DomůRybolovné technikyFeederFEEDER NA JAŘE: Jaké nástrahy použít na začátku sezóny?

FEEDER NA JAŘE: Jaké nástrahy použít na začátku sezóny?

- Reklama -

Feeder patří k nejlepším rybolovným metodám při jarním rybaření. Při této rybolovné disciplíně totiž používáme jemnější vybavení, které je ideální pro lov ryb v čisté vodě. Plusem při jarním rybaření ve studené vodě jsou určitě i menší nástrahy, na které zaberou i pasivnější ryby. A u těch nástrah dneska zůstaneme. V tomto článku si povíme něco o účinných „rybích dobrotách“, které slibují hromadu záběrů i na začátku sezóny… 

Nástrah pro jarní rybaření na feeder je celá řada. Můžeme vsadit buďto na rostlinné nebo živočišné nástrahy. Oba druhy nástrah mají něco do sebe. A samozřejmě vítané je i jejich kombinování mezi sebou. Dnes se budeme bavit především o klasických nástrahách, které znali už naši (pra)dědové.

 

Pečivo je TOP!   

Ano, právě pečivo je jednou z nejoblíbenějších nástrah při jarním rybaření. Z pečiva jde totiž vyrobit hned několik účinných nástrah, které na jaře perfektně fungují. Asi nejjednodušší nástrahou z pečiva je těsto. Jeho výroba je naprosto jednoduchá – pečivo stačí lehce namočit ve vodě, a následně z něj vytvořit těsto. Tato nástraha je rychlá, jednoduchá a velmi účinná, zejména pak při lovu cejnů nebo bílé ryby.

kapr-supinac

Pokud chceme mít k dispozici kvalitní nástrahu z pečiva na kapry, pak je dobré vsadit například na rohlíkové boilies. Právě tato nástraha je léty osvědčená a při lovu kaprů na feeder funguje naprosto perfektně. Velkou výhodou je, že tuto nástrahu si můžeme velmi rychle a jednoduše vyrobit v pohodlí domova. Jen připomínám, že výrobu rohlíkového boilies výrazně usnadní speciální kleště. Na kleště na výrobu rohlíkového boilies za rozumnou cenu mrkněte ZDE.

Další luxusní nástrahou z pečiva, na kterou berou i velcí kapři, je lisované pečivo. Lisované pečivo znali už naši pradědové a účinnost této nástrahy trvá do dneška. Ještě lepší pak je, pokud lisované pečivo ochutíme. Ne, není zapotřebí kupovat drahé esence. Stačí použít levné suroviny z našeho špajzu. Více ve videu…

Poslední velmi zajímavou nástrahou z pečiva jsou speciální peletky. Ty také vyrobíme vskutku rychle, jednoduše a levně v pohodlí domova. Stačí mít po ruce injekční stříkačku a několik rohlíků. A pak už jde všechno samo! Na této nástraze je perfektní to, že je opravdu originální a neotřelá. Tyhle pelety z pečiva fungují při lovu kaprů opravdu výborně!

 

Kukuřice nesmí při jarním rybaření chybět!

Ten, kdo chodí na jarní vycházky k vodě bez kukuřice, je „blázen“. Právě kukuřice je jednou z nejlepších nástrah na kapry, cejny, líny i větší bílou rybu. Na kukuřici je nejlepší to, že v dnešní době je dodávána v měkkém stavu. Takže rybářovi opadají otravné starosti s jejím vařením. Kukuřice z plechovky je krásně měkká, tudíž rybám neublíží.

kapr-detail

Mnoho rybářů loví na kukuřici ze supermarketů. Osobně proti tomu nic nemám, ale pokud můžu doporučit, pak bych raději sáhl po ochucené kukuřici. Právě ochucená kukuřice je namáčena v silné esenci, která se do zrníčka krásně vsaje. Díky tomu je taková kukuřice mnohem atraktivnější a ryby na ni lépe berou. Silná esence kukuřice je navíc velmi dobrá při jarním rybaření ve studené vodě – intenzivní vůně totiž dokáže „přemluvit“ k záběru i pasivní rybu. Na kvalitní ochucenou kukuřici, která zaručeně funguje, mrkněte ZDE.

Kukuřice je jak perfektní nástrahou, tak i návnadou. Kukuřici můžeme přidávat do krmných směsí nebo šrotů. Právě krmná směs vytvoří hustý kal, který díky vůni přiláká ryby na lovné místo. A zrníčka kukuřice „zastaví“ ryby na lovném místě. Tohle je zaručený fígl! Pokud chceme, aby kukuřice v krmení byla ještě účinnější, necháme ji projít fermentací – kukuřice díky tomuto procesu dostane nezaměnitelně výrazný pach, který dokáže v rybách vzbudit obrovskou žravost!

 

(Ne)živá nástraha: Červi, kukly a žížaly

Vydat se na jaře bez živé nástrahy je jednoduše nemyslitelné. Právě červi nebo žížaly patří k naprosto perfektním nástrahám, které při jarním rybaření prostě nemůžou chybět. Perfektní je i kombinace živé nástrahy s rostlinnou nástrahou. Typickou ukázkou je spojení červů s kukuřicí. Kukuřice je výrazná svou barvou i chutí, přičemž její atraktivitu ještě více zvýší pohyb červů. Perfektní!

cervi_na_ryby

Co se týče samotných červů. Osobně je s velkou oblibou používám i do krmení. Je to podobné jako s onou kukuřicí, o které jsme se bavili výše. Pokud do šrotu nebo method mixu přidám červy, pak právě ti zastaví krmící se ryby na místě. Červi se totiž po vhození do vody začnou rozlézat po dně, takže ryby je hledají a sbírají. Proto jsou červi opravdu i luxusní návnadou.

cervi_krmeni

Jinak, hodně rybářů po zakuklení červů vyhazuje kukly pryč. A to je chyba! Kukly obsahují celou řadu atraktivních látek, které lákají ryby k záběru. Stačí, když do krmení vysypeme kukly, které následně rozmačkáme. Z nich se do krmné směsi dostane obrovské množství atraktivních látek, kterým ryby neodolají. Ano, vnitřek červů poměrně zapáchá, ale pokud se překonáme, pak máme zaděláno na pořádný úspěch.

cervi_na_ryby_kukly

Teď k žížalám. Právě žížaly patří k neodmyslitelným nástrahám na jaro. Osobně se snažím chytat především na hnojáky. Připouštím, ti klasičtí hnojáci jsou velice těžce dostupní. Pokud je ale člověk sežene, má následně v ruce velice silnou zbraň. Hnojáci mají totiž krásně rudé zbarvení, které zaujme každou rybu v blízkosti této nástrahy. Pravého hnojáka poznáte tak, že po vpichu z něj vyteče výrazně žlutá tekutina. Pokud známe místo, kde tyto žížaly žijí, pak máme obrovskou výhodu!

hnojak

 

Tip na závěr: Nezapomeňte ani na ostatní klasiky!

Pečivo, kukuřice, červi nebo žížaly. Toto jsou nejpoužívanější nástrahy, které znali už naši rybářští předci. Ale! Ve světě rybařiny je další spousta nástrah, na které se tak trochu pozapomnělo – a to je velká škoda! Na jaře můžeme například chytat i na vařené brambory, na těsto nebo na hrách či fazole. Těch možností je celá řada.

A poslední rada: Nebojte se kombinovat nebo zkoušet. Je zapotřebí probouzející se ryby něčím zaujmout. Pokud tedy nebude fungovat samotná kukuřice, opravdu k ní vyzkoušejte připíchnout červy. Uvidíte sami, co to s rybami udělá.

Přeji vám krásný vstup do nové sezóny!

Autor: Viktor Krus

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -