských plodů. Toto vše dělá z Boostara „gumičku“, která má jedinečný pohyb a dokáže vyprovokovat i dravce, který už toho viděl opravdu hodně.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -