DomůRybolovné technikyKaprařinaPodzimní lov kaprů na pískovně (1. díl): Pelety na ryby a jejich...

Podzimní lov kaprů na pískovně (1. díl): Pelety na ryby a jejich okamžitý úspěch!

- Reklama -

Po docela katastrofálním létě, kdy u nás panovaly skutečně nezvykle extrémní teploty, jsme si museli spravit chuť. V létě se nám sice docela dařilo, jenže žádné rybářské eldorádo to prostě nebylo. A jak se u rybářské veřejnosti moc dobře ví, ryby nejlépe berou na podzim! Proto jsme se rozhodli obětovat 5 dní našeho volného času a vydali jsme se na jednu českou pískovnu. Co když budeme mít štěstí a podaří se nám přelstít vysněné ryby?

Stojíme na břehu soukromé pískovny a přemítáme, co by mohlo fungovat. Zprávy od místních hovoří jasně. Občas se nějaká ryba pověsí, ale není to nic světoborného. V hlavách se nám začíná válet myšlenka, že jsme možná zvolili špatný termín. Ale skládat zbraně takhle rychle? Okamžitě jakékoliv pochybnosti zapuzujeme a jdeme se připravit na několik dní intenzivního chytání kaprů. Musíme najít vhodný flek, připravit návnadu a zvolit tu správnou nástrahu. Co bude asi teď fungovat?

pelety-na-rybyTeplota vody není nijak příjemná. Chladné počasí udělalo své. Teplota vody oproti minulým týdnům sletěla dolů, takže na koupání to už jednoduše není. Z toho se dá vyvodit to, že ryby se budou krmit na zimu. Je totiž nejvyšší čas! Večer teploty vzduchu klesají hodně nízko a bez teplého termo prádla se už nespí zrovna dvakrát pohodlně. A co víc? Sluníčka je taky pomálu. Takovýto čas se prostě na podmínkách ve vodním prostředí musí podepsat. Jenže, kdo říká, že se musí podepsat negativně?

 

Klesající teploty: Signál pro ryby, který může znamenat úspěch!

pelety-extra-carpUž jsme to nakousli. Klesající teploty vody na podzim jsou ve většině případů tím nejlepším rybářským obdobím. Ryby se teď pořádně krmí, aby nabraly zásoby živin na období, kdy ve vodě tolik té potravy nebude. Proto vsázíme na osvědčenou klasiku – masové nástrahy. Ty mají intenzivní pach, který se po vhození do vodního prostředí šíří kolem. Ještě větším lákadlem jsou ale živiny, které tyto nástrahy obsahují. Krmící se ryby totiž musí nabírat živiny rychle. A to zaručuje pouze výživná potrava. Masové nástrahy by tedy mohly fungovat.

krillove-peletyNa jedny pruty nastražujeme masové boilies. Tyto kuličky jsme tuto sezónu pořádně prověřili. A výsledek? Jsou vynikající! Proto pokud chceme přelstít velkou rybu, pak nemáme jinou možnost, než vsadit na nástrahu, kterou máme osvědčenou, a které věříme. Na další zbylé pruty potom nastražujeme krillové pelety. Obojí nástrahy, které má na „svědomí“ jediný výrobce, obsahují silný živočišný základ, který na ryby velice dobře funguje. Uvidíme ale, co budou dělat ve studené vodě.

 

Podzimní lov kaprů na pískovně: Začínáme!

Koukáme po břehu pískovny, na kterých sedí hned několik rybářů. Všichni reagují na klesající teploty, a proto krmí jako o život. My ale uděláme pravý opak! Krmit začneme až později, kdy se většina víkendových rybářů odebere domů. Krmení na celém revíru totiž docílí toho, že žravost donutí celá kapří hejna migrovat po celé vodě. Proč bychom tedy měli krmit my? Proto ryby zaujmeme pouze malými krmnými místečky.

masove-peletyJak celá strategie vypadá v praxi? K našim montážím budeme přidávat pouze nepatrné množství návnady. Takže pokud budeme vyvážet pruty s boilies, pak k montáži přihodíme maximálně 10 kuliček. Tato taktika se nám už mnohokrát vyplatila. Hledající ryby při nalezení drobného krmného místečka nejsou totiž tolik obezřetné, a proto spořádají všechny kuličky, které najdou. Jenže to už kapři nevědí, že jedna kulička boilies znamená zradu. Tento plán zní možná trochu neuvěřitelně, ale nám v minulosti mnohokrát fungoval. Uvidíme, co to bude dělat tuto výpravu.

Pruty s masovým boilies vyvážíme do druhé půlky pískovny. Zbylé pruty, na kterých máme masové pelety, pak házíme jen několik desítek metrů od břehu. Sice víme, že největší ryby se loví právě na druhé straně, ale k odhozu některých montáží nás nabádá neustálý pohyb ryb na hladině. Je zajímavé, že jsou tak blízko, a ještě zajímavější je to, že ryby se pohybují na „nezáživné“ lavici. Třeba se ale právě tady poštěstí!

 

Pelety na ryby: Geniální věc na rychlé chytání!

Boilies máme vyvezené, hrstky návnady už se u montáží povalují také. Uvidíme, co se bude dít. Ale čekání na záběr není tak dlouhé, jak jsme si mysleli. Masové pelety se začínají ozývat. Píííp! Kapr na nic nečeká a s uloupenou nástrahou pádí z prostředku jezera na druhou stranu. Zásek! Špička prutu okamžitě letí k hladině. Nádherný tah! Ryba se drží v hloubce pískovny. A nepovolí, a nepovolí! Ve chvíli, kdy už se zdá, že se protivník objeví u břehu, rozkvílí se zase brzda.

zdolavani-ryby

Rybí protivník má síly na rozdávání. Jenže, ono se není čemu divit. Teploty jsou pro ryby teď naprosto ideální. A kyslíku ve vodě je, alespoň oproti létu, více. Naši odměnou tak je parádní souboj, který pořád není u konce. Teď se ale objevily první kruhy na hladině. Pokud jsem dobře viděl, byl to krásný kapr. A další kruhy! Jo, je to kapr! A parádní! Souboj se už pomalu chýlí ke konci. Vypadá to dobře. Kapr, znavený soubojem, se líně vyvalí na hladinu. Je to parádní ryba! Kapr je v perfektní kondici, zdravý jako mladý sportovec. Následuje pár fotek a šup s ním do vody.

kapr

Masové pelety fungují celý den. Záběry přicházejí chvíli po náhozu. Zdálo by se, že pelety nacucané masovým olejem, nebudou v chladnější vodě zase až tak dobře fungovat. Přeci jenom, olej se už při nižších teplotách tak dobře nešíří. Jenže teď to rybám vůbec nevadí. Vždy, když najdou naši masovou nástrahu, tak neodolají. A proto berou jako zběsilé. Nakonec v průběhu dne vytahujeme na pelety ještě několik kaprů. A pruty s nastraženým boilies? Zatím nic. Jenže to byl teprve první den. A nadějná noc s ještě nadějnějším ránem jsou teprve před námi…

Další díl a nové video už zítra na InRybar.cz…

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -