Domů Rybářské rady Rybářská legislativa ŽIVOT PORYBNÉHO: Za spánek v bivaku u vody sebrat povolenku! Rybář má být...

ŽIVOT PORYBNÉHO: Za spánek v bivaku u vody sebrat povolenku! Rybář má být připraven u prutů!

- Reklama -

Slovo redakce na úvod: Tento seriál publikuje na InRybar.cz člen rybářské stráže. Jedná se tak o „přímá svědectví“, která prožívá při kontrolách u našich revírů. Tento seriál publikujeme především proto, abychom poukázali na to, že ne vždy je u našich vod všechno v pořádku. Doufáme, že tento seriál napomůže ke změně. Výměnou za zveřejněné texty jsme danému pisateli přislíbili naprostou anonymitu.

Porybní každoročně mívají takovou celokrajskou sešlost, na který se vyhodnocují poznatky a data z minulý sezóny. Vždy si navzájem rozebíráme novinky v rybářskejch pravidlech, a taky se upozorňujeme na nejrůznější „špeky“ z praxe, který by mohly potkat jinýho porybnýho. Třeba naposledy jsme se bavili o tom, jak některý „koumáci“ vymažou z povolenky ulovenýho kapra, aby si jich mohli nachytat ještě více (ostatně, proto je v pravidlech napsáno, že rybář musí úlovek zapsat nesmazatelným písmem). Aspoň víte proč…

Naposledy mě ale zaujalo i to, jak porybní posbírali papíry dvojici rybářů, kteří spali v bivacích, přitom měli nahozeno. Přesně tyhle případy jsou z mýho osobního pohledu dost „hraniční“, a prostě sám nevím, jestli bych něco podobnýho udělal. O co šlo?

Na jednom revíru platil non-stop rybolov. Rybáři tak mohli v klidu a beze strachu chytat přes noc. A hromada lidí tohohle využila. Hned po 16. červnu byla na březích danýho revíru spousta lidí, kteří si tuhle vymoženost chtěli naplno užít. Na začátku platnosti této výjimky proběhla v noci na březích revíru akce porybnejch, kteří kontrolovali to, jestli náhodou někdo nebere více ryb, než by bylo zdrávo. Pak ale narazili na dvojici rybářů…

Když porybní přišli na místo, tak neviděli žádný bílý světlo, ale jen doutnající zbytky ohně. Navíc, co se týče pořádku na místě, nebyla to žádná sláva – pohozený plechovky od piva a semtam nějaká lahvinka něčeho tvrdšího. Rybáři měli prej nahozeno, a když rybáři zatahali za vlasce, a hlásiče se rozezněly, rybáři nereagovali a spali dál.

Následovalo probuzení a odebrání povolenek. Jasný, nebylo to jen za spánek, ale do zápisu o přestupku tam kromě dalších věcí (absence bílýho světla, nepořádek) bylo i toto uvedeno. Následně se tahle věc rozkřikla po kraji a z porybnejch se dělaly bestie, který berou povolenky za spánek u vody…

 

Jak je to s tím spánkem?

Je naprosto fatální si myslet, že nepřítomnost u prutů není zas tak vážný přečin. Prostě a jednoduše – pravidla to vyžadují. Ostatně, o tom se zmiňoval i předseda ČRS Alexander Šíma. Ten do časopisu Rybářství v minulosti napsal:

„Lov udicí, na plavanou, na položenou nebo čeřínkováním může být prováděn jen za předpokladu, že osoba provádějící lov je u udic přítomna tak, aby s nimi mohla bez prodlení manipulovat. Rybář je v danou chvíli lovec a jako takový si musí také počínat. Pokud by lovil, ovšem při tom nebo dokonce místo toho vykonával, byť v blízkosti nahozených prutů, úplně jiné činnosti, kterého plně zaměstnávají, pak nepochybně nevykonává řádně výkon rybářského práva. Je sice přítomen u udic, ale nemůže, zaujatý jinou činností, s udicemi bez prodlení manipulovat.“

„Vzdálí-li se od prutů, pak s nimi nemůže bez prodlení manipulovat, nechová se tedy jako lovec. Bez prodlení znamená ihned, okamžitě, jakmile ryba zabere. Právě tehdy se totiž rybář chová jako lovec. Výjimku lze připustit jen v těch výjimečných případech, kdy důvod nepřítomnosti u prutů je po dobu zcela nezbytně nutnou akceptovatelný (někdo přivolává pomoc zraněnému).“

Z tohoto popisu je zřejmé, že při spánku, kdy má rybář nahozeno, porušuje rybářská pravidla. Prostě to tak je. Proto celou situaci u vody nepodceňujte a uvědomte si, že při spánku u vody (když máte nahozeno) porušujete pravidla. Jak je neporušovat? Stáhněte udice a ze břehu vyndejte vidličky nebo stojan (vyhrazování místa).  A pak si v klidu lehněte.

 

Moje hodnocení: Udělal bych to?

Teď tady nebudu shazovat práci mejch kolegů. A to třeba i proto, že jsem prostě na daným místě nebyl. Jen se sám sebe ptám, jestli bych za spánek v bivaku (karavanu) sebral papíry. Jasný, prostě záleží na situaci, kterou musí porybnej vycítit. Pokud má rybář na místě uklizeno, a neděla vyloženě brajgl, asi bych to přehlíd, což ale není správně, protože pravidla mluví jasně. Co tím ale chci říct? Mě nejvíce štve, do jakýho extrému se celá situace dostala – především zálěžitosti ohledně bivakování. Co tím myslím?

A) Přístup rybářů: Chybí úcta! Jednoznačně! Neříkám, že rybáři mají porybným vše tolerovat, a že si mají nechat všechno líbit. Na druhou stranu „agresivita“ rybářů a jejich drzost se v posledních letech prostě stupňuje. Připomínám, že je to můj subjektivní pocit a zkušenost!!! Ale rybáři prostě mnohdy zbytečně jedou moc „ostře“ (viz například naprosto dementní poznámky při zjištění drobného nedostatku, často slyšíte – o nic nejde!) Ne! Jde! Rybáři při vyřízení rybářskýho lístku a koupi povolenky dobrovolně souhlasí, že se zavazují dodržovat rybářská pravidla. A to i ty detaily (např. proškrtnutí řádku po skončení lovu)! Bylo by dobré si to uvědomit…

B) Přístup porybných: Někdy to není třeba tak přehánět! Teď si budu protiřečit, ale někteří porybní až moc lpí na těch zmíněnejch detailech, a jsou schopni okamžitě sebrat papíry za téměř cokoliv. Heleďte, i zmíněný neproškrtnutí řádku je na první pohled prkotina – jenže rybáři si tam zpětně dopisují kapry, takže za den můžou vzít až 3 – ovšem hned na první dobrou bych za tohle nebral papíry (neproškrtnutí) a majznul tam zápis. Je to o přístupu.

Těžko se to vysvětluje. Ale jde mi o to, že porybní by mohli někdy prostě ubrat. Navíc, co si budeme povídat, někteří si vykládaj pravidla po svým, a pak vznikaj u vody naprosto zbytečný konflikty. Proto čím více jsem starší, tím více vítám profi stráž. Tohle je prostě cesta! Neříkám, že dobrovolníci jsou k ničemu (naopak!), ale u některejch si myslím, že by měli dokonce vrátit placku.

Suma sumáru: Hlavní poselství těchto dvou bodů? Nehádejme se! Buďme k sobě féroví, a navzájem se respektujme! A řešme věci v klidu a s chladnou hlavou. Všichni (snad) chceme to stejné – pořádek u vody a klid. Chce to více vzájemnýho RESPEKTU.

C) Přístup Svazu: Rybařina se posouvá raketovým tempem. Ovšem pravidla ne. Popravdě nevím, na co se neustále čeká! Pravidla je třeba modernizovat (nejlépe zjednodušit a hlavně konkretizovat) tak, aby reagovala na současnou rybařinu. A ne na rybařinu, kterou jsme tady chytali před 20 až 30 lety. Ale mám takovej pocit, že tohle se brzy zlepší…

 

Závěr

Mezi rybáři a porybnými podle mýho soudu vzniká propast, která se rok co rok prohlubuje. A to je špatně! Slušní rybáři a porybní prostě mají tahat za jeden provaz. Mají mezi sebou mít vzájemný respekt a má mezi nimi probíhat slušné a kultivované chování. Možná jsem naivní, ale věřím, že kdyby z obou stran bylo více pochopení, respektu a pokory, byla by situace u vody jiná. Třeba si to někde vezme k srdci, a nebude to u vody tolik hrotit…

Autor: Rybářskej Šerif

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

33 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den ano souhlasím s komentářem za spánek v bivaku u vody sebrat povolenku bud spím nebo chitam dík.Sovadina.

   • Já osobně jsem proti, nikdy jsem nikde žádný bordel nenechal a je nás mraky.
    Osobně bych to postavil trošku jinak.. Za bordel kolem sebe bych sebral povolenky, jelikož co spani má co společného s bordelem u vody.
    Jinak když jsme u toho, tak je škoda že pořádného dělá kde jaký debil. Slušně lidi buzeruji a ožralum, kteří dělají bordel, kravál u vody a kolikrát mimo chytací dobu, těm se obloukem vyhnou. Je málo podobných, kteří mají vztah k všemu co s rybařinu souvisí!
    Osobně nechápu jaký je problém spaní v bivaku. Řeší se zbytečný ho*n@!

  • Pane Jiří vy jste taky asi nějakej chytrák co? Proč by jsem nemohl spát? Něco jiného je když mi zatahá za vlasec a já se nezbudím budiš. Ale nevím proč by jsem nemohl ležet nebo dokonce spát. Jaký to má vliv že musím bezprostředně manipulovat s pruty? Žádný. myslíte si že ta ryba si ublíží když bude o 5 vteřin déle na prutě?

   • Tak ono třeba jde o to, že si nesmíte zabírat místo. Je mi u prdele jestli tam chrápete, ale pokud není povolen lov nonstop tak tam nemáte od půlnoci do 4 ráno co dělat.

    • Proč ne? Pozemek kolem vody je někde obce, nebo je soukromníka a ja tam mám od nich povolené stanování, bivakování za určitých podmínek, takže spát od 00:00 do 04:00 tam můžu. Stojan s prutama si dam k bivaku a chrním. To jen k tomu spaní v noci 🙂

  • Nejakej chytrej ne? Proc by me meli brat povolenku. Nevidim duvod za spanek brat povolenku. Mexo jomeho je co uvadel poryvnej.

 2. Ano souhlasím, sebrat povolenku.
  Pokud jsem lovec, nemohu být namol.
  Musim rybu šetrné vylovit, manipulovat s ní a třeba zpátky pustit.
  Ooravdu by to chtělo několik změn.
  Autor článku mi hovoří z duše, nejsme všichni stejní, jsou i slušní rybáři, co u vody čerpají energii.

 3. Výsledek soudní bitvy Martina HYťhy z níž plyne, že pojem „bivakování“ český zákon nezná.soud trval více jak 4 roky a vláda spor prohrála.
  Každý občan může činit co není zákionen zakázáno!!!!!!!!

 4. Celé je to o přístupu ČRS. Je to organizace, která je léta ovládaná starými bolševiky. Podle toho vypadá i rybářská stráž. Profesionální i dobrovolná. Autor článku patří k té části RS, která používá mozek a neřeší si svůj osobní mindrák buzerací kolegů rybářů, kteří nemohou „vytáhnout placku“. ČRS nijak nepostihuje excesy té části RS, která se chová jako bolševický celník, PS-VB nebo současný městský policajt. Cílem těchto lidí je ukázat svou převahu a moc, jinými slovy, BUZEROVAT! RS i ČRS tolerují pytláctví v obřích rozměrech. Povolenku dnes dostane každý, kdo má do prdele díru a v kešeni prachy. S rybami ze svazovek se vesele kšeftuje v hospodách, existují organizované gangy, které prodávají ryby Vietnamcům a majitelům soukromých vod. Neříkám, že by se měl tolerovat spící ožrala s nahozenými pruty, ale spící slušný rybář (chyť a pusť) by rozhodně měl být pouze napomenut. Naopak tak běžná masařina, chytání mimo dobu a v době hájení, by se mělo postihovat krutě. O kšeftování s rybami ze svazovek už ani nemluvě!!! A to se neděje. Když upozorním na to, že Rusák s hostovačkou chytá na pstruhové vodě na plavačku na červy, tak mi předseda MO oznámí, že jim nerozumí, tak ho nemůžou ani proškolit, a mají tak málo členů RS, že nejsou schopní toto ani kontrolovat! Tak proč mu, do pr…., vůbec tu povolenku prodávají? Stejné jako s RS je to s nasazováním podměrečných ryb do zregulovaných řek pstruhových revírů. Ta ryba bere 14 dnů jak blbá, 2/3 jí padne po vytažení vláčkařem, a zbytek nemá šanci se udržet v řece změněné na vybetonovaný kanál. Na Rolavě ve Staré Roli nějaký tupec dokonce nechal rozbourat jez, takže po bouřce se korytem prožene vlna, která všechno vymete do Ohře a tam to v zimě vyžerou kormoráni a vydry. Užitek žádný, ale stojí to spoustu našich peněz. Bolševik na svazu a na MO si udělá čárku, pobere tučnou výplatu, a my si jak tupci, jezdíme za eura zachytat do sousedního Bavorska. Dokud se s tímto něco nestane, budou ryby v českých vodách jen ubývat a my budeme platit stále víc a víc za povolenky, členství, na zarybnění, za odstřel kormoránů, a kdo ví, co si na nás soudruzi zase vymyslí.

 5. Nemyslím si ,že je správné sebrat papíry za spánek u vody pokud máte příposlech třeba a jste připraveni do několika málo vteřin zasáhnout.K čemu se pak zavádějí chytací doby 24 hodin v kuse? Ještě sem neviděl rybáře ani rybářku kteří by zvládli u vody třeba 2 dny nespat .další otázkou je když jde někdo vykonat potřebu má mít stažené pruty? Myslím ,že to bude chtít změny u rybářů,porybných tak i v řádu

 6. Kdyby tam nebyl ten dodatek pana Šími tak je po dlouhé době dobrý článek na tomto bulváru. Jestli jste četli pozorně tak v uváděném případu bylo více přestupků najednou což tolerovat jíž nelze. Věřím že pokud se letos podaří obměnit vedení ČRS bude větší možnost zpřesnit ryb řád aby nedocházelo k nejasnému výkladu.

 7. Nevím pořád o co ČRS jde? Každý jiný spolek jde členům na ruku jenom ČRS ne ten dělá vše jenom aby to řádným rybářům znepříjemňoval. Neříkám že když je opilí vzít či nevzít povolenku. To nechá na rozhodnutí stráže. Ale proč by jsem nemohl ležet nebo dokonce spát v bivaku? Vždyť v dnešní době jsou příposlechy tak nevidím žádnou závadu. Ta ryba si neublíží jestli je na háčku o 5 vteřin déle. Tady vůbec nejde o to že by jsem si chytal ryby na maso. Já je nejím. Ale jde tu o koníček. O povodění dané ryby a pustit. Nevím je málo rybářů kteří chytají přes noc. Ale kdo to nezažil neví o co přichází. Je to úplně o něčem jiném. Tak by jsem opravdu žádal aby nás rybářská stráž trochu tolerovala. Někdy sedíme u prutů delší dobu nebo i dni bez záběru tak si lehnem. Ale když zakrmím a to stojí dost peněz které za krmení dám je nelehké vytáhnout prut. Mluvím o booilisákách ne o krmítkařích. No prostě bylo by opravdu dobré se tolerovat.

 8. Petrův zdar,chytám ryby přes 50 let,jsem z OV,tady v SM kraji si nemůžem stěžovat na nedostatek vod,jak řek,přehrad a štěrkoven.Kdysi dávno jsme neznali výrazy ,,bivak“,brolly,
  atd. Byly stany a řešilo se,co je stanování a táboření ,pokud se pamatuju souviselo to i s rozděláváním ohně a dalších detailu,myslím že to nebylo vyřešeno dodnes ! Chtěl jsem jako rybář přenocovat u štěrkovny a postavil si malý stan,tehdy se jim říkalo ,,Ačko“ po návštěvě RS jsem musel stan zabalit (hrozilo zabavení povolenky) ale vedle stanující rodinky RS poslaly pryč,jim nebylo co ,,zabavit“.Většinou i když se jednalo o vyostřenější debaty,to proběhlo relativně v pohodě,asi lidi k sobě byli slušnější.(Můj pocit)
  Dnes,když podle mladších kolegů patřím asi do kategorie ,,staří zaprdění dědci,co berou malé ryby a rabujou vody a sedí tu celé dny“,tak pro ně: loni jsem byl u vody 23 x,odnesl jsem si 6 ryb,nejsem ChaP,zajdu si sem tam dopoledne nebo odpoledne ,,na lov“ a jsem v pohodě i když odcházím s prázdnou,pozor to si nestěžuju,to k rybařině patří.!! a podměrečné ryby neberu !!
  Chápu ale kolegy,co si k vodě musí natahat ty bivaky,hromadu vybavení a krmení,takže takový tam není jen na odpoledne a je rozdíl mezi mnou a mým vybavením,co si jdu k vodě sednout jen na půl dne.
  A k článku,pracoval jsem na směny, po noční jsem vyrazil na lov,v 8.oo začalo slunko hřát a byl jsem vedle prutů tuhej na trávě,někteří mladí kolegové pracující na směny,to tak mají i dnes a to by měli přijít o papiry jen za to,že si zdřímnul na lovu ? A taky my starší kusy,když se doštracháme k vodě s tím baťůžkem a prutama,s kyblíkem futra a nahodíme si,tím skončí ta náročnější část lovu,usadím se na křesílku a ,,přemůže mě únava a dostaví se ,,šlofíček“,tak mám taky přijít o papíry?
  Taky mě v článku zarazilo,že ti kolegové bivakáři by měli sklidit i stojany a vidličky (aby si nevyhražovali místo !! Já jako dědek se přištrachám k vodě,vidím tam bivak,tam tam kolegovi přece nepolezu !!!,aby si ,,nevyhražoval místo“ to by musel zabalit i ten bivak ! Jak je vidět je to asi složité sesmolit nějaké předpisy,co by vyhovovaly všem a je mezi námi rybáři i dobytek,to si musíme přiznat a dělat dnes RS není žáden med.Přeji všem u vody úlovky a fajn kolegy.

 9. Proč vůbec povolenky vydávat? Není lepší přestat rybařit? Proč živíme funkcionáře který pro nás poplatníky nic nedělají? Povolenku si již 10 let nekupuji a jezdím na soukromé vody. Tam mne nikdo nebuzeruje!

 10. Každý LOVEC ať zvěře, ryb, nebo povolenek by měl být střízliví a jednat s rozmyslem. To znamená, že pokud má rybář chuť na pivo ať je na zahrádce před putikou a neleze k vodě. To samé se týká porybného – když sedí u piva před putikou nemůže v dobrém rozmaru říci, jdu jim to řádně znepříjemnit. Dejte si společně ještě jedno a jděte domu. Mohlo by se stát, že vás oba pošlou k vodě manželky a to na dlouho.

 11. Zdravím vsechny. Mne jako clenovi RS nevadi, kdyz rybari chytaji a spi v bivaku ci karavanu, pokud maji u sebe priposlech a na pipnuti reaguji okamzite a v tu ranu jsou u prutu. Vadi mi neporadek u vody a neproskrtane radky v povolence-temer pokazde kazdy prohlasi ,,ja zapomnel“. Chvili jsem to toleroval, ale nyni jiz pisi kazdemu zapis. Jde i o druh rybare, to clovek pozna na prvni pohled. Urcite mym ukolem neni buzerovat lidi, ale byt i tolerantni a udelat si poradek ve svych revirech. At se Vam dari, David Prokupek.

  • Nezlobtese, ale jestli někdo chrápe v bivaku, nebo karavanu, tak nechytá ale chrápe.
   Je něco jiného když sedí v sedačce u udic a zdřímne si.

 12. Osobně si myslím že jsou určitá pravidla která by bylo možné uvolnit. A na druhou stranu omezit například možný odběr ryb
  Potom důchodci kteří sedí u vody berou X ryb denně vše je v pořádku když ryby prodává kde může. A rybář který 90%ryb vrací zpět, platí za povolenky peníze stím že se za ně pořídí ryby do našich vod ale k čemu mu to je když stejně do týdne po ukončení hájení je jich půlka vybraná. Myslím si že byvakovani (za předpokladu hlídání prutů a čistoty ve svém okolí) by mohlo být vporadku většina z nás si jezdí k vodě odpočinout a já osobně usínám v křesílku u prutů velice rád.

 13. Vždy máme sebou pytel na odpadky zavěšený na stromě kvůli liškám, co si přinesu si i odnesu, ctíme přírodu ale máme i příposlechy a navijáky s volnoběžnou brzdou, nechápu proč bych se nemohl natáhnout 3 metry od prutů. Jistě jsou i takový kteří vytáhnou 3 bysy piva a pak sotva stojí na nohách, ale nejsme všichni jako oni. K vodě donesou 2 petky piva a prázdné, které váží prd prd prd nic hodí za sebe. Jak mám potom dětem v rybářském kroužku vysvětlovat a učit je k lásce k vodě a ctít přírodu.

 14. Spaní v bivaku preferuji i já když jsem u vody tak ho rozbalim. Vždy řádně sebou beru pytel na odpadky a vše před odjezdem uklidim. Je to vždy jen o lidech. Jak se chovají i vody ale někdo říká že jsou rybáři prasata tak to samé jsou lidi co se chodí k vodě koupat ci odpočinout plno lidí už tam nechaly odpadky a vajgly od cigaret a odešly.

 15. Já bych ani tolik neřešil spánek,to jak se někteří porybni jsou schopni se u vody legitimovat, nemají ani pověšenou placku na viditelném místě a jen a sťekaji co se jim nelíbí a to nemluvím o tom,že je to banda zaujatých tupců,o čemž jsem se sám přesvědčil.Takze ať nejdřív RS dodržuje své povinnosti a potom řeší problémy…..

 16. Ahoj všem, spaní a kde je napsáno že nejsem u prutu? Kde je napsáno že když mám zavřené oči že spím? Kde berete jistotu že neprodleně je 2 vteřiny okamžitě. Když se podívám na ústavní soud tak prezident Zeman měl premiéra Babiše neprodleně odvolat z funkce a trvalo mu to přes 14 dní, tak se ptám kde je napsáno že neprodleně má nějakou dobu max. Jinak souhlasím s tím že pravidla se mají dodržovat, ale co chcete říct dědovi který si podrimuje u prutu a sedí na zidlicce vedle a nereaguje kolikrát ani na pozdrav??? Kdyby bylo napsáno že člověk musí být do 15m od prutů. Nebo že nesmí to a ono tak to beru konkrétně napsáno. Berte to tak že doba je jinde a slušný rybář by měl být spíše v tomto podpořen že nesedí u PC třeba. 😀 já mám zkušenost ž moravy kdy mi pan porybny dal zapis a proskrtl řádky jen za to že jsem měl řádky špatně proskrtnuty měl jsem je proskrtnuty ale chybělo mi asi 7mm do konce řádků kde se píše kontrola tak mi to proskrtal červeně. Super a pak Chtěl abych zajel š mým člunem pro bojky kolem , no opravdu jsem.mu vyšel vstříc 🤣🤣🤣 . Porybni ne všichni ale někteří jsou fakt lidí ve svých funkcích jako policie. Vždy by bylo dobré aby chodili alespoň ve 2, ale já už teď si jejich počínání budu nahrávat na kameru. Když někdo dá lov non stop tak asi í počítá že lidi tam budou i spat ale taky rybářit trochu tolerance by mělo být proto striktní pravidla nejsou dané. Filip Holuša

 17. Souhlasim s clankem , bud jsem na rybach nebo chrapu . Zdrimnuti v kresilku u udic bych neresil , ale chrapat v bivaku byt na priposlechu to uz ne . Tohle delaji jen hovada kaprarsky a sumcarsky . A jeste by chteli non stop . Klackem bych vas hnal holoto rybarska kaprarska a sumcarska . Stydte se ! To jste sportovci ? Zabrat pul vody vyvezenyma udicema na vsechny strany , obrovnat se elektronikou a chrapat jako prase ve stanu ? Az na vas v noci nekdo ten stan shodi a domlati vas klackem po zadech nebo vam sebere udice , clun tak se nedivte . Tady uz hovada kaprarsky ve stanu i horely . A dobre jim tak .

  • Jirko ty jsi taky dobrý „ho*ado“! Proč urážíš kapraře jen proto, že nejsou stejní primitivové jako ty? To, že nemáš signalizátory s příposlechem a bivak z tebe slušného rybáře nedělá. To jaký jsi rybář a člověk ty, jsi nám právě ukázal tím, co jsi ze sebe vypotil a napsal za bludy…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -