DomůNovinkyRybářský nepořádek zabíjí: vzácný orel mořský se oběsil na rybářské šňůře

Rybářský nepořádek zabíjí: vzácný orel mořský se oběsil na rybářské šňůře

- Reklama -

To, že kus rybářského vlasce nebo rybářské šňůry může napáchat nenavratitelnou tragédii, na to upozorňujeme každoročně. A teď musíme bohužel zase! Na rybářské šňůře se totiž oběsil vzácný orel mořský.

Ilustrační foto: InRybar.cz

Se smutnou informací, která zasáhla asi každého milovníka přírody, přišla záchranná stanice v Bartošovicích. Právě ta na sociálních sítích uvedla, že dostala zprávu o oběšeném, velkém ptákovi ve výšce 25 metrů.

 

Dravý pták měl šňůru okolo krku

Když pracovníci záchranné stanice na místo dojeli, na stromě skutečně visel mrtvý pták. Bohužel, po chvíli se ukázalo, že oběšeným ptákem je vzácná samice orla mořského. Velkou překážkou bylo, že mrtvý pták visel ve výšce 25 metrů, pracovníkům záchranné stanice se tam ale přesto podařilo dostat.

Záchranář v 25metrové výšce zjistil, že jednak na stromě skutečně visí orel mořský, zároveň se ale ukázalo, že vzácný dravec se oběsil na kusu rybářské šňůry. „Vlasec se při dosednutí na strom zachytil o větev a orlice se následně oběsila,“ uvedla záchranná stanice v Bartošovicích.

I když záchranáři z Bartošovic u fotografií mrtvého orla mořského uvedli, že se dravý pták oběsil na rybářském vlasci. Pro magazín InRybar.cz pak upřesnili, že šlo skutečně o rybářskou šňůru s olůvkem.

 

Orlice byla 15 let stará, narodila se v Polsku

Záchranáři zároveň uvedli, že mrtvá orlice se našla nedaleko vodárenské nádrže Kružberk, na které se rybařit nesmí. Z toho usuzují, že dravý pták musel navazovací materiál s rybářským olůvkem táhnout z větší dálky. Nedaleko je přehrada pak Slezská Harta, na které se rybařit může. 

Pracovníci záchranné stanice zjistili, že tato orlice měla 15 let. Jak to vědí? Jde o to, že mrtvý dravec měl na sobě pořád kroužky, které mu v květnu roku 2007 polští ochránci přírody připevnili k nohám ještě v hnízdě.

„Hlášení, které jsme obdrželi od polských kolegů vyplývá, že tato orlice se narodila na lokalitě v blízkosti města Leszno, nedaleko Poznaně,“ napsali čeští záchranáři ze stanice v Bartošovicích.

 

Nevyhazujte ani malé kusy vlasce!

Podobné případy, kdy kvůli kusu rybářského vlasce nebo šňůry úplně zbytečně zahyne zvíře, se dějí každoročně. Proto apelujeme na všechny rybáře – nikdy nenechávejte sebemenší kus vlasce nebo šňůry na zemi. Vždy navazovací materiály odnášejte od vody!

I menší kus vlasce nebo šňůry totiž může způsobit, že se do něj zamotá jak pták, ale třeba i menší savec, například ježek. A vzhledem k tomu, že moderní navazovací materiály jsou opravdu velmi pevné, pak si s nimi zvíře neporadí. Častokrát takový případ končí smrtí zvířete…

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

  1. Také jsem se s tím setkal a nejednalo se o kousek, ale o dobrých 15 metrů vlasce. Odhozeno ve větvích keře, pouhé 3 metry od popelnice. Někteří ,,rybáři“ se chovají jako prasata. Často to kolem vody vypadá jako na smetišti 😱.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -