DomůRybolovné technikyKaprařinaBoilies (6. Díl): Osvědčené rady jak s boilies v létě vyzrát na...

Boilies (6. Díl): Osvědčené rady jak s boilies v létě vyzrát na velké kapry

- Reklama -

I lov kaprů v létě může být úspěšný! Na rozsáhlých mělčinách, kudy proudí masy teplé vody, totiž mnohdy proplouvají i velcí kapři. K jejich přelstění nám napomůže jak kvalitní nástraha, tak i to správné počasí. Pak šance na kapitální úspěch roste.

Není mělčina jako mělčina. Úspěšná mělká místa, kde můžeme hledat velké kapry, povětšinou skrývají potopené terénní nerovnosti na dně. Jde většinou o ostré rýhy ve dně, strmé srázy nebo hluboké jámy. A právě u těchto nerovností chytáme i my, neboť tudy ryby s velkou oblibou proplouvají. Může to být například i tím, že se zde točí podvodní proudy, které s sebou přináší i chutnou potravu. Právě potrava je další stopou při tažení za kapry. Tam, kde je něco k snědku, se ryby prostě zdržují.

Je mylné se domnívat, že s boilies musíme lovit co nejdále od břehu. Nezapomínejme na to, že v letních měsících se ryby drží i blízko u břehu. U převislých stromů či potopených keříků a trav totiž naleznou chutnou potravu. Pokud se rozhodneme na těchto místech lovit, je zapotřebí se na břehu chovat potichu. Tím ryby nevyplašíme. Tato taktika lovu u břehu je potom úspěšná brzo ráno nebo po západu slunce. U vody je totiž klid a ryby tak s menší ostražitostí sbírají potravu i v těsné blízkosti břehu.

kapr

 

Nástrahy pro letní kapraření

V dnešní době, kdy regály rybářských obchodů jen překypují nástrahami na kapry, je možné si vybrat z řady možností. Můžeme vsadit na řadu chutí, barev a vůní nástrah, které mohou velké kapry přelstít. Je těžké odpovědět na to, zdali je lepší sladké či masové boilies. Toto je spíše opravdu o tom, aby rybář dané nástraze věřil a pokusil se na ni kapra ulovit.

kaprPochopitelně, na vodách, jejichž dna jsou pokrytá škeblemi, bude pravděpodobně rozumnější chytat na masové boilies. A naopak na revírech, u kterých rostou stromy, z nichž padá ovoce přímo do vody, je rozumnější nahodit do vody boilies s ovocnou příchutí. Jenže jak to v rybařině bývá, někdy to může být přesně naopak. A proto je důležité zkoušet více možností!

Mnohem větší význam při lovu s boilies má spíše obsah surovin v těstě této nástrahy. V teplých vodách je lepší lovit na boilies, které obsahuje složky bohaté na olej. Tím se z nástrahy intenzivněji uvolňuje pachová stopa, která ryby láká. Aby byla pachová stopa z boilies, která se v teplé vodě šíří rychleji než ve studené, intenzivnější, pak můžeme tuto kaprnástrahu namáčet v nejrůznějších dipech, olejích či práškových atraktorech. Tím se nám kolem nástrahy po vhození do vody vytvoří atraktivní pachová stopa, která přiláká i opatrné kapří velikány.

Pro zatraktivnění boilies můžeme použít ale i účinné POP UP. Právě spojením plovoucího boilies a klasického boilies můžeme docílit k velice atraktivní nástraze. Povětšinou pod háček připevňujeme půlku plovoucího a půlku klasického boilies. Tím nám vznikne tzv. „vyváženka“, která se jemně vznáší nad dnem. Pochopitelně můžeme pod háček nastražit i jednu kuličku POP UP a jednu kuličku klasického boilies, a tím nám vznikne opět vyváženka. Pokud chceme, aby nástraha plavala, pak můžeme nastražit kuličku POP UP boilies a jenom půlku klasického boilies, anebo pouze samotné POP UP boilies.

 

Krmné místo

Jak jsme si pověděli výše, k úspěšnému lovu je důležité lovit na tom správném místě. I když ale vybereme atraktivní místo, je zapotřebí na něm ryby minimálně udržet. Toho dosáhneme díky pravidelnému vnadění. V létě obvykle vnadíme ve dvou pravidelných dávkách, nejčastěji pak ráno a večer. Je zapotřebí ale pozorně sledovat chování ryb a i podle něj správně krmit.

kapr

Pokud totiž ryby budou po našem vnadění intenzivně brát, pak je musíme na místě co nejdéle udržet. Toho pochopitelně dosáhneme zvýšením krmných dávek. V případě ale, že ryby na našem místě nejsou, což poznáme podle minima záběrů, tak krmné dávky snižujeme. Není totiž vhodné, aby návnada na dně ležela příliš dlouhou dobu bez povšimnutí. Jednoduše by mohla pod vodou zaplísnit a ryby tak odradit nadobro.

Na našem lovném místě nemusíme používat jenom krmné boilies. Spolu s ním můžeme vnadit řepkou, kukuřicí nebo hrachem. Samozřejmě tyto partikly do vody vhazujeme až po řádné úpravě.

 

Ideální letní počasí? Radši to druhé!

Tropické teploty doprovázené ostrými slunečními paprsky nejsou ve většině případů tím pravým počasím pro lov kaprů. Ryby se v těchto chvílích drží u hladiny, daleko od našich nástrah na dně. Ovšem v případě, kdy se obloha zatáhne a začne foukat vítr, který rozežene po vodní hladině vlny, musíme se mít na pozoru. Vlny totiž zatlačí ryby směrem ke dnu a tím blíže k nástrahám. Ještě lepší je, když vítr fouká směrem ke břehu, na kterém sedíme. Vzniklý proud natlačí potravu a někdy i ryby přímo k nám, což mnohdy vede k úspěšnému lovu.

krajina

Situaci k lepšímu může paradoxně změnit zhoršené počasí. Déšť a snižující se teploty jsou totiž znakem změny tlaku vzduchu. A právě při nižších hodnotách tlaku vzduchu (poznáme podle horšího počasí) jsou ryby většinou žravější.

Mnohdy úspěch v letních měsících pak přináší i lov u přítoků, kudy přitéká čerstvá voda bohatá na kyslík na naplavenou potravu. V parných dnech pak můžeme zkusit štěstí i při lovu na dně hlubokých jam, kde je teplota vody nižší (vyšší obsah kyslíku), než na mělčinách.

Autor: Jiří a Viktor Krusovi

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Podle mého názoru je tento článek až příliš obecný. Na bolilies chytám minimálně a chvíli a přesto jsem se nic nového nedozvěděl… Škoda, že pánové autoři nezašli více do detailů. „Někdy funguje toto a jindy tamto, možná to bude tak, ale i možná jinak“…není moc hodnotná informace 🙂

    • Dobrý den,

      děkuji za reakci. Myslím si, že v textu vcelku dostatečně píšeme o tom, co by mohlo v letním období na kapry fungovat. Jenže ono to v rybařině opravdu bývá tak, že jen těžko můžete říci, co bude či nebude fungovat. A proto jsme nastínili nějaké alternativy, které by mohly vést k úspěchu při lovu kaprů.

      Pokud Vy znáte zaručené řešení, jak lovit ryby, budu rád, když mi napíšete na redakční meil a domluvíme se na článku. Docela by mě zajímal a rád bych si ho přečetl. Můžete do něj zakomponovat i Vámi zmíněné detaily.

      Ostatně si myslím, že skálopevné přesvědčování o úspěšnosti dané nástrahy a řešení detailů (které pochopitelně taky stojí peníze) jsou spíše výsadou PR oddělení rybářských firem. Já půjdou radši tou druhou cestou a nabídnu rybářům více řešení.

      Přeji příjemný zbytek dne.

      Viktor Krus

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -