skingbranding-banner

Lov kaprů v dešti: Když prší, ryby berou! Proč chytat kapry po silných bouřkách?


Už se stalo sousedskou tradicí, že bereme každý rok v červnu své rodiny na nějaký soukromý revír. Perfektně si zachytáme, děti se sžijí s přírodou a manželky si plně odpočinou. Tentokrát jsme se vypravili přes polovinu republiky na pískovnu blízko Hradce Králové. Podle zvěstí měla ukrývat nádherné klenoty v podobě kaprů atakujících až 32 kilo váhy, navíc nádherně vybarvených a stavěných.

Jízda autem probíhala za krásného počasí. Ovšem když jsme dorazili na místo, viděli jsme v dáli šedé hradby řádné pohromy. Ve svých aplikacích jsme zjistili, že máme tak 40 minut, než bouřková vlna přijde k nám. Kdo někdy stavěl rybářský tábor, moc dobře ví, že pro vyložení auta, stavbu bivaků a nahození prutů je to „jen tak tak“.

Bivaky jsme postavili za 5 minut 12, ale nahodit všechny pruty se nám bohužel nepodařilo. Ze sekundy na sekundu se zvedl uragán plný kýblů vody, který do poslední kapky prověřil kvalitu našich příbytků.

NEPŘEHLÉDNĚTE: To je SMRAD! Levné boilies KAPRPRO hnijící červ za pár korun!

Vše trvalo asi hodinu a my jsme si oddechli, že jsme ten „černo-šedivý kolos“ ve zdraví přežili. S prokukujícími paprsky slunce se nám rozjasnila nálada a vzájemně jsme se ujistili, že po takové bouřce by to mohlo začít jezdit. Zbývalo tedy jen nahodit zbývající pruty a počkat, co s místní obsádkou udělají naše nástrahy KAPRPRO.

 

Dřív, než bys čekal

Mohli jsme každý chytat na 3 pruty, takže příležitost k vyzkoušení různých variací nástrah bylo opravdu hodně. Po nahození jsme ještě vybalovali poslední kusy výbavy a chystali zaslouženou večeři.

V tu chvíli přišla první silná jízda na masovou kuličku se sladkou plovkou. Neuběhlo ani půl hodiny od položení posledního prutu a už na něm visel krásný šupináč s váhou 11 kilo. Že by aktivitu ryb nastartovala nedávná bouřka, která provířila vodu v pískovně? To jsme ale netušili, co se na nás ten večer ještě chystá…

Měli jsme obrovskou radost, že nám spadla do podběráku první rychlá vlaštovka. Děti byly nadšené a poskakovaly, jako kdyby to byl Štědrý den. Udělali jsme fotky s celou rodinkou a nahodili prut znovu – stejná nástraha, stejné místo. Proč něco měnit, když to funguje?

Neuběhlo ani půl hodiny a tentokrát jiný hlásič nestíhal druhou jízdu. Vyjeli jsme s člunem na vodu a po delší zdolávačce jsme vyndali nádherného lysce kolem 9 kilo. Celá situace se opakovala a nám vyrostly široké úsměvy na tvářích. Už jsme si ani nevzpomněli na to, že nás málem zaplavila kvanta vody, přesto právě díky nim zřejmě ryby hýřily takovou aktivitou.

Jenže to nejlepší z celého dne teprve přišlo! Protože pak přicházely další a další jízdy, a ten večer přišly ještě opravdové perly ve formě 14 a 17 kilových kaprů. Nádherná zvířata! Famózní ryby! Za nimi jsme tady přijeli! Takovýhle začátek jsme opravdu nečekali. Měli jsme své představy a sny, ale tohle byla „těžká“ realita. A moc se nám líbila…

 

Když to jezdí, může i pršet

Celý prodloužený víkend se nesl v mokrém a bahnitém duchu. Slunce střídal déšť a my se bořili čím dál hlouběji do bláta. Ale rybám to vůbec nevadilo a dosyta nám všechen diskomfort vynahradily v podobě krásných záběrů. Každý rybář to zná: Když ryby berou, pak nikdo nevnímá škaredé počasí. Tak to prostě je…

I když se to na první pohled nemusí vůbec zdát, tak právě škaredé počasí může výrazně změnit chování ryb. Změní se teplota, tlak, do vody se začne dostávat více potravy, ale také třeba kyslíku. Proto je dobré v takovém počasí zkoušet chytat kapry. Jasně, někdy může člověk pro nic za nic jen promoknout. Ale pokud se trefíte do „nálady“ ryb tak, jako my, je to obrovský zážitek.

Tuhle výpravu jsme si fakt užili, protože ryby braly jako urvané ze řetězu. Nakonec se nám podařilo ulovit 11 nádherných kaprů – vypadali jak z nějaké pohádky. Krásně zdravé a dobře stavěné ryby, které svým vzhledem musí potěšit každého rybáře.

NEPŘEHLÉDNĚTE: To je SMRAD! Levné boilies KAPRPRO hnijící červ za pár korun!

Místní pískovna opravdu skrývala klenoty, o kterých se nám ani nesnilo. A díky deštivému počasí ryby perfektně spolupracovaly. Jenom škoda, že to všechno tak rychle skončilo.

Autor: Tomáš Novák

Nové články v rubrice

VIDEO: Česká pískovna s 30 kilogramovými kapry láká rybáře! Padne tady nový český rekord?

admin | přečteno: 6653x | 27.01.2021 | 2 komentářů

O gigantických kaprech, kteří by přesahovali magickou hranici 30 kilogramů, …

5 tipů, jak na zimní kaprařinu v ledové vodě! Tohle funguje i na „zmrzlé“ kapry!

admin | přečteno: 3363x | 20.01.2021 | Žádné komentáře

Není tomu ani pořádně měsíc, kdy se mi podařilo znovu …

Splněný sen: Jak jsme se z „krmítkářů“ stali kapraři! Konečně chytáme velké kapry

admin | přečteno: 1993x | 11.12.2020 | Žádné komentáře

Před několika lety jsme jako 3 bratři založili rybářský tým …

Komentáře

 • V dešti jsem ještě nikdy nic nechytil!

  • Musíš do kapřího koncentráku a chytíš.

 • Tohle u mě není už rybolov.
  Dnes, byste bez tuny návnad, nechytli ani plotici.
  Bivaky, podložky, výbava za desítky tisíc.
  Jistě máte i člun.
  Buďte na sebe pyšní….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.