DomůNovinkyMasakr na rybách: Stát vyplatil 70 miliónů za škody od kormoránů! Peníze...

Masakr na rybách: Stát vyplatil 70 miliónů za škody od kormoránů! Peníze ale nestačí

- Reklama -

I letošní zima bude pro rybáře hodně náročná! Už teď se z některých míst ozývají naštvané hlasy rybářů, které hovoří o milionových škodách. Třeba na Přerovsku tovačovským rybářům způsobili kormoráni obrovské ztráty. To, že kormorání v Česku způsobují nemalé potíže, potvrzují i data ministerstva životního prostředí. Jen za škody způsobené kormoránem stát zaplatil přes 70 miliónů korun.

Ilustrační foto: InRybar.cz

Data o finančních náhradách získal od ministerstva životního prostředí Český rozhlas. „Výše proplacených náhrad v případě kormorána setrvale stoupá. V roce 2019 to bylo více než 37 miliónů korun a v roce 2020 více než 73 miliónů korun,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí ministerstva životního prostředí Ondřej Charvát.

Český rozhlas například přinesl informace o řádění kormoránů na Přerovsku. V Tovačově kormoráni útočí na kapry, kteří jsou určení na vánoční stůl. „Ryby jsou doškrábané a je vidět, že je to čerstvé. Řekl bych, že je to zranění způsobené před zhruba 14 dny,“ ukazuje poraněného kapra šéf tovačovského rybářství Jiří Zahradníček.

Problémem samozřejmě je, že takto poškozené ryby ztrácí na hodnotě, anebo je lidé ani nekoupí. Jiří Zahradníček pro Český rozhlas odhadl, že škody u tovačovského rybářství se letos vyšplhají na 4 až 5 miliónů korun. A to i přesto, že mohou kormorány plašit, anebo je dokonce střílet.

 

Vydry taky působí velké škody

Rybáře ale netrápí pouze opeření predátoři. Velkým problémem v posledních letech jsou také vydry, které dokážou zmasakrovat velké množství ryb. Tak jako nedávno v Jablonci nad Nisou, kde vydra zdevastovala generační hejno sivenů, které čítalo 140 ryb. Kromě ztráty samotných ryb je velkým problémem také to, že obnova generačního hejna zabere dlouhé roky – ryby totiž musí pohlavně dospět.

Masakr generačních ryb: Vydra zdevastovala rybářům hejno ryb!

Jak za kormorány, tak i za vydry, mohou rybáři požádat o finanční kompenzace. Jenže! Někteří rybáři poukazují na to, že vyplacené finanční náhrady jsou jen slabou náplastí. Druhá skupina rybářů pak poukazuje i na to, že administrativa spojena s finančními náhradami je velmi složitá, takže někteří rybáři ani o peníze nežádají

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -