DomůNovinkyRybáři bojují o pískovnu u Labe, ve které má skončit 600 000...

Rybáři bojují o pískovnu u Labe, ve které má skončit 600 000 m³ materiálu

- Reklama -

Od začátku roku se znovu řeší osud pískovny Sandberk u Kolína. Právě tady chce společnost Kamenolomy ČR navézt velké množství materiálu. Se záměrem nesouhlasí jak město Kolín, tak kolínští rybáři.

Ilustrační foto: InRybar.cz

Situace okolo pískovny Sandberk neutichla. Po tom, co 21. ledna 2021 ministerstvo životního prostředí vydalo rozhodnutí, které napadlo rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje z 13. ledna 2020, bylo vše zrušeno a vráceno k novému projednání.

 

600 000 m³ materiálu do Sandberku

Po roce, co ministerstvo životního prostředí vydalo rozhodnutí, se ale přepracovaný záměr společnosti Kamenolomy ČR dostal znovu na stůl, o čemž jsme na InRybar.cz informovali.

A přepracovaný záměr společnosti pořád budí vášně. Například starosta Kolína Michael Kašpar sice „ocenil“, že Sandberk nebude rozdělen, a že zůstane jako jedna velká vodní plocha. Ovšem některé věci podle kolínského starosty zohledněny nebyly.

„Kromě intenzivní dopravní zátěže je to především velké množství materiálu. Oproti původnímu záměru bylo sníženo jen o necelou třetinu, stále se má zavážet více než 600 tisíc m³,“ uvedl v lednu 2022 starosta Kolína Michael Kašpar.

Situace se pochopitelně dotýká i kolínských rybářů, protože pískovna Sandberk je populárním rybářským revírem. A proto jsme se na aktuální situaci ptali předsedy ČRS MO Kolín Jiřího Krouzy.

 

Navážka je nebezpečná pro revír, říká předseda

Na začátku ledna starosta města Kolín Michael Kašpar upozornil na obnovení záměru společnosti Kamenolomy ČR ohledně zavážení materiálu do Sandberku. Jak aktuálně celá situace „vypadá“?

ČRS MO Kolín po více než roční práci již loni se společností Kamenolomy ČR našli v zásadních otázkách týkajících se rekultivace pískovny shodu, která se oproti původnímu záměru liší zejména tím, že nebude mít takový dopad na rybářský revír a jeho ichtyocenózu.

Nicméně po uveřejnění nového záměru jsme se připojili k odvolání města Kolín, neboť vidíme sice ponížené množství plánované navážky jako stále nadbytečné a nebezpečné pro revír.

Je nějaká šance, že plánované práce nezačnou?

Rekultivace a sanace pískovny Sandberk začít musí, neboť je to podmínka vyplývající ze zákona každé těžební společnosti u každé těžené a dotěžené pískovny. Otázkou je vždy to, jakým způsobem a v jaké míře to proběhne.

Komunikuje někdo s ČRS MO Kolín ohledně této situace? Jsou kolínští rybáři v kontaktu třeba se zástupci města? Například starosta totiž uvedl, že předložené materiály ze strany společnosti Kamenolomy ČR budou analyzovat…

Jak jsem již uvedl, a vyplývá to od počátku řízení. ČRS Kolín situaci řeší od 17. 1. 2021. Za ČRS to řeším a komunikuji já, a to se všemi stranami, kterých se to týká. Jelikož jde o miliardovou zakázku nadnárodní společnosti a její rozsah by mohl mít fatální následky pro tuto lokalitu, je třeba řešit vše velice podrobně a smysluplně.

Je to věc na delší dobu. Je s tím spojené velké množství administrativních úkonů před jednotlivými úřady. Velice si vážím podpory a zájmu města Kolína, ale i dalších subjektů, kterým není sanace a rekultivace tohoto biotopu lhostejná.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -