DomůRybolovné technikyKaprařinaKaprařina v praxi: Lov kaprů v létě

Kaprařina v praxi: Lov kaprů v létě

- Reklama -

Léto. Zdálo by se, že horké období roku patří k nejlepším částem sezóny na lov kaprů. Ano, částečně to je pravda. Jenže na lovící rybáře číhá několik překážek, které samotný lov značně ztěžují. Lov kaprů v létě není jednoduchou záležitostí. Je zapotřebí se na naše výpravy za kapry v létě pořádně připravit. Pokud nic nepodceníme, pak je šance na životní úlovek veliká.

Stojíme na břehu naší oblíbené pískovny. Podle kalendáře ještě panuje jaro, ale tropické teploty dávají tušit, že tahle výprava bude pořádným soustem. Teplota vody se už dávno přehoupla přes 20 stupňů. Voda začíná zelenat, a drobné částečky tvoří ve vodním prostředí obrovská mračna. Ryby mají co jíst. Budou chtít i naše nástrahy?

Tu otázku si neustále omíláme v hlavě. Při mapování revíru si totiž u zarostlých břehů všímáme rybích orgií. Pod převislými stromy, ve vymletých březích, se na mělčině třou kapři. Ryby divoce mrskají svými mohutnými těly. Voda cáká všude kolem. A písečně dno je tak rozvířené, že se podél břehu táhne husté mračno kalu. Naše šance na pěkný úlovek pořádně klesají. Ryby teď potrava moc zajímat nebude. Co s tím?

 

Lov kaprů v létě: Taktika lovu

boiliesJe zřejmé, že ryby, které se oddávají milostným hrátkám, nebudou ve sbírání potravy moc aktivní. Jenže to nás nesmí odradit. Šance na úlovek žije. Hlavně když si uvědomíme, že kapři po tření hned vyhledávají něco k snědku.

Lovné místo je jasné. Na strmých srázech, které se svažují do velké hloubky, někdy až do 7 metrů, se nám daří najít zajímavou vyvýšeninu. Hloubka je tady okolo 2,5 metru. Vždy se snažte, aby vaše lovné místo mělo zajímavý charakter – členité dno je ideální. Ryby totiž taková místa s oblibou navštěvují. Posazujeme tak bójku na tento kopeček, který jistě budou ryby také navštěvovat.

voda

Jak vlastně krmit, když ryby nejeví o potravu moc velký zájem? Jednoduše. Nejprve do lodě s sebou bereme velký barel jemného krmení – naložený partikl. A v úrovni bójky vytváříme velice dlouhý pás. Ten měří asi 30 nebo 40 metrů na délku. Cílem tohoto krmení je vzbudit v rybách zájem a pokusit se je nalákat na lovné místo hustým a koncentrovaným mrakem, který naložený partikl vytvoří. Jenže ryby na lovném místě musí najít i něco pořádného k snědku. Takže od této chvíle už krmíme pouze s boilies. S lodí zastavíme u bójky, a okolo ní se snažíme s pomocí boilies vytvořit kruh. Pár kuliček házíme i 30 metrů od bójky. Čím blíže házíme boilies k tyčovce, tím více kuliček okolo ní rozhazujeme. U bójky tak vzniká nejhustší pole s kuličkami. Ale pozor! S boilies nekrmíme příliš! Zvláště teď, když jsou kapři ve tření. To by mohlo nadělat paseku.

007

Rozhodujeme se chytat na boilies Magic Squid od firmy Extra Carp. Máme s sebou příchutě švestka a robin red v průměrech 16 a 20 mm. Upřímně, příchutě nás moc nezajímají. Jde nám spíše o složení těchto kuliček. Boilies Extra Carp Magic Squid má vynikající složení. Základ nástrahy stojí především na čerstvých kalamárech. A to se nám líbí. Navíc při jeho zkoušení jsme si všimli, že nástraha skvěle pracuje – ve vodním prostředí ze sebe vypouští atraktivní látky. Toto se nám při lovu kaprů v teplé vodě může hodit.

 

Ráno a noc: Nejlepší období při lovu kaprů v létě

rybarSlunce už dávno zapadlo za obzor. Je temná, ale teplá noc. Zářící hvězdy se odrážejí od klidné hladiny. Ten klid je božský. Z dálky slyšíme, jak se pod převislými stromy neustále hází kapři. Jejich poslání stvoření nové generace stále nekončí. Co nás ale těší je to, že kapři už za pár hodin začali reagovat na naše krmení. Záběry sice stále nemáme, ale tyčová bójka se pod náporem kaprů kymácí ze strany na stranu. Ryby jsme účinně přilákali na naše místo. Chytíme nějakou?

Rozbřesk. Trochu se ochladilo. Hladina je bez jediné vlnky. Vypadá jako brána do jiného světa – do světa rybích přátel. Cáry mlhy se líně povalují nad vodou. Ptáci prozpěvují všude kolem. Nový den je tady. Píp! Píp! Píííp! Záběr! Swinger je přibitý pod prutem. Není na co čekat. Zásek! Prut se okamžitě ohýbá jako luk. Bzzz! Brzda navijáku najednou proklouzne. Tohle bude pěkná ryba! Protivník se snaží dostat pod větve převislých stromů. Tam má naději na útěk. To se mu ale musí zarazit! Daří se! Rybu dostáváme na volnou vodu.

kapr-leto

Po chvíli se u břehu objevují první kruhy od mohutné ryby. Stále jsme ji ale neviděli. Kritický moment přihází! Vyřízne se, anebo vše vydrží? Už ho vidím! Je to nádherný kapr. Pořád má ale dostatek sil. Bzzz! Snaží se dostat z příkrého srázu do hlubiny. Tohle byl ale jeho poslední pokus. A neúspěšný. Kapr končí v podběráku. Nádherný šupináč o váze 17 kilogramů.

kapr

Kapr zabral na boilies Extra Carp Magic Squid s příchutí robin red. Pod háčkem jsme měli jedinou kuličku o průměru 20 mm. Teď, když ryby moc nepřijímají potravu, stačí jedna kulička. Zdá se, že občas nějaká ryba přece jenom něco sezobne. Takže musíme být připraveni. A my jsme byli…

 

Jak z mála udělat hodně?

Přes parný den ryby neberou. Sluní se na klidné hladině, a jakoby se jim ani nechtělo hýbat. Tady nám pšenka nepokvete. Zkoušíme dávat dlouhé návazce s plovoucím boilies, ale kapry to moc nezajímá. Když ale zapadne slunce, tak se vše obrátí k lepšímu. Ryby začnou sbírat potravu, a tedy přibývá i záběrů.

Znova připravujeme naše montáže. A teď zkoušíme jinou taktiku. Už nerozhazujeme boilies okolo bójky, ale vždy, když položíme montáž, tak kolem ní rozhodíme dvě hrsti boilies. Ve vodě tak vznikají malá krmná místečka, která určitě nezůstanou bez povšimnutí. Výhodou těchto krmných místeček je to, že se nastražená montáž s boilies mezi ostatními kuličkami ztratí. Kapr tak při sbírání boilies mnohdy nastraženou montáž přehlédne. A přijde záběr.

kapr-noc

Máme před sebou poslední noc. Kapři se pořád melou pod převislými větvemi. Už jsme docela dlouho neměli záběr, takže jsme snížili krmné dávky. Tím předejdeme tomu, aby naše návnada ležela dlouho na dně, kde by se mohla v teplé vodě zkazit. Tuto noc zkoušíme výše popsanou taktiku s menšími krmnými místečky. Uvidíme, co přinese.

Je půlnoc. Píp! Píííp! Pííííííp! Signalizátor se rozezvučí jako siréna. Ryba vzala nastraženou kuličku velice razantně. Zásek! Je tam! Ohnutí prutu a prokluzování brzdy dává tušit, že půjde o pěknou rybu. Protivník se statečně brání, ale po nějakém čase se ve světle čelovek objevují první kruhy. Je to kapr. Nádherný kapr! Už je v podběráku. Krásně stavěná ryba s mohutnou ocasní ploutví váží 12 kilogramů. Kaprovi zachutnalo boilies s příchutí švestky z řady Extra Carp Magic Squid.

pousteni-kapra

Lov kaprů v létě může být nezapomenutelným zážitkem. Občas ale rybářovy schopnosti prověří nečekané okamžiky. Jenže pokud budete připraveni, a pokud budete neustále něco zkoušet, pak jistě nad nepřízní zvítězíte.

Přejeme vám mnoho úspěchů u vody.

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -