DomůRybolovné technikyKaprařinaJe kapr inteligentní? Zkušení a staří kapři moc dobře ví, že jsou...

Je kapr inteligentní? Zkušení a staří kapři moc dobře ví, že jsou rybáři na břehu!

- Reklama -

Připravili jsme si pro vás rubriku z nejčastějších otázek rybářů a rybářek v oblasti kaprařiny, které bude pro magazín InRybar.cz zpracovávat absolvent rybářské školy, rybářský hospodář, uznávaný rybář a majitel Rybářství Sahara a LK Baits – Lukáš Krása. Lukáš procestoval velký kus světa za rybami, detailně se zabýval studií ve vztahu sportovního rybáře – kapra a také řadu let vyvíjí nástrahy a návnady pro sportovní rybolov. Proto věříme, že žádné otázky nezůstanou bez odpovědi. Vítáme vás u čtvrtého dílu seriálu CARP TALK s Lukášem Krásou…

Dotaz na Lukáše Krásu (zaslal Pavel Vomočil): Vážený Pane Kráso, v poslední době čtu různé diskuze o inteligenci kapra. Někteří tvrdí, že je to ryba hloupá, a že ji rybáři zbytečně přeceňují. Jiní ji považují za velmi chytrého protivníka. Jaký názor na to máte Vy?

Odpověď Lukáše Krásy: Je to zrovna jen pár dní, kdy jsem toto téma osobně rozebíral s akademickým pracovníkem a vedoucím laboratoře na fakultě rybářství RNDr. Bořkem Drozdem, Ph.D., který navštívil náš revír Sahara. Už několik let analyzujeme chování ryb v tomto revíru a jejich přizpůsobení se na dané životní podmínky. Je až neuvěřitelné, jak se ryby rychle učí a reagují na měnící se životní podmínky a rybářský tlak.

To, co vytvořila příroda, je vždycky lepší než to, co bylo vytvořeno uměle.

Hodně lidí i rybářů tvrdí, že kapr je hloupé stvoření bez inteligence s nepatrným mozkem a třívteřinovou pamětí, řízený jen slepými instinkty. Na rybářské škole jsem se učil, že forma vyšší inteligence není u kapra rozvinutá, tedy kapr není schopen analyticky myslet. Možná, že slovo inteligentní není pro vystižení této kapří schopnosti vhodný pojem, ale zeptejme se, co je definice inteligence?

VIDEO: Lukáš Krása detailně hovoří o tom, jak vnímá kapří inteligenci…

Definovat znamená omezovat, proto definice tak složité vlastnosti jako je inteligence nikdy nemůže být dokonalá. Celá naše rybařina je o tom, jak přelstít nebo překvapit kapra a můj dojem je takový, že pravidelně lepších výsledků dosahují rybáři, kteří o kaprovi přemýšlí jako o inteligentním živočichovi. Nerad bych zacházel příliš do hloubky této vlastnosti, ale rád bych řekl, že je více lidí i rybářů, kteří kapra podceňují.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Špičková nástraha z patentek, která dokonale imituje přirozenou potravu

Nevím, jestli je kapr inteligentní, ale jedno vím jasně. Kapr je živočich, který se velmi rychle učí a dokáže dobře využívat svých smyslových ústrojí. Už od raného stádia je v podstatě rybička odkázána sama na sebe a její hlavním úkolem je vyhledat nejvhodnější potravu, vyhnout se predátorům (rybářům) a úspěšně se rozmnožit. V podstatě je to jednoduchý vzorec přírody, ale na druhé straně může být velmi složitý.

Kapr se učí ze zkušeností již od raného stádia.

Rybám jsem doslova propadnul a zajímám se o ně od dětství. Jako výrobce rybářských návnad i jako sportovní rybář mám velkou motivaci, co nejvíce pochopit chování kapra. Nejsem žádný vědec, ale obyčejný rybář, který chce být úspěšný. Je spousta vlivů, které ovlivňují chování ryb. V některých případech, kdy mají rybáři jeden záběr za druhým, si mohou myslet, že je kapr hloupé stvoření, když záběry nemají, je zase kapr vychytralý. To slýcháváme denně.

Ale pojďme se vrátit k té nejzákladnější rovnici, což je výskyt přirozené potravy a samozřejmě množství spotřebitelů. Samozřejmě, že čím hustší rybí obsádka a méně přirozené potravy, tím se nám ryba chytá snadněji, protože je odkázána na „umělé krmení“. V opačném případě, kdy je výskyt kvalitní přirozené potravy vyšší, ryba nemá potřebu riskovat a její ulovení je mnohem složitější. Vše může být ještě vystupňované, pokud revír není příliš velký a mezi rybami dochází k dokonalé komunikaci.

Hidden Paradise: Menší silně navštěvovaný revír plný přirozené potravy je ta pravá výzva pro rybáře, kteří tvrdí o rybách, že jsou hloupá stvoření.

Na podobné revíry se připravuje velmi těžko. Rybám vlastně nic neschází a nemají potřebu riskovat. Mám zkušenosti, že v krátkém časovém úseku, který trávíme na rybách, není smysluplné zahajovat velké krmné kampaně ani se snažit nějak konkurovat bohaté přirozené potravě. V takovýchto situacích se raději snažím rybám nabídnout něco nového, neokoukaného a spíše rybu překvapit po stránce taktiky. V některých případech stačí jen rybu zmást svým chováním.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Špičková nástraha z patentek, která dokonale imituje přirozenou potravu

Všiml jsem si na našem rybářském revíru Sahara, který má okolo 18 hektarů, jak jsou ryby velmi citlivé na rybářský tlak. Řekněme si pravdu, jak to funguje. Rybář přijíždí k vodě. Má před sebou třeba týden rybaření, takže je prvně důležité postavit tábor. Dát loď na vodu. Zatlouci kolíky. Pak se jde na sondování místa a usazení tyčové bójky, která je většinou usazena na stejném místě, protože všichni na sonaru vidí stejné anomálie ve dně. Pak se rybář vrátí s krmením a ze břehu místo několikrát prohodí olovem, aby si mohl zaklipovat vzdálenost.

Nahozená nástraha kousek za rákosem bez olova a s povoleným vlascem přelstila tohoto krásného lysce.

Když se za těmito přípravami, ale i samotným chytáním rybářů ohlédneme, nakonec zjistíme, že se všichni u vody chováme stejně a rybám vydáváme stejné varovné signály. Zrovna včera jsem chytal nedaleko mého bydliště na pískovně Mělice. Ryba byla celkem při chuti do doby, než se zatáhla obloha, a v dálce začalo hřmít. Na to zareagovali snad všichni rybáři, kteří začali převážet pruty, krmit, hledat nová místa, přehazovat, připevňovat bivaky. Prostě vzniknul takový šrumec, že absolutně ustaly záběry.

Věřte, že starší ryby už mají za léta tolik zkušeností s těmito zvuky, že přesně vědí, kdy mohou bezpečně přijímat potravu a kdy být na pozoru. Stejně tak jak se ryba učí reagovat na zvuky, velmi dobře si pamatuje negativní zkušenosti například s návnadami, nástrahami, návazci apod. Někdy tedy stačí změnit velikost návnad, použít více druhů průměrů nebo příchutí. Prodloužit návazec a použít vymáčenou nástrahu. Vytáhnout tyčovou bójku. Zjemnit návazec. Použít zpětná olova (ukotvení vlasce ke dnu).

Velmi rád se šoulám po revíru s jedním proutkem a sleduji přírodu. Někdy objevím skupinku ryb, která je ukrytá před okolním světem, jako v tomto případě.

Existuje spoustu možností, jak se pokusit přelstít i ty nejchytřejší ryby v revíru, ale k tomu se rybář dopracuje pouze tehdy, pokud rybu a její ekosystém začne intenzivně vnímat.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Špičková nástraha z patentek, která dokonale imituje přirozenou potravu

O autorovi: Absolvent rybářské školy, rybářský hospodář, uznávaný rybář a majitel rybářství Sahara a LK Baits. Lukáš má i nádherné osobní stránky, na kterých naleznete celou řadu špičkových článků a videí: krasalukas.cz

Vaše dotazy zasílejte na email: [email protected]

Autor: Lukáš Krása

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -