skingbranding-banner

Jemná položená: Cesta k rybářskému úspěchu


Položená není zrovna akční rybolovnou technikou, přesto ale můžeme pomocí některých „kosmetických“ zásahů dosáhnout toho, že nám bude brát více ryb a samotný lov bude tak více vzrušující. Zde je pár rad.

 

Mnozí rybáři žijí v mylném přesvědčení, že čím dále budou mít nahozenou svou nástrahu od břehu, tím více ryb nachytají. Omyl! I lov okolo břehu nese své „šupinaté ovoce“. Zejména pak lov v nočních hodinách kolem břehu je velice účinný, protože ryby z hlubších partií vyjíždějí do mělčin za potravou. A zde po rybách musíme pátrat i my! Pokud se rozhodneme lovit u břehu, musíme se přesvědčit o dvou věcech.

 

Dvě pravidla

Tím prvním pravidlem je, zdali se na našem místě nachází překážky. Pokud budeme lovit u břehu, k fantastickým stopám při lokalizaci ryb patří vodní vegetace či zatopené keříky nebo větve. Pokud se navíc okolo rozvětveného keříku zdržuje hejno drobných rybiček, tloušti a okouni nebudou daleko!

Za druhé. Musíme zajistit, že na místě, kde hodláme lovit, bude „hrobový“ klid. Rybaření u břehu nebude nikdy úspěšné, pokud bude někdo neustále chodit po břehu či v nočních hodinách blikat čelovkou na hladinu. Takhle to prostě nejde! Pokud chcete úspěšně lovit „pod nohama“ musíte být v klidu. V případě, že se kolem vás zdržují hluční kolegové, doporučuji, abyste jim slušně domluvili, anebo si v horším případě našli jiné místo.

 

Náčiní

Při lovu u břehu bych doporučil jednu věc – zjemnit náčiní. Pruty používám do tří metrů délky, poněvadž není důležité nijak daleko nahazovat. Udice mám osedlány navijáky velikosti 3 až 4, protože tato velikost mi zaručí prostornější cívku na navazovací materiál. Pravda. Svou nástrahu nenahazuji nijak daleko, jenže nástrahu může sebrat větší ryba, která si při zdolávání nějaký ten metr vlasce navíc s radostí vezme.

I když se snažím zjemnit lovné náčiní, u vlasce to nepřeháním. Jak jsem řekl, nikdy nevím, co mi vezme mojí nástrahu. Proto radši volím trochu silnější vlákno (0,20 až 0,25 mm), které mi zaručí větší pevnost při zdolávání divokého protivníka a odolnost při lovu v „nepříznivém“ terénu.

Je dobré si uvědomit, že není vhodné okolo břehu dělat „kravál“. Proto se snažím rušivé zvuky eliminovat i při nahazování, kdy na hladinu dopadá mé olovo. Používám lehčí a nenápadnější zátěže, které tolik nerozráží hladinu. Tím si nerozplaším ryby.

I přesto, že lovím s lehčími olovy, doporučuji uzel spojující kmenový vlasec s návazcem chránit buďto korálkem či lepicí páskou. Alespoň mám jistotu, že uzel spolehlivě chráním před poškozením. Jistota je jistota.

Návazce tvořím z kmenového vlasce, na který lovím. Nepoužívám žádné šňůrky. V oblibě mám „úhořové“ háčky, na kterých velice spolehlivě drží nástraha. Osobně jsem zastáncem větší velikosti háčků, protože riziko poranění hltavého tlouště či úhoře se zmenšuje.

Rybí dobroty

Kolem břehu nejčastěji lovím tlouště, okouny, úhoře, plotice a občas se povede i nějaký ten lín. Na tyto ryby používám osvědčenou nástrahu – rousnici. Dle mého názoru ji při lovu u břehu nic nepřekoná.

Tato masitá žížala se po napíchnutí na háček divoce kroutí, což zvyšuje její atraktivitu. Rozhodně nic nezkazíte tím, když si vezmete krabičku těchto slizkých nástrah k vodě s sebou. Budete mile překvapeni pestrostí úlovků.

 

Autor: Viktor Krus

Nové články v rubrice

Lov velkých amurů: Jak chytit „stříbrné torpédo“? 3 zásadní rady, které vás dovedou k úspěchu!

admin | přečteno: 6976x | 2.05.2018 | Žádné komentáře

Lov velkých amurů patří k naprosto největším zážitkům v rybářském životě. V momentě, …

Lov kaprů na položenou: TOP 3 nástrahy z pečiva, které nikdy nezklamou!

admin | přečteno: 3864x | 9.04.2018 | Žádné komentáře

Lov kaprů na položenou s krmítkem patří k nejrozšířenějším rybolovným technikám na …

Chytání kaprů na jaře: TOP 3 nástrahy, které na začátku sezóny zaručeně fungují!

admin | přečteno: 6997x | 21.03.2018 | Žádné komentáře

Nová sezóna je konečně tady! Za chvíli začne to jedinečné …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.