DomůRybolovné technikyKaprařinaPodzimní lov kaprů: Jak zaujmout kapry? Zaručené taktiky krmení, díky kterým ulovíte...

Podzimní lov kaprů: Jak zaujmout kapry? Zaručené taktiky krmení, díky kterým ulovíte krásné ryby!

- Reklama -

Podzim bývá nejúspěšnějším obdobím v rybářském roce. A ono se není čemu divit, protože právě v tenhle čas se kapři cpou k prasknutí. Důvod je zřejmý! Nehostinné chvíle se nemilosrdně blíží. Takže ti kapři, kteří se na tohle tvrdé období nedokázali připravit, tak ti draze zaplatí. Proto by tohohle měli využít i rybáři. Prostě, když ryba bere, je zapotřebí být u vody…

Velmi častou otázkou rybářů je, kde vlastně kapry na podzim hledat. A tady není jednoduché odpovědět, protože správných odpovědí je hned několik. Proč? Protože počasí! To se totiž během podzimních dní velmi rychle mění. Takže ryby se kolikrát pohybují na různých místech během krátké chvíle.

Pro vysvětlení: Kolikrát i na podzim panuje slunečné počasí, které je spíše k vidění někdy v červenci nebo srpnu. A právě v tuhle chvíli je lepší nástrahu prezentovat někde na mělčině. Právě zde totiž sluneční paprsky vylákají kapry, kteří si ještě chtějí „užít“ posledních teplých chvil. Na mělčinách se pak vyplatí rybařit i v tu chvíli, kdy nefouká, a kdy je hladina jako zrcadlo.

Pokud na podzim panuje slunečné počasí, je chytré chytat na mělčinách, kde se ryba vytahuje za teplejší vodou…

Jenže! Na podzim pochopitelně velmi často panují i charakteristické plískanice, které provází vítr, déšť a zatažená obloha. Prostě počasí, do kterého by člověk psa nevyhnal! A v tuhle chvíli se situace úplně obrací, protože například vítr má na kapry zcela zásadní vliv. Jaký? Vítr, který rozežene po klidné hladině velké vlny, probudí podvodní proudy. A tyto proudy rázem začnou tlačit ryby směrem ke dnu. Navíc! Vlny víří i sedimenty na dně, takže kapři se rázem stahují i za potravou. Vítr je prostě pro rybáře jasným signálem, aby byl u vody, protože teď bude aktivita kaprů vysoká.

Ale bacha! Abychom byli při chytání ve větrném počasí úspěšní, je zapotřebí vybrat vhodné lovné místo. Jaké? Ideální je nějaký „flek“, který se nachází na členitém dně. Teď mluvíme o nejrůznějších zatopených hranách, jámách, anebo starých korytech. Proč zrovna tady? Protože kapři se v těchto nerovnostech „schovávají“ před již zmíněnými proudy, ale zároveň čekají i na „prostřené stoly“ v podobě rozvířeného sedimentu, který doteď skrýval chutnou potravu.

Terénní nerovnosti jsou ideální při velmi špatném počasí, když silně fouká…

Ostatně, i proto se mezi rybáři drží „zlaté pravidlo“, které říká, že je dobré chytat na tom břehu, na který fouká vítr „do tváře“. Protože tak má rybář jistotu, že vítr tlačí ryby jeho směrem. A navíc se před ním vytvořily ideální podmínky pro hodování kaprů. Toto „pravidlo“ se vám může jevit jako úplná fantasmagorie, ale například jeden ročník závodu Stairs2Hell na Novomlýnské nádrži rozhodl právě vítr. Dlouhou dobu foukalo jedním směrem, a právě v úseku, kam mířil směr větru, tak tam dělali rybáři nejvíce kaprů. Na tohle fakt myslete!

 

Jak připravit lovné místo?

Najít vhodné místo pro lov kaprů je prostě klíčový základ. Pokud nenajdeme lovný „flek“, kde se kapři nejlépe přirozeně vyskytují, pak máme zaděláno na fakt velkou nudu. Protože tam, kde není ryba, není možné něco chytit. Když se nám podaří najít dobré místo, pak je šance na úspěch logicky mnohem vyšší. Jenže! Pak je tady druhá strana mince: Kapry prostě musíme zaujmout. A k tomu nám musí napomoci krmení na kapry, které lze prezentovat hned několika způsoby…

VIDEO: Jaké faktory hrají při podzimní lovu kaprů největší roli?

Varianta A: Tohle hodně rybářů praktikuje na těch lokalitách, které moc dobře zná. Pokud totiž vybereme opravdu hodně „sexy“ lovné místo, pak vlastně není úplně nutné krmit ve velkém množství. Jak to myslím? Jde především o to vědět, kde se kapři přirozeně vyskytují a v jakou dobu. Příklad z praxe: Víme o místě, na kterém je nádherně tvrdé dno a poblíž je třeba zatopený pařez. Tohle je prostě ideální flek, kde se kapři budou přirozeně vyskytovat, protože zde budou hledat potravu.

Na podzimních kaprech je nádherné především to, že jsou ve skvělé kondici!

Proč se tedy snažit kapry „zasypat“ kilogramy krmení, když víme, že tady stejně jsou? V tomto případě je dobré zkusit to, že použijeme hodně selektivní krmení. Co to je? Jedná se o návnadu, kterou malí kapři nebo bílá ryba moc nechtějí, ale velcí kapři tyhle dobroty nenechají ležet. Co je to konkrétně? Například boilies s ostrou příchutí wasabi/křen. Tyto kuličky mají velmi silný odér, který se menším rybám „nelíbí“. Ale velcí kapři tohle fakt milují. A pokud chceme mít absolutní jistotu, že číháme fakt na největší ryby, pak necháme tohle boilies ztvrdnout. Luxusní!

Bílé boilies a tygří ořech je selektivní návnadou na velké kapry…

Pak už jenom stačí jednu nebo dvě velké kuličky nabít pod háček a k nim přidat stejně tvrdé kuličky do PVA punčochy – maximálně 10 kusů. Díky tomu vznikne malé místečko, které nebude „budit pozornost“, takže se na něm nebudou zdržovat kvanta bílé ryby. Ale v momentě, kdy budou kapři poblíž, tak ti největší si tohle nenechají ujít. Bingo!

Varianta B: Druhou možností je masivní krmná kampaň. Prostě vezmeme kilogramy krmení na kapry a ty budeme sypat na lovné místo. Pokud chceme takové místo velmi rychle rozkrmit, tak je dobré kuličky napařit ve vařící vodě přímo v kbelíku. Boilies ihned změkne a mnohem rychleji a účinněji pracuje, a to i za hodně nízkých teplot! Účinek takového krmení lze pak ještě zesílit třeba levným CSL KAPRPRO s masovou příchutí, kterým napařené kuličky polijeme. Díky tomu vznikne krmení na kapry pro rychlé chytání.

Měkčené boilies napařované ve vařící vodě, zalité levným CSL a obalené v sypké směsi…

Ale bacha! Je třeba si uvědomit, že takové krmení okamžitě zaujme i bílou rybu nebo menší kapry. Ale o to jde! Jak to myslím? Je velmi chytré na začátku krmné kampaně vzbudit na krmném místě pozornost. Protože pokud se na lovné místo stáhne velké množství menší ryby, pak si toho všimnou i velcí kapři, kteří se také připlavou podívat. Pak je ale důležité následující rozhodnutí. Co tím myslím?

Jde o to, že pokud chceme v další fázi krmné kampaně zaujmout především velké kapry, tak je nutné upravovat skladbu krmení. Namísto měkkých kuliček a třeba partiklu začneme na lovné místo sypat především tygří ořech a větší a vytvrzené boilies. V tu ránu ubude záběrů od menších ryb a my začneme lovné místo připravovat pro velké kapry. Tohle je první varianta!

Když kapři berou, je zapotřebí být u vody!

Varianta A + B: A pak tady máme ještě jednu variantu, která spojuje obě taktiky. To znamená, že na jedno místo budeme sypat atraktivní návnadu, která láká veškeré ryby z okolí. Pak je ale dobré třeba 10 až 20 metrů od tohoto velkého krmného místa vytvořit menší krmné místečko z oné selektivní návnady (třeba zmíněné selektivní boilies wasabi/křen), které bude prostě bokem. Proč? Například z podvodních videí je jasně patrné, že velcí kapři jsou fakt opatrní a spíše sbírají „zbytky“ krmení na krajích krmného pole. Proto je dobré tuhle taktiku vyzkoušet.

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -