DomůRybolovné technikyKaprařinaKaprařina pro začátečníky: Jak vybrat správný naviják pro lov kaprů?

Kaprařina pro začátečníky: Jak vybrat správný naviják pro lov kaprů?

- Reklama -

Naviják pro lov ryb je bezesporu jednou z nejdůležitějších součástí rybářovy výbavy. Není proto divu, že rybáři s velkou chutí na toto téma často a horlivě diskutují. Nejčastěji se diskuze motají okolo toho, jaký typ navijáku je pro danou rybolovnou metodu nejvhodnější. My se dneska zaměříme na výběr navijáku pro lov kaprů. Jaký naviják na kapry vlastně vybrat? Který typ je nejvhodnější? A proč? To si povíme v tomto článku…

Kaprové navijáky to nemají „lehké“. I když se to nezdá, tak i kaprové navijáky musejí vydržet velice silnou dávku náporu při zdolávání. Ale kdyby šlo jen o zdolávání! Kaprové navijáky musejí splňovat hned několik kritérií, aby byly pro náročný lov kaprů vhodné. Tak například musejí mít perfektní brzdu, vhodnou cívku nebo precizní chod. Tyto všechny, na první pohled nepatrné detaily, rozhodují o úspěchu nebo neúspěchu při lovu kaprů.

 

Kaprové navijáky: Z čeho můžeme vybírat?

kaprKaprové navijáky se vyrábí hned v několika provedeních. Rybáři tak mají nekončící možnosti pro výběr toho pravého parťáka pro lov kaprů i v těch nejtěžších podmínkách. Tato obrovská dostupnost je ale z jedné strany velice svazující. Rybář si totiž musí osahat celou řadu strojů, než najde to pravé ořechové. Jak poznáme dobrý naviják na první pohled? První faktory, které nám napovídají (ne)kvalitu navijáku jsou hmotnost nebo chod navijáku. I velký kaprový naviják by měl být lehký a samozřejmě jeho chod musí být precizně hladký. Než se ale pustíme do popisu toho, na co si dávat při výběru navijáku pozor, tak si nejdříve jednotlivé typy navijáků pro lov kaprů popíšeme…

FOX_kaprovy_navijakKaprové navijáky s přední brzdou: Jedná se o klasické kaprové „budíky“ s mohutnou cívkou. Mohutnost cívky je u navijáků s přední brzdou dána díky samotnému ovladači přední brzdy. Tento ovladač totiž musí být masivní, aby se s ním dobře manipulovalo. A z toho následně plyne pro mnohé pohodlná šíře cívky.

Tohle je z naší strany nerovný boj. My osobně jsme totiž velcí fandové kaprových navijáků s přední brzdou, takže možná se v následujícím textu objeví subjektivní pocity. Proč vlastně dáváme předním brzdám přednost? První faktor jsme si už popsali – šíře cívky a masivní ovladač brzdy. Na navijácích s přední brzdou milujeme to, že ovladače jsou hned „po ruce“, tudíž se s nimi skvěle manipuluje. Takže akceschopnost navijáku při zdolávání je skutečně mnohem lepší než u navijáků se zadní brzdou.

FOX_navijakTeď k té druhé věci, tedy velikosti cívky. Obecně by se dalo říci, že masivní a široká cívka je skvělá v tom ohledu, že je šetrnější k navazovacímu vláknu. To se totiž na široké cívce tak výrazně nekroutí. Ano, hodně o zkroucení vlasce rozhoduje i rolnička. Jenže tato součástka je na kaprových navijácích ve většině případů na špičkové úrovni.

Navijáky s přední brzdou prostě milujeme. Skvěle se s nimi nahazuje i za hranici 100 metrů. Výborně se s nimi, díky masivnímu ovladači brzdy, zdolávají i velké ryby. Tyto navijáky jsou šetrné k vláknům. A jsou vhodné i pro vyvážení. Ale znova připouštíme to, že jde o náš subjektivní pohled. Jiný rybář může mít na tyto navijáky prostě jiný názor.

navijaky_na_kapryKaprové navijáky se zadní brzdou: Kaprové navijáky se zadní brzdou nejsou špatné. I my je máme v oblibě. Ale jen v některých situacích. Kaprové navijáky se zadní brzdou používáme hlavně na řekách, když lovíme v méně přístupných úsecích na kratší udice. Na taková místa totiž nepotřebujeme „kilometry“ vlákna, takže menší navijáky se zadní brzdou postačí. A to bohatě!

Na navijácích se zadní brzdou máme rádi poněkud nižší hmotnost (je to dáno i tím, že na zmíněných lokalitách používáme menší modely). Co se týče ovladatelnosti zadní brzdy – je to o zvyku. Pokud si člověk zvykne na ovládání zadní brzdy i v kritických momentech (například, když od břehu rychle vyjíždí ryba), pak se rozdíl mezi přední a zadní brzdou v tomto ohledu maže.

Je zapotřebí říci, že kapraři navijáky se zadní brzdou moc nepoužívají. Tyto modely jsou spíše vhodnější pro feeder nebo přívlač. Kaprařina těmto modelům prostě moc nefandí. To, jestli to je dobře, anebo není, je už na rybářích samotných.

kaprovy_navijakKaprové navijáky s baitrunnerem: Jedná se o módní výstřelek, anebo má tato vychytávka skutečně něco do sebe? Správných odpovědí je možná více. Tak jako tak, baitrunner je opravdu velice užitečným pomocníkem, který lov kaprů může ještě více zefektivnit. Co to vlastně je?

Rybář, který loví s kaprovým navijákem, jenž je vybaven baitrunnerem, má velkou výhodu. Baitrunner (volnoběžná brzda) slouží k nastavení odporu brzdy při záběru od ryby. Zjednodušeně řečeno, s baitrunnerem můžeme dosáhnout toho, že brzda navijáku bude v momentě záběru úplně volná, anebo naopak více „utáhnutá“. To znamená, že s pomocí baitrunneru si můžeme například nastavit sílu odporu tak, aby se háček při záběru lépe zasekl rybě do tlamy.

Je zapotřebí říci, že baitrunner nemá nic společného s tou brzdou, kterou používáme při zdolávání. Baitrunner skutečně slouží pouze pro to, aby si rybář mohl nastavit sílu odporu cívky. Takže v momentě, kdy rybář otočí kličkou, tak se funkce baitrunneru vypne, a celou práci „přebírá“ klasická brzda na navijáku, kterou normálně používáme při zdolávání.

kapr

 

Výběr správného navijáku pro lov kaprů

kaprovy_navijak_FOXNyní jsme si představili nejpoužívanější druhy modelů navijáků pro lov kaprů. A teď je už jenom na samotném rybářovi, kterému dá přednost. Ono, skutečně se nedá říci, že jeden model je lepší než ten druhý. Každý má prostě svá pozitiva a negativa. A navíc, tisíc rybářů znamená tisíc chutí. Proto vás nebudeme přemlouvat, který model navijáku si musíte pro lov kaprů vybrat. To, co může sedět nám, nemusí sedět vám. Proto je důležité, abyste si nový naviják osahali a zjistili, který model vám vlastně sedí nejvíce.

Výběr správného navijáku pro lov kaprů závisí ještě na dalších faktorech. Ty si ale probereme zase příště. V dalším díle se vám pokusíme odpovědět na ty nejčastější otázky, které při výběru nového navijáku pro lov kaprů padají. A pokud vás už teď nějaké otázky napadají, pak se je nebojte napsat do diskuze pod článkem! My budeme rádi…

Autor: Viktor Krus a redakce InRybar.cz

Foto: FOX a archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

  1. Dobrá reklama na velké stroje s přední brzdou.
    Co poradit ?
    Kupte si cenově dostupný naviják a univerzální proutek a běžte chytat ryby.
    Až se rybařina stane vaším koníčkem a zjistíte jakým stylem budete chytat, co za ryby budete chytat, tak si kupte kvalitní nářadí pro váš způsob lovu.
    Já používám navijáky se zadní bojovou brzdou a plně mi vyhovují.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -