DomůNovinkyRybáři uklidili na Labi 4 tuny odpadu. Mezi ním i stříkačky po...

Rybáři uklidili na Labi 4 tuny odpadu. Mezi ním i stříkačky po narkomanech

- Reklama -

Jarní úklid nepořádku je na mnoha místech už zaběhlou tradicí. Například v Ústí nad Labem se i letos sešla parta rybářů, která se rozhodla uklidit odpad u Labe. Celkem ho rybáři posbírali 4 tuny.

Foto: Severočeský ÚS

Severočeský územní svaz o povedené akci informoval na webu. Rybáři uvedli, že úklidové akce v Ústí nad Labem se zúčastnilo 45 lidí. A tito nadšenci i v hodně nepříznivém počasí posbírali 4 tuny odpadu. Na další podrobnosti jsme se ptali mluvčího Severočeského územního svazu Jana Skalského.

 

Rybáři našli i stříkačky po narkomanech

Kdo úklidovou akci v Ústí nad Labem organizoval?

Akci organizuje parta nadšených rybářů v čele s Jurou Knauerem ve spolupráci s MO Ústí nad Labem. S propagací s ohledem na význam a rozsah akce pomáhá i Severočeský územní svaz.

Kolik bylo rybářů z oněch 45 dobrovolníků?

Lze odhadnout, že tři čtvrtiny byly z řad rybářů, úklidu se účastnily také děti z rybářského kroužku Šupinky. V minulém roce byla účast rekordní – přes 50 osob. Ovšem letošní účast byla s ohledem na počasí také úžasná, protože teploty se pohybovaly kolem nuly a do toho chvílemi i sněžilo. Z toho počtu účastníků se asi polovina účastní již každým rokem.

Podle čeho se vybral úsek Labe? O jaké revíry šlo?

Tento úklid je na Ústecku již v podstatě každoroční tradicí a pozornost je věnována primárně revírům svěřeným ze strany ÚS do péče MO Ústí nad Labem. Jedná se tedy o revíry Labe 4-5 a Labe 6-7 (ÚN Střekov).

Co je potěšující, tak situace se na řadě míst pomalu zlepšuje, ale samozřejmě svou roli hraje i konkrétní místo, případně čtvrť města, blízkost komunikací, případně odlehlost apod.

Z fotografií je patrné, že nejde jen o rybářských odpad. Z čeho se skládal především?

Z naprosté většiny se samozřejmě nejednalo o odpad po rybářích, ale spíše odpad, který buď přinesla voda, nebo mohl zůstat po například neodpovědných cyklistech v okolí cyklostezky, řidičů (zvláště řidičů kamionů) u silnic, případně bezdomovců a různých opalovačů kabelů.

Zapomínat bohužel nelze ani na narkomany, po kterých každým rokem nalézáme nejen použité injekční stříkačky, je proto třeba se mít na pozoru. No a samozřejmě i pár černých skládek.

S ohledem na skutečnost, že občané města Ústí nad Labem mají k dispozici zdarma několik sběrných dvorů, je občas až zarážející, že raději někteří odpad hodí do přírody – takové prostě nelze označit jinak než jako naprosté idioty.

 

Nechranice budou rybáři uklízet v dubnu

Budou letos další úklidy i na jiných severočeských vodách?

Samozřejmě úklidy v tomto období probíhají u celé řady revírů, to primárně v gesci místních organizací. Například na následující dva víkendy plánuje MO Teplice úklidy kolem svěřených revírů.

Na některých místech s úklidem dokonce pomáhají v rámci společenské odpovědnosti i firmy s pomocí svých zaměstnanců (případně i jejich rodin). Ať již se jedná o úklid revírů na Mostecku, který již několik let probíhá za pomoci desítek zaměstnanců ze skupiny ORLEN Unipetrol, stejně tak od minulého roku i úklid břehů Labe ve Štětí za pomoci zaměstnanců společnosti Mondi a jejich rodin.

A co tradiční úklid na Nechranicích? Bude i v letošním roce?

Územní svaz aktuálně také připravuje úklid ÚN Nechranice, kde se jedná již o 14. ročník. Úklid Nechranic se bude konat 29. 4. 2023 (sraz v 7:30 na návsi obce Poláky) a rádi uvítáme všechny zájemce, kterým není okolí tohoto našeho největšího severočeského revíru lhostejné.

Bohužel účast ze strany rybářů při úklidu přehrady je již řadu let i přes propagaci dokonce i v řadě médií poměrně tristní. S úklidem pomáhá i SDH z okolí a další dobrovolníci. Z řad rybářů vídáme v podstatě z většiny stále ty samé tváře.

Budeme proto rádi, pokud se přidají i další, protože je opravdu smutné, pokud jsou někteří schopni pouze radit nebo kritizovat na sítích, ale samotní pro přehradu, kde pravidelně loví a dosahují často velice hezkých úlovků neudělají bohužel nic. Při podobných akcích se zvláště ukazuje, kdo jsou opravdu ti „srdcaři“.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -