DomůRybářské radyRybářská legislativaŽIVOT PORYBNÉHO: O tom, jak rybářské „celebrity“ kazí mladé rybáře. Chtělo by...

ŽIVOT PORYBNÉHO: O tom, jak rybářské „celebrity“ kazí mladé rybáře. Chtělo by to více zodpovědnosti!

- Reklama -

Slovo redakce na úvod: Tento seriál publikuje na InRybar.cz člen rybářské stráže. Jedná se tak o „přímá svědectví“, která prožívá při kontrolách u našich revírů. Tento seriál publikujeme především proto, abychom poukázali na to, že ne vždy je u našich vod všechno v pořádku. Doufáme, že tento seriál napomůže ke změně. Výměnou za zveřejněné texty jsme danému pisateli přislíbili naprostou anonymitu.

Rybářská mládež. Důležitá součást rybářský společnosti, na kterou se tak trochu zapomíná. Nebo spíše takhle: Zapomínáme na to, že mladí rybáři teprve formují svý „rybářský myšlení“. A to přináší rizika. V čem? Pokud mladejm lidem vštěpíme „nesprávný“ vzorce chování, pak se to s nimi potáhne po zbytek života. Když kolem sebe vidí, že porušování rybářskejch pravidel je vlastně OK, pak to nese „kyselý“ ovoce.

 

Srpen 2016

Prázdniny jsou v plným proudu. Revír, kterej kontrolujeme, je přeplněnej rybáři, který si na březích užívají zasloužený dovolený. Letní část sezóny je u hodně porybnejch dost neoblíbená. Rybáři si rádi dopřejí alkohol, takže kontroly se neobejdou bez nejapnejch poznámek nebo trochu agresivnějšího chování. Navíc těch lidí. Břehy, na kterejch leží kempy, jsou plný rybářů. Nahozený pruty, mezi kterejma se válí prázdný lahve a obaly od čehosi, zapálený grily, hluk. V tomhle se pracuje docela těžko.

rybarska_straz_odznak

A ještě něco. To, že v kempech „mizí“ ulovený ryby, který rybáři jednoduše nezapisují, je veřejným tajemstvím. Rybář jednoduše vytáhne kapra, klepne ho a okamžitě ho nese do karavanu. Následně nezapíše, chytá dál. Proti tomuto hnusnýmu chování se snažíme bojovat, ale pokud nechytíte rybáře „za ruku“, je to boj s větrnými mlýny.

Teď s kolegou do jednoho kempu míříme. Na zelený louce stojí řada karavanů, ve kterejch přebejvají rybáři. Na toto místo jezdíme kontrolovat docela často, velkou část „tváří“ tak už známe. O pár lidech máme takový „tušení“, že berou ryby bez zapisování. Chvíli postojíme v autě na parkovišti a budeme sledovat kemp pod námi. Třeba na něco narazíme.

Sedíme v autě a koukáme po okolí. Najednou na vodě spatříme loďku, ve který sedí malej kluk. Už na dálku je jasné, že mu není ani 15 let. S lodí je asi 30, možná 40 metrů od břehu a pořád divně hejbe rukama. Nakonec si všímáme, že vyváží, což se na tomhle revíru nesmí. Vysedáme z auta a míříme k němu.

Klučina má na břehu 2 pruty ve vidličkách. Jsou to takový ty klasický teleskopy z „Lidlu“ za pár stovek. Ale u karavanu má kuličky od známé kaprařské firmy odhadem za několik tisíc. Jeden prut je nahozenej, z druhého se odvíjí vlasec. Klučina ho ještě nestihl zavézt.

Z karavanu vylézá dospělý muž. Zdraví nás.

„Dobrej den, rybářská stráž. Předložte prosím doklady,“ povídáme mu.

„Jasně pánové. To jsou pruty od syna, chytá prvním rokem. To je jeho první kontrola, tak jestli na něho počkáme, ať má zážitek,“ říká nám.

„Klidně počkáme. Vy jste taky rybář?“ ptám se.

„Kdepak. Ale kluk koukal nejdříve na rybářský pořady v televizi, pak na videa na internetu. A pořád chtěl chytat ryby. Tak jsme ho nakonec přihlásili do kroužku a teď už chytá,“ říká nám jeho taťka. „Ale láká mě to taky. Možná si taky udělám lístek,“ doplňuje.

„Pane, a víte, že se tady nesmí vyvážet. Tedy, že dáte montáž do člunu a odvezete ji na lovný místo. Váš syn udělal hrubej přestupek. To je na sebrání povolenky,“ sděluji mu.

Muž najednou ztuhne. „To jako fakt? Chlapi, to ne. Neberte mu papíry. Jsme teprve podruhý na rybách,“ dušuje se.

Klučina se už na člunu vrátil zpátky na břeh. „Dobrý den,“ zdraví nás.

„Nazdar. Cos dělal na tý vodě?“ ptá se malého rybáře kolega.

Klučina svěsí hlavu, kouká do země.

„Vyvážel si, co?“ ptám se ho.

Malý rybář kývne hlavou.

„Víš, že se to nesmí?“ ptá se kolega.

Klučina zase kývne.

„Pánové, on už to neudělá. On už bude hodnej,“ snaží se mu ulehčit jeho táta.

„Proč jsi vyvážel? Vždyť tam v pohodě dohodíš,“ ptám se kluka.

„Já to viděl na videu na internetu. A chtěl jsem si to zkusit,“ špitne klučina.

„Jenže tady se to nesmí. To nejde, abys nedodržoval pravidla,“ odpovídá kolega.

Malý rybář mlčí.

„Tak podívej. Každej večer před spaním si s tátou budete předčítat rybářskej řád. A jednou týdně si uděláš testy na webovkách svazu. A jestli tě chytíme podruhý, pak už ti tu povolenku vážně vezmeme. Na svazovejch revírech se prostě musí dodržovat platný pravidla“ říká kolega klukovi.

Vracíme mu povolenku.

„Děkuju,“ řekne.

 

Chce to více zodpovědnosti

Mezi námi: Vyvážení z mýho pohledu není „smrtelnej“ přestupek. Ale jde o princip. Pravidla se mají dodržovat. Ve svazech jsme dobrovolně, čímž se ale zavazujeme v tom, že budeme respektovat daný předpisy. Jenže!

Rybářský média jsou důležitou součástí rybářů. Ti od zkušenějších kolegů hltají informace, které jsou sepsány v článcích. Bohužel, někteří autoři si prostě neuvědomují, že svým psaním (a chováním) ovlivňují spousty rybářů. A to i těch malých. Chtěl bych proto na autory rybářskejch textů apelovat: Uvědomte si prosím, že máte skutečně vliv i na malé rybáře.

Jasný. Někde se vyvážet může, někde ne. Pravidla jsou prostě různá. Ovšem, abych někdy v časopisu viděl autory, kteří píšou o tom, jak chytají v hájených úsecích nebo po skončení doby lovu. No, nevím, co si o tom mám myslet. Tohle rozhodně není dobrej příklad.

A ještě něco.  To, že jsou mladí kluci zblbnutí, je prostě vidět. Klučina, kterej má pruty za pár stovek, ale kterej zároveň vyhodí tisíce za koule – nevím, přijde mi to zvláštní. Jasný, ať si každý chytá co chce a jak chce (v rámci pravidel). Ale řekněte sami: Nebylo super, když jsme začínali se splávkem a žížalou? Mělo to svý kouzlo, na který do smrti nezapomenou.

Jasný, respektuji to, že doba je jiná. Ale stejně…

Autor: Rybářskej Šerif

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Krásně napsáno a plně s tím souhlasím.. Jednou jsem zažil podobný příběh. Byl jsem si nakoupit v rybářských potřebách a najednou tam přišel kluk s tátou měl u sebe asi něco kolem 8 tisíc a vybíral si výbavu. Samozřejmě jeho „velka“ výbava byla – 2 kap. Pruty,navijáky a další kaprařské vybavení a samozřemě boilies a další „blbůstky“. Ale žadný splávek prostě nic. Tak jsem si řikal“hmm, tak malej kluk a taková výbava, asi jeho táta chytá ryby. No co. O 3 týdny později jsem pomáhal mému strýci s ryb. závodama na plavanou. A co nevidím. Toho samého kluka jak vytahuje jeho výbavu. No prostě hrůza. Chudák měl na 30 vlasci 15 gr. kačenu a tam háček „banánek“ cca 4. Tak jsem za ník přišel a zeptal se ho kde má malej spálek na malé rybky. A on že menší nema. Tak jsem se ho zeptal proč si žádnej nekoupil že jsem ho viděl nedávno v potřebách a že měl docela dost peněž. No on mi na to odpověděl že rybaří prvním rokem a že si nakoupil výbavu podle toho co viděl na videu. Tak jsem mu řekl že to je pěkný že má kap. výbavi ,ale že na tu nic nenachytá. Tak se chudák malej rozbrečel a ja jakožto „dlouholety“ rybař (10 let rybařím) jsem sedl do auta a zajel domů pro bič který jsem si vybral v 11 na závodech a přinesl jsem mu ho i pár věcí na splávek. Kluk byl celej šťastnej a světe div se. Vyhrál první místo mezi novačkama. Chtěl mi vratit bič ,ale ja mu řekl že né že jich máme doma plno a navíc na něj už nechytám. Tak jsem mu ho nechal a řekl mu že je dobře že ho rybařina baví , ale že když se dívá na ty videa tak ať se kouka i na jiný styli chytání ne jen na kaprařinu. Teď když ho občas uvidím na rybach tak vidím jak v ruce drží splávek a hraje si. Myslím si že ta chyba není ani tak v těch osobach co chytaj kapry. Ale celkově v našem svazu. Je málo organizacích kde se dětem ukaze vic ryb. stylů. ( Pro upřesnění jsou to závody na cm ne na kila)

  2. něco podobného se ted stalo mě, rybařím již okolo 10 let a mé začátky byly plavačka, 2g. spláveček, 10 vlasec a malej háček na oukleje. to ted se plavané držím, jelikož jsem se díky ní dostal skoro i na republiku. momentálně převážně chytám kaprařinu , takže boilies atd. ale na plavačku nedám dopustim.mám kamaráda který semnou jel jednou na ryby tak jsem mu ukázala lov na plavanou. jenže my řekl že chce velký ryby apod. takže chytá cca 2 měsíce, výbava na kapry za 20 000, ale o tom kde se ryby pohybují, kam to házet apod. neví ani prd.
    Můj názor je , že každý správný rybář by měl začínat plavačkou a okusit hejna malých ryb, hledat kde se pohybují a teprve po nějaké době pomalu přecházet na způsob lovu jaký mu vyhovuje..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -